دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / انسداد لوله های رحمی و نازایی!

انسداد لوله های رحمی و نازایی!

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تخمک هایی که بارور شده اند در لوله های رحمی قرار دارند و از طریق لوله های رحمی وارد رحم می شوند پس لوله های رحمی نقش بسیار مهمی درباروری دارند و هرگونه انسداد و آسیب به لوله های رحمی سبب می شود که عملکرد لوله ها به درستی انجام نشود و حرکت اسپرم به لوله های رحمی و حرکت سلول تخم از تخمدان به رحم با اختلال مواجه شود و نازایی رخ دهد.

درمان انسداد لوله های رحم

درمان انسداد لوله های رحم

لوله های رحمی

لوله های رحمی یا لوله های فالوپ از ارگان های تناسلی بدن بانوان می باشند که در دو طرف رحم قرار دارند و با تخمدان در ارتباط هستند و آنها را به رحم وصل می کنند. تخمک آزاد شده از تخمدان در لوله های رحمی حرکت می کنند تا به رحم برسند.

لوله های رحمی از نظر اندازه باریک می باشند و قطر آن ها ۱ میلی متر می باشد.

به فرآیند آزاد شدن تخمک از تخمدان ،تخمک گذاری گفته می شود.

هنگامی که در زمان تخمک گذاری، تخمک آزاد می شود در لوله های رحمی با اسپرم ترکیب می شود و سلول تخم را تشکیل می دهد. این سلول تخم بعد از چند روز وارد رحم می شود.

اسپرم از راه لوله واژن وارد رحم و لوله های رحمی می شود و در لوله های رحمی با تخمک آزاد شده از تخمدان ترکیب می شود و تخمک آزاد شده بارور شده وعمل لقاح انجام می شود.

برای بارداری ، شرایط برای بارور شدن تخمک باید مهیا باشد و لوله های رحمی باید باز باشند . اگر لوله های رحمی دچار انسداد و گرفتگی باشند تخمک بارور شده نمیتواند از تخمدان به رحم منتقل شود و یا اسپرم نمی تواند وارد لوله رحمی شده و با تخمک ترکیب شود و برای بارداری مشکل ایجاد می کند.

لوله های رحمی یا فالوپ نقش بسیار مهمی در بارداری دارند و اگر بسته باشند باعث نازایی می شوند و باید درمان شود .

 

علت انسداد لوله های رحمی

دلایل مختلفی سبب می شوند که لوله های رحمی بسته شوند . نظیر: عفونت ،ترشحات غلیظ، التهاب لگنی، سابقه جراحی در حفره لگن، اندیومتریوز که باعث چسبندگی لوله های رحمی می شود، حاملگی خارج از رحم، جراحی لوله های رحمی و … که در ذیل توضیحاتی در مورد آن ها خواهیم داد:

عفونت هایی که سبب التهاب در لگن می شود یا عفونت های مقاربتی که باعث بسته شدن لوله های رحم می شود مانند سوزاک و همچنین ترکیدن آپاندیس که باعث عفونت در لگن می شود یا عفونت های ناشی از سقط جنین می توانند سبب انسداد لوله های رحم شوند.

جراحی هایی مانند برداشتن فیبروم رحم که در حفره لگن انجام می شوند و یا درمان ناباوری در بسته شدن لوله های رحمی تاثیر دارد.

آندیومتریوز، اختلالی است که در آن رحم در جهت نامناسب رشد می کند در این صورت لوله های رحمی مسدود می شوند.

ممکن هر دو لوله رحمی مسدود شده باشد که بارداری بدون درمان پزشک غیر قابل امکان است .ممکن است یکی از دو لوله ها مسدود شده باشد که احتمال بارداری در آن وجود دارد البته احتمال بارداری خارج از رحم هم در این وضعیت هست که با روش های جراحی و یا یک دوره تجویز داروهای ناباروری که ترشح هورمون FHS و  LS  را از عده هیپوفیز مغز افزایش می دهند و سبب آزاد شدن بیشتر تخمک ها می شوند قابل درمان است.

ممکن است فرد به صورت مادرزادی دارای انسداد لوله رحمی باشد که پدیده ای نادر می باشد.

انسداد لوله های فالوپ علامت و نشانه خاصی ندارد و اولین علامت آن ناباروری است.ممکن است در مواردی سیکل قاعدگی سنگین یا درد در ناحیه لگنی از نشانه های آن باشد.

یک نوع از انسداد لوله های رحمی که هیدروسالپینکس نام دارد باعث می شود که با تحمع مایعات در لوله های رحمی و تورم آن ،فرد درد زیر شکم خود احساس کند.

انسداد لوله رحم

انسداد لوله رحم

تشخیص و درمان انسداد لوله های رحمی

برای تشخیص و درمان انسداد لوله های رحمی آزمایشات متعددی وجود دارد که از طریق آن می توان به هرگونه چسبندگی و انسداد در لوله های رحمی پی برد.

یکی از روش های تشخیص انسداد لوله های رحمی لاپاراسکوپی می باشد .اگر چسبندگی خیلی زیاد نباشد می توان از لاپاراسکوپی جهت درمان انسداد استفاده کرد.

در این روش یک لوله نازک وجود دارد که در انتهای آن یک دوربین کوچک کار گذاشته شده است که از طریق یک برش کوچک در بدن بیمار،وارد بدن او می شود و می توان انسداد لوله رحمی را تشخیص دهد.

هیستروسالپینگوگرافی یا  SHG : یک نوع اشعه ایکس است که از طریق آن می توان از رحم عکس برداری کرد در این روش پزشک ماده رنگی را وارد رحم و لوله های رحمی می کند. ورود رنگ به لوله های رحمی کمک میکند پزشک قسمت بیشتری از لوله های رحمی را ببیند.

سونوگرافی: در این روش برای مشخص بودن لوله های رحمی یک محلول از طریق یک لوله وارد رحم می شود.

مسیر حرکت مایع مورد بررسی قرار می گیرد که مشخص کند لوله مسدود است یا خیر.

خاتمه

احتمال بارداری با جراحی باز کردن لوله های رحمی و ایجاد دهانه ای جدید در خارج لوله رحمی بستگی به سن،میزان چسبندگی لوله رحمی و کیفیت اسپرم همسر بیمار دارد.

در صورت انسداد هر دو لوله رحمی از روش IVF  (لقاح داخل آزمایشگاهی) می توان استفاده کرد.

دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز

علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز

کیست آندومتریوز یک عارضه ی رایج و اغلب دردناک در خانم هاست، که بافتی شبیه به بافت پوشش داخلی رحم (آندومتر) در خارج از رحم شما رشد می کند. آندومتریوز معمولاً تخمدان ها، لوله های فالوپ و لگن شما را...

تفاوت کیست سینه و سرطان سینه چیست؟

تفاوت کیست سینه و سرطان سینه چیست؟

کیست سینه در زنان پر از مایع درون سینه ای هست، که معمولا غیر سرطانی (خوش خیم) می باشند و با سرطان سینه فرق دارند. ممکن است شما یک یا چندین کیست در یک یا هر دو سینه داشته باشید. کیست سینه در زنان در...

آیا کیست شکلاتی خطرناک است؟

آیا کیست شکلاتی خطرناک است؟

آندومتریوم تخمدان یا "کیست های شکلاتی" کیست هایی هستند، که با خون قاعدگی پر شده اند. کیست شکلاتی می تواند در یک یا دو تخمدان ظاهر شود و ممکن است به صورت منفرد یا چندتایی ایجاد شوند. دلیل این نام...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *