دکتر سهیلا نانکلی / زایمان طبیعی / احتیاط های دوران بارداری از ۰ تا ۱۰۰

احتیاط های دوران بارداری از ۰ تا ۱۰۰

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

احتیاط های دوران بارداری، عامل بسیار مهمی در حفظ سلامت مادر و جنین می باشند. مراقبت های دوران بارداری می تواند شما را در گذراندن موفقیت آمیز دوران حاملگی کمک نماید و حتی باعث آمادگی بیشتر شما برای وضع حمل و به دنیا آوردن دلبندتان شود.

هر مادری در طول بارداری خود به دنبال ایجاد شرایطی مناسب برای نگهداری از جنین خود می باشد و مسیر پر فراز و نشیبی پیش رو خواهد داشت، مخصوصا اگر بارداری اول خود را تجربه کند!

شاید در اطراف خود مادرانی را دیده باشید که استرس زیادی برای گذراندن دوران بارداری خود دارند و این استرس باعث می شود تا از نظر روحی بهم بریزند.

با اینکه رعایت نکات مراقبتی و احتیاط های دوران بارداری امری غیرقابل انکار و لازم می باشد، ولی این مقوله به معنی سخت بودن دوران بارداری و دشواری آن نمی باشد!

بلکه بسیار راحت با توجه به گوشزدهای متخصص زنان و زایمان و اهمیت به سلامتی خود می توانید از جنین خود به نحو احسن مراقبت کنید و آمادگی لازم برای زایمان را کسب کنید.

در این مطلب قصد داریم مراقبت های ضروری و موثر دوران بارداری را معرفی کنیم تا با اطلاع بیشتری این دوران لذت بخش را سپری کنید و از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

مراقبت های دوران بارداری
مراقبت های دوران بارداری

اهمیت مراقبت های دوران بارداری

در واقع احتیاط های دوران بارداری همان پیروی از سبک سالم و صحیح زندگی است. این سبک موارد زیادی را شامل می شود که می توان مهم ترین آن ها را؛ سبد غذایی سالم و مقوی، فعالیت فیزیکی و ورزشی، مراجعه منظم به پزشک زنان و زایمان، پرهیز از فشارهای عصبی و روحی و… برشمرد.

نقش مهم احتیاط های دوران بارداری، داشتن زایمان راحت و دور از خطر می باشد. هرچه در رعایت مراقبت های دوران حاملگی کوشا باشید، می توانید از سلامت خود و جنینتان محافظت کنید و وضع حمل موفق و راحتی پیش رو داشته باشید.

به همین دلیل توصیه می شود هرگاه متوجه شدید که باردار هستید، بهترین متخصص زنان در کرمانشاه را برای سپری کردن راحت و دور از عارضه ی دوران حاملگی خود انتخاب کرده و به آن مراجعه نمایید.

مراجعه منظم به پزشک زنان

در هربار مراجعه به متخصص زنان و زایمان تمام علائم موجود و وضعیت شما مورد ارزیابی دقیق قرار می گیرند.

پزشک متخصص در هر جلسه مراجعه ی حضوری، مواردی مانند؛

 • وزن
 • فشار خون مادر
 • علائم حیاتی جنین
 • نتایج آزمایش های مورد نیاز (مثل آزمایش ادرار برای بررسی وضعیت دیابت یا آزمایش خون برای شمارش گویچه های قرمز و مواردی مثل؛ آهن خون مادر)
 • و… را می سنجد.

همچنین برخی از آزمایش ها به منظور بررسی بیماری های احتمالی مثل: هپاتیت، سیفلیس، انواع عفونت های واژینال، ایدز و … صورت می پذیرند.

تمام این معاینات دوره ای و منظم می توانند مسیر دوران بارداری را مشخص کنند و پزشک را در برنامه ریزی دقیق تر کمک نمایند.

به خاطر داشته باشید در اولین ویزیت حضوری موارد زیر را به اطلاع پزشک خود برسانید:

با پزشک خود صادق باشید تا بهترین راهنمایی ها را از وی کسب نمایید و دوران راحت و بی خطری را تجربه کنید.

معاینات دوران بارداری
معاینات دوران بارداری
 • معاینات لازم در دوران بارداری

انجام برخی معاینات فیزیکی و تست های مهم در دوران بارداری نیاز می باشند. این معاینات عبارتند از:

 • بررسی لگنی (برای ارزیابی حجم رحم، عوارض احتمالی موجود در ناحیه تناسلی و…)
 • تست پاپ اسمیر و سایر روش های غربالگری سرطان به منظور بررسی احتمال سرطان دهانه رحم و…
 • انجام سونوگرافی

اطلاع از وضعیت داخلی ناحیه تناسلی و رحم مادر می تواند به پزشک در تشخیص قطعی و برنامه ریزی برای دوران بارداری، کمک شایان ذکری نماید. همچنین تهیه گرافی های سونوگرافی به تشخیص وجود جنین در رحم، وضعیت و طرز قرارگیری آن داخل رحم؛ کمک می کند.

زمان مراجعه به پزشک در دوران بارداری

پس از انجام آزمایش ها و تست های مورد نیاز بسته به تجویز پزشک متخصص لازم است در زمان مناسب مراجعه ی حضوری به دکتر زنان داشته باشید.

در ماه های ابتدایی معمولا لازم است هر ۴ هفته یکبار به پزشک خود مراجعه کنید. با این حال هرچه به هفته های آخر بارداری نزدیک شدید لازم است تعداد مراجعات را بیشتر کنید. (هر دوهفته یکبار و یا بیشتر)

با این حال ممکن است مادری بسته به شرایط و وضعیت خاص خود و یا جنین نیاز به مراجعات بیشتر و بررسی های تکمیلی داشته باشد.

در هربار مراجعه به پزشک معالج، اتفاقات دوران بارداری را به او گزارش دهید و از ناراحتی ها و یا علائم خاص خود با او صحبت کنید.

پزشک زنان و زایمان بهترین مشاور و حامی برای شما می باشد، بنابراین لازم است از تمام اتفاقات دوران بارداری شما مطلع باشد. پس روند دوران حاملگی خود را به طور دقیق و با جزئیات به پزشک خود گزارش دهید.

رژیم غذایی مناسب دوران بارداری

مواد غذایی مصرفی، به عنوان منبع سوخت رسانی برای عملکرد مناسب بدن انسان می باشند. همچنین این مواد غذایی می توانند سلامت شما را نیز تحت الشعاع قرار دهند. بنابراین به هر ماده ی غذایی مصرفی خود توجه کرده و ترجیحا از مواد مقوی و سالم استفاده کنید.

تغذیه در دوران بارداری اهمیت ویژه تری پیدا می کند. زیرا فرد حامله دیگر نه تنها مسئول حفظ سلامت خود می باشد بلکه باید مراقب سلامت و رشد جنین خود نیز باشد.

 • مواد غذایی مناسب

مواد غذایی توصیه شده برای دوران بارداری به شرح زیر می باشند:

 • تخم مرغ
 • ماهی (از ماهی های بدون جیوه استفاده کنید و در مصرف ماهی بیش از ۲ تا ۳ بار در هفته پرهیز نمایید.)
 • میوه و سبزیجات (قبل از استفاده از مواد ضدعفونی کننده برای شستن میوه ها و سبزیجات؛ استفاده کنید.)
 • مصرف لبنیات (ترجیاحا به اندازه ی ۴ وعده در روز، از لبنیات کاملا پاستوریزه استفاده کنید.)
 • تامین کلسیم کافی
 • تامین آهن کافی
 • مواد غذایی حاوی فیبر
 • گوشت قرمز
 • مغز بادام و گردو
 • غلات کافی

مقدار مصرفی مواد فوق الذکر را از پزشک خود جویا شوید و برنامه ی رژیم غذایی خود را به صورت دقیق طرح ریزی نمایید.

 • مواد غذایی مضر

مصرف برخی مواد غذایی در دوران حاملگی باید به کمترین حد ممکن برسند. این مواد عبارتند از:

 • روغن
 • شیرینی
 • نوشیدنی هایی که مواد نگهدارنده یا شکر مصنوعی دارند
 • از کافئین بیش از ۲ بار (درصورت نیاز) در طول روز دوری کنید.

همچنین مصرف هرگونه:

 • نوشیدنی الکلی
 • استعمال دخانیات
 • استفاده از داروهای خوراکی یا تزریقی (بدون تجویز و صلاحدید پزشک متخصص)

در دوران بارداری ممنوع می باشد و در صورت سهل انگاری در این موضوع ممکن است جنین با مشکلات جدی و حتی غیر قابل جبران روبرو شود.

ورزش در دوران بارداری

انجام فعالیت های ورزشی لازمه ی حفظ سلامت و تقویت عملکرد طبیعی بدن در طول زندگی است. این فعالیت ها در دوران بارداری اهمیت ویژه تری پیدا می کنند و می توانند آمادگی مادر برای زایمان طبیعی را بیشتر نمایند.

به خاطر داشته باشید هر فعالیت ورزشی در طول بارداری توصیه نمی شود و لازم است ورزش های مجاز و مناسب را از پزشک خود بپرسید و از فعالیت های خودسرانه اجتناب کنید.

مراقب وزن خود باشید

اضافه وزن شدید در طول بارداری یکی از عوارض و دغدغه های شایع می باشد. هر مادری در طول دوران بارداری به دلیل رشد جنین و حجیم شدن رحم، دچار اضافه وزن می شود. این اضافه وزن در هر فرد متفاوت می باشد.

حال اگر مادر قبل از اقدام به بارداری دچار اضافه وزن باشد، لازم است ابتدا به وزن ایده آل برسد و سپس در طول بارداری نیز مراقب افزایش وزن خود باشد.

تاثیر کرونا بر بارداری

در حال حاضر شواهد قوی در مورد خانم‌هایی که قصد باردار شدن را در زمان اپیدمی کووید ۱۹ دارند وجود دارد که باید با آن‌ها در مورد گرفتن واکسن مشورت شود، با توجه به اینکه خانم‌ها در سن بارداری، معمولا در مقایسه با سایر افراد بالغ، جوان‌تر و سالم‌تر هستند و جز گروه کم خطر محسوب می‌شوند و حتی ممکن است نیاز به دریافت واکسن نداشته باشند، اما در خانم‌های باردار با کووید ۱۹ افزایش ۷ درصدی زایمان سزارین و ۱۹ درصد افزایش در زایمان زودرس و نیز افزایش احتمال ترومبوآمبولی در وریدها را وجود دارد.

در دوران بارداری بسیاری از بیماری ها از طریق مادر به جنین منتقل می گردد به همین دلیل نیز سلامتی مادر به معنای سلامتی مادر و جنین است. ویروس کرونا نیز به عنوان یک بیماری ممکن است از مادر به جنین منتقل گردد؛ با این وجود هیچ مدرک قطعی دال بر انتقال این پاندمی از مادر به جنین تاکنون تایید نشده است. برخی تحقیقات درخصوص رابطه انتقال ویروس به جنین و ماه بارداری صورت گرفته است که این مسئله نیز مورد به اثبات قطعی نرسیده است اما در برخی موارد گفته می شود احتمال انتقال ویروس در ماه های آخر بارداری بسیار نادر است.

اما نکته دیگر این است که در برخی موارد ممکن است نوزاد و یا مادر در بیمارستان و در حین تولد نوزاد به این بیماری مبتلا گردند، لذا توصیه می گردد تمامی نکات بهداشتی در حد اعلا رعایت گردد تا مشکلی برای مادر و فرزند در حین بارداری، زایمان و پس از آن ایجاد نگردد.

نتیجه کلام

برای دریافت برنامه ریزی صحیح و اطلاعات لازم در مورد احتیاط های دوران بارداری، از متخصص زنان و زایمان مشورت بگیرید.

به یاد داشته باشید سپری کردن دوران بارداری موفق و داشتن زایمان راحت به تنهایی میسر نمی شود مگر با کمک و راهنمایی متخصص زنان و زایمان!

لذا از هرگونه اقدام خودسرانه در این دوران مهم و حساس، منصرف شوید و به رهنمودهای پزشک متخصص گوش فرا دهید تا ضامن سلامت خود و دلبندتان باشید.

دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

مقالات مرتبط
مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی بارداری

مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی بارداری

بعضی از خانم ها در دوران بارداری دچار مسمومیت بارداری یا پره اکلامپسی (Pre-eclampsia) می شوند. پره اکلامپسی بارداری عارضه ای است که معمولا بعد از هفته ی 20 بارداری اتفاق می افتد، و معمولاً پس از...

بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ چیست؟

بارداری پوچ در سه ماه اول بارداری باعث سقط چنین می شود. شاید برایتان سوال باشد که بارداری پوچ چیست؟ بارداری پوچ یا حاملگی آنبریونیک، یعنی اینکه تخمک باردار شده و در رحم مستقر می شود ولی جنینی به...

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی یک نوع عفونت شایع مقاربتی می باشد که توسط ویروس هرپس سیمپلکس، یا به صورت اختصاری HSV، ایجاد می شود و تماس جنسی  استراتژی انتشار آن است. این بیماری ویروسی می تواند باعث بروز درد، خارش و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *