دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / از صفر تا صد جراحی هیسترکتومی

از صفر تا صد جراحی هیسترکتومی

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

جراحی هیسترکتومی

یکی از اقدامات پزشکی که در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است عمل هیسترکتومی است که به جهات مختلف و برای تشخیص یا حتی درمان بسیاری از مشکلات و بیماری های شایع زنان در حال انجام است.

در این مقاله می خواهیم به سوالاتی که در زمینه جراحی برداشتن رحم (هیسترکتومی) به کرّات پرسیده می شود بپردازیم و سعی داریم پاسخ هایی دقیق را با زبان ساده ادر اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

هیسترکتومی چیست؟

قطعا شما هم شنیده اید که یکی از اطرفیان تان رحم خود را تخلیه کرده است. بدین معنا که آن را از دستگاه تناسلی خود جدا کرده و دیگر در بدن خودش رحم ندارد. در واقع عمل برداشتن رحم را هیسترکتومی می گویند. روزانه تعداد زیادی از این عمل ها از سوی پزشکان متخصص و مجرب تجویز و انجام می شوند.

عکس جراحی هیسترکتومی

عکس جراحی هیسترکتومی

علت عمل هیسترکتومی

چه دلایلی باعث نیاز بیمار به هیسترکتومی ( عمل جراحی برداشتن رحم) می شوند؟

دلایل مختلفی می توانند باعث انجام این عمل درمانی شوند. به طور مثال تمام پارامترهای زیر می توانند از جمله علل شایع در جراحی هیسترکتومی به شمار بیایند:

 • درمان بیماری های تناسلی
 • زنانی که دچار سرطان رحم یا دهانه رحم می شوند
 • فیبروئیدی هایی که در رحم ایجاد می شوند ( موجب می شود زنان درد و خونریزی داشته باشند)
 • افتادگی های شدید رحم (در برخی زنان شدت افتادگی به قدری است که رحم به داخل واژن و خارج از بدن بیمار راه می یابد.)
 • آندومتریوز
 • زنانی که درناحیه واژنی خونریزی های غیرعادی و طولانی مدت دارند
 • احساس درد در ناحیه ی لگنی
 • زنانی که دچار بیماری آدنومیوز می شوند (همان ضخامت در بخش داخلی رحم است.)
 • البته هیسترکتومی برای زنانی که به بیماری سرطان دچار نشدند نیز قابل انجام است اما به این شرط که تمام روند های درمانی برای رفع مشکل شان پیموده شود و هیچ پاسخ مثبتی از آن ها دریافت نگردد.
دکتر سهیلا نانکلی (متخصص زنان و زایمان در کرمانشاه)، با استفاده از نوین ترین تجهیزات روز دنیا به درمان بیماری های زنان می پردازد. ایشان با بهره گیری از دانش و مهارت بالا آماده ی ارائه خدمات درمانی و زیبایی به شما عزیزان می باشند.
برای برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره تماس: ۰۹۹۰۲۲۶۱۶۰۵
صفحه اینستاگرام دکتر سهیلا نانکلی

عوارض جراحی هیسترکتومی

آیا هیسترکتومی یا برداشتن رحم خطری را در پی دارد؟

بله این عمل متاسفانه علیرغم اینکه در بسیاری از موارد خاصیت و ماهیت درمانی دارد خودش نیز ممکن است منجر به بروز و ظهور بیماری هایی شود که سلامت زنان را به خطر بیندازد از جمله :

 • تغییراتی که در هورمون ها اتفاق می افتد. این تغییرات تعادل سیستم بدنی زنان را به هم ریخته و در پی این عدم تعادل هورمونی، با بسیاری از معضلات جسمی روبرو می شوند.
 • در پی انجام این عمل؛ گاها تخمدان ها نیز برداشته می شوند. برداشتن تخمدان ها باعث می شود زنان وارد دوره یائسگی خود شوند. (حتی اگر به لحاظ سنی برای ورود به این دوره زود باشد). همانطور که می دانید یائسگی به خودی خود دغدغه های زیادی را به همراه دارد.

آیا هیسترکتومی فقط محدود می شود به برداشتن رحم؟

باید نکته مهمی را در پاسخ به این سوال به عزیزان و زنانی که قرار است تحت این عمل جراحی قرار بگیرند گوشزد کنیم؛ عمل هیسترکتومی انواع مختلفی دارد.  بدین معنا که همانگونه که مستحضرید؛ هیسترکتومی به دلایل مختلف انجام می شود به همین جهت بنا به دلیل و شرایط بیمار ممکن است علاوه بر رحم نیاز به خارج کردن اعضای پیرامون این عضو نیز، وجود داشته باشد.

انواع جراحی هسترکتومی

 • هیسترکتومی جزئی( مافوق دهانه رحم)

در این نوع هیسترکتومی؛ صرفا ناحیه بالایی رحم برداشته می شود.

 • هیسترکتومی کامل یا توتال

بر خلاف نوع اول در این روش رحم و دهانه آن به طور کلی و کامل خارج می گردد.

 • هیسترکتومی گسترده ( رادیکال)

در این نوع هیسترکتومی، قسمت های مختلفی برداشته می شود از جمله: کل رحم، تمامی بافت هایی که در اطراف آن وجود دارد، دهانه رحم، قسمت و نواحی فوقانی واژن.

*نکته ای که در این نوع از برداشتن رحم وجود دارد این است که؛ صرفا برای اشخاص خاص با شرایط خاص انجام می پذیرد. مثلا کسانی که مبتلا به سرطان هستند و از این طریق می توان؛ از رشد وگسترش غده های سرطانی در این مناطق جلوگیری کرد.

مراحل جراحی هیسترکتومی

در این عمل جراحی دو نوع روش بکار گرفته می شود.

یکی از روش ها جراحی باز و دیگری جراحی به روش بسته است.

 • هیستروکتومی به روش باز

در این روش، با استفاده از تیغ جراحی برش هایی را بر روی شکم و به طور افقی و عمودی ایجاد می کنند. این روش باعث باز تر شدن گستره ی دید پزشک و اشراف آن نسبت به روند جراحی می شود. باید گفت حدودا بیش از نیمی از جراحی های هیسترکتومی با همین روش انجام می شود.

 • عمل جراحی به روش بسته

این روش خود به چند شاخه تقسیم بندی می شود.

گاها پزشک با برشی که در قسمت واژن، سعی در خارج کردن رحم از بدن بیمار می کند. (در این نوع جراحی هیچگونه نگرانی وجود ندارد زیرا که جای بخیه باقی نمی ماند.)

گاها با روش لاپاروسکوپی این عمل قابل انجام است. بدین نحو که با کمک گرفتن از دستگاه لاپاراسکوپ می تواند از وضعیت داخل رحم بیمار، آگاه شد و نیز با ایجاد یک برش جزئی در ناف، رحم را به بیرون منتقل می کنند.

عمل هیسترکتومی با لاپاراسکوپ

عمل هیسترکتومی با لاپاراسکوپ

سخن آخر

جراحی هیسترکتومی یا خارج کردن رحم، قدم موثری در درمان بیماری های زنان می باشد. بسیاری از افراد با انجام این عمل درمانی، بهبود پیدا می کنند و می توانند به زندگی طبیعی خود بازگردانند.

در آخر باید گفت؛ از آن رو که این عمل جراحی بسیار حساس و دقیق است لطفا در انتخاب پزشک معالج خود دقت کنید. توصیه ما به شما عزیزان این است که با انتخاب بهترین متخصص زنان در کرمانشاه، سلامت خود را تضمین کرده و از ایجاد عوارض نامطلوب جلوگیری نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

مقالات مرتبط
عوارض بعد از یائسگی

عوارض بعد از یائسگی

یکی از دغده های خانم های میانسال قطع پریود و یا همان یائسگی زودرس است، که ممکن است این سوال پیش آید که، زمانی که خانمی با یائسگی زودرس مواجه شود چه مشکلاتی ممکن است برایش به وجود آید؟ به هر حال...

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

امروزه جراحی های زیبایی واژن مورد توجه بسیاری از خانم ها قرار گرفته است. خانم هایی که تجربه زایمان به خصوص زایمان طبیعی را داشته اند ممکن است از ظاهر ناحیه تناسلی خود راضی نباشند و به دنبال اصلاح آن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *