دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / آیا رحم دوشاخ خطرناک است

آیا رحم دوشاخ خطرناک است

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آیا رحم دوشاخ خطرناک است

آیا رحم دوشاخ خطرناک است؟
رحم دو شاخ در اثر چه عاملی ایجاد می شود؟
آیا رحم دوشاخ در بارداری مشکل آفرین خواهد بود؟
رحم دوشاخ چه مشکلاتی را برای زنان باردار ایجاد می کند؟

 

رحم دوشاخ جزء اختلالات در نواحی رحمی است. این اختلال حدودا در هر صد زن در یک نفر از آن ها بروز و ظهور می کند. یعنی در واقع یک در صد از زنان با این مشکل رحمی مواجه هستند.
در ادامه این نوشتار درصدد هستیم که از جنبه های مختلفی به مسأله رحم دوشاخ بپردازیم و دریابیم آیا رحم دو شاخ خطرناک است ؟در انتها در بخشی مجزا نیز به طور مبسوط به تاثیر گذاری رحم دوشاخ در روند بارداری خواهیم پرداخت.

رحم دوشاخ چیست؟

در حالت عادی رحم زنان به شکل مثلت برعکس است. اما زمانی که رحم زنان به طور دوشاخ رشد و گسترش پیدا می کند به شکل هفت در می آید. رحم دوشاخ در واقع رحمی است که در انتهای بالایی آن دو لوله امتداد یافته اند.

عکس رحم دوشاخ

عکس رحم دوشاخ

علت شکل گیری رحم دوشاخ

واقعیت این است که رحم دختران در مراحل ابتدایی رشد خود یعنی در دوران جنینی شکل پیدا می کند. در مواردی که رحم دوشاخ می شود در واقع یک سدی در میان رحم ایجاد می شود که به آن دیواره می گویند. همین امر سبب می شود رحم دارای دو حفره شود و دو بخش منفک از هم تشکیل گردد.
اما دقیقا نمی توان دلیل قطعی برای دوشاخ شدن رحم ذکر کرد. از همین رو نمی توان حمکی قطعی صادر کرد که بر اثر چه عاملی رحم زنان دوشاخ می شود.

علائم رحم دوشاخ در زنان

بسیاری از نانی که رحم دوشاخ دارند علائمی را از خود نشان می دهند که در بین آنها مشترک است:
• خونریزی هایی از ناحیه واژن که منظم نیست و نمی توان به عادت ماهیانه یا علل دیگر نسبت داد.
• سقط مکرر نیز از جمله اتفاقاتی است که زنان دارای رحم دوشاخ تجربه می کنند. البته نباید این موضوع برای زنان نگران کننده باشد زیرا که با گسترش و رشد پزشکی بسیاری اقدامات کمکی می توان انجام داد تا احتمال سقط به کمترین حد خود برسد.
• عادت ماهیانه در این زنان بسیار سخت و درد ناک خواهد بود.
• تجربه درد در هنگام رابطه جنسی که تا حد زیادی می تواند برایشان آزارنده باشد.
*یکی از مهم ترین نکاتی که در خصوص زنان دارای رحم دوشاخ وجود دارد این است که در مواردی گزارش هایی داشتیم مبنی بر اینکه اینان برای بارداری به روش های خارج رحمی روی آوردند. در واقع اینان به علت سقط های مکرر به توصیه بهترین متخصص زنان در کرمانشاه از روش های کمک بارداری و خارج رحمی کمک می گیرند.

پیشنهاد مطلب: بیماری های شایع زنان

رحم دوشاخ و بارداری

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که زنان دارند این است که مبادا رحم دوشاخ در روند بارداری آنها تاثیر منفی بگذارد.
واقعیتی که وجود دارد این است که رحم دوشاخ علیرغم اینکه روند بارداری را قدری حساس و نیز با مشکلات احتمالی روبرو می سازد اما بدین معنا نیست که برای این زنان بارداری غیر ممکن است.
زنانی که رحم دوشاخ دارند به راحتی می توانند بارداری را تجربه کنند. اما حتما باید مراقبت هایی ویژه داشته باشند تا از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

پیشنهاد مطلب: مراقبت های دوران بارداری

بارداری با رحم دوشاخ

بارداری با رحم دوشاخ

رحم دوشاخ چه مشکلات احتمالی را در بارداری ایجاد می کند؟

در بارداری اگر زنان رحم دوشاخ داشته باشند احتمال وقوع برخی از اتفاقات افزایش می یابد.

۱. مثلا یکی از مشکلاتی که آمار آن کم نیست، شکل گیری زیگوت ها در یکی از لوله های رحمی است که به عنوان یکی از شاخه های رحم است.

اگر زیگوت در این محل باشد احتمال سقط افزایش خواهد یافت. زیرا لوله های رحمی تنگ و کوچک هستند و محل خوبی برای رشد جنین نمی باشند. در صورتی که جنین در همان مکان بماند از یک جایی به بعد دیگر نمی تواند رشد طبیعی خود را داشته باشد در نتیجه سقط می شود.
۲. زایمان زودرس نیز از جمله مشکلاتی است که تا حد زیادی می تواند متاثر از این اختلال رحمی یعنی رحم دوشاخ باشد.

۳. زایمان بریج
در مواردی نیز گزارش هایی داشته ایم که زنان به دلیل رحم دوشاخ زایمان بریج داشتند. زیرا که به دلیل آناتومی غیر طبیعی رحم جنین نتوانسته به درستی در رحم جای گیرد در نهایت جنین در روند زایمان از سمت پا متولد شده است.
به زایمانی که در طی آن جنین از سوی پا به بیرون از رحم منتقل شود بریج گفته می شود. زیرا که در موارد عادی و طبیعی بسیاری از کودکان از ناحیه سر متولد می شوند.

۴. از دیگر مشکلاتی که رحم دوشاخ ایجاد می کند این است که جنین در رحم مادر رشد کند و آهسته ای دارد. درواقع به دلیل محل نامناسبی که در آن قرار گرفته است نمی تواند به درستی جای گیری داشته باشد و سرعت رشد طبیعی را سپری کند.

خطرات رحم دوشاخ

خطرات رحم دوشاخ

نکته ای اساسی در زمینه رحم دوشاخ

رحم دوشاخ اختلالی است که از بدو تولد با زنان ودختران همراه است. درواقع این امر نشان می دهد که رحم نهایت شکل گیری و فرم گیری را در دوران جنینی دارد و بعد از آن نمی توان اقدام چندان جدی ای برای تغییر فرم آن انجام داد.

نتیجه گیری

در این مقاله سه مساله محوری و اساسی را مطرح ساختیم:

  • ابتدا پاسخ به این سوال که آیا رحم دو شاخ خطرناک است، رحم دوشاخ ابدا خطرناک نیست و پدیده ای کاملا طبیعی است که در برخی از موارد رحم زنان در سیر تکامل و رشد شان این گونه شکل گرفته است.
  • دومین مورد اینکه رحم دوشاخ سدی بر سر راه بارداری نیست.
  • سومین مورد اینکه رحم دوشاخ صرفا شرایطی خاص را برای مادر و جنین در روند بارداری ایجاد می کند که می توان با مراقبت هایی از احتمال بروز آنها کاست.
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
از تشخیص تا درمان آتروفی واژن

از تشخیص تا درمان آتروفی واژن

آتروفی واژن (که واژینیت آتروفیک نیز نامیده می شود) وضعیتی است که در آن پوشش واژن خشک و نازک می شود. این عارضه منجر به خارش، سوزش و درد در حین رابطه جنسی می گردد. این وضعیت همچنین عوارضی نظیر مشکلات...

همه چیز در مورد جراحی میومکتومی

همه چیز در مورد جراحی میومکتومی

در این مقاله به بررسی جراحی میومکتومی، مواقع لزوم و تجویز آن توسط جراحان و متخصصان زنان و زایمان و عوارض و هزینه های این جراحی پرداخته می شود.

بررسی علل و درمان چسبندگی رحم

بررسی علل و درمان چسبندگی رحم

چسبندگی رحم یکی از بیماری های زنان است که در مراحل پیشرفته ممکن است مشکل ناباروری را در پی داشته باشد. لذا درمان چسبندگی رحم به نوع و شدت آن بسیار مربوط است. عوامل متعددی در بروز این عارضه نقش دارد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.