دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / با خطرات زایمان بریچ آشنا شوید

با خطرات زایمان بریچ آشنا شوید

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

انواع زایمان بریچ

آیا انواع زایمان بریچ را می شناسید؟
چه عواملی در بروز زایمان بریچ نقش دارند؟
آیا زایمان بریچ به عنوان تهدیدی برای سلامت مادر و جنین محسوب می شود؟

در ماه های پایانی بارداری دیگر فضای خالی زیادی در رحم باقی نمی ماند و جنین برای این که فضای کمتری را اشغال کند به سمت پایین حرکت می کند، (به شکلی که سر جنین رو به پایین است). این یک وضعیت طبیعی برای یک زایمان است.

  • اما در مواردی هم جنین به شکل ایستاده و با پا از رحم خارج می شود که در این حالت جنین بریچ نامیده می شود که به معنای وارونه بیرون آمدن است.

چرخش جنین بریچ

همانطور که گفته شد ممکن است جنین بنا به دلایلی در دوران میانی بارداری به صورت بریچ باشد اما این حالت تغییر می یابد و در اواخر بارداری به شکل سر رو به پایین قرار می گیرد.

البته اگر این چرخش تا هفته ۳۶ ام بارداری ایجاد نشود احتمال زایمان بریچ بیشتر می شود. در چنین شرایط نا مطلوبی متخصص زنان زایمان در مورد این جنین بریچ و چگونگی زایمان بریچ به مادر توضیحاتی ارائه می دهد تا با تدابیر لازمه بتواند از بروز آسیب های جدی به مادر یا جنین جلوگیری کند.

علت بریچ شدن جنین

علت بریچ شدن جنین

انواع حالت های بریچ

۱. بریچ کامل: در این نوع از وضعیت جنین بریچ؛ قسمت پاهای جنین داخل شکم جمع می شود و با باسن از رحم خارج می شود.
۲. بریچ فرانک: در این وضعیت بریچ هم جنین ابتدا با باسن از رحم بیرون می آید و پاهایش در امتداد سر و بدنش قرار دارد.
۳. بریچ نا کامل: جنین در چنین وضعیتی با یک و یا هر دو پای خود خارج می شود.
*علاوه بر این ها، وضعیت هی دیگری هم وجود دارند که به ندرت اتفاق می افتند و در آن جنین با پهلو، آرنج یا پشت بیرون می آید.

علت بریچ بودن جنین چیست؟

شکل قرار گیری جنین در ماه های آخر بارداری اغلب به صورت اتفاقی بوده اما چند عامل دیگر هم می تواند در چنین شرایطی تاثیر گذار باشند.

از رایج ترین علل بریچ بودن وضعیت جنین، زایمان زودرس است که احتمال بریچ بودن جنین در حین زایمان بیشتر است. از دیگر عوامل دخیل در زایمان بریچ می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• افزایش بیش از حد مایع آمینوتیک که باعث ایجاد شدن فضای بیشتری برای چرخش جنین می شود.
• دو یا چند قلو زایی
• پایین بودن جفت
• بزرگی سر جنین
• وجود فیبروئدی هایی در حفره رحم (تاثیر منفی بر جای می گذارد)
• جنین نارس یا بسیار کوچک
• وجود نقائص مادرزادی مثل رحم دو شاخ
• زمانی که رحم به دلیل زایمان ها متعددی دچار شلی و افتادگی شده باشد.

انواع زایمان بریچ

انواع زایمان بریچ

تشخیص بریچ بودن جنین

بریچ بودن جنین چگونه تشخیص داده می شود؟
از این بابت آسوده خیال باشید تشخیص بریچ بودن جنین به راحتی ممکن است. به طوری که با مراجعه به متخصص زنان و انجام سونوگرافی و حتی از طریق صدای ضربان قلب جنین که به صورت وارونه و بالای ناف شنیده می شود می توان به وضعیت قرارگیری اش در رحم پی برد.

زایمان جنین بریچ

زایمان جنین بریچ به هر دو روش معمول امکان پذیر است اما با توجه به شرایطی که وجود دارد انجام زایمان به روش سزارین ارجحیت دارد.

زایمان سزارین بریچ

در شرایطی که مادر با مشکلات متعددی در بارداری مواجهه شده باشد پزشک، زایمان سزارین را به منظور دسترسی و کنترل بیشتر پیشنهاد می کند. در این نوع از زایمان می توان جلوی بروز بسیاری از عارضه ها را گرفت یا به میزان چشم گیری آن ها را کاهش داد.

شواهد حاکی از آن است که نرخ مرگ و میر در جنین های بریچ که با روش زایمان سزارین متولد شده اند نسبت به نوزاد متولد شده با زایمان واژینال بسیار کمتر است و حالت زایمان سزارین برای مادر و جنین بسیار امن ترخواهد بود.

 

زایمان طبیعی بریچ

امکان زایمان بریچ به روش طبیعی وجود دارد اما انجام آن به ارزیابی های پزشک بستگی دارد که در حین انجام معاینات بالینی وضعیت جنین و سلامت مادر را برای زایمان طبیعی بررسی می کند تا اتفاق ناخوشانیدی برای مادر یا جنین رخ ندهد.
پس در چنین شرایطی زایمان طبیعی توصیه نمی شود.

بریچ بودن جنین خطرناک است؟

پاسخ شفاف به این سوال مثبت است. زیرا از آن جایی که موقعیت بریچ جنین در زایمان کمی با مشکل رو به رو است، می تواند باعث بروز خطراتی شود. از جمله:
• وارد شدن فشار سنگینی بر پایین تنه جنین در حین زایمان باعث صدمه دیدن ناحیه مفصل ران می شود.
• حتی احتمال پاره شدن یا پیچیدن بند ناف دور گردن وجود دارد که موجب کاهش اکسیژن به جنین می شود.
• ممکن است زایمان با درد و مشکل بسیار انجام شود. خروج سر که بخش اعظمی از جنین را تشکیل می دهد در مراحل پایانی زایمان قرار دارد و حتی از وسیله به نام انبر فورسپس هم استفاده می شود. جا دارد اضافه کنیم که مهارت و تجربه بالای پزشک است که می تواند در چنین شرایطی جان مادر و جنین را نجات دهد.

عوارض زایمان بریچ

همانطورکه در مباحث فوق، بدان اشاره شد وضعیت جنین در زایمان بریچ با سایر زایمان های معمولی متفاوت است به طوری که جنین بیش از سایر زایمان ها در معرض خطر قرار دارد. با در نظر گرفتن تمامی جوانب و احتمالات باز هم ممکن است خطراتی از قبیل گیر افتادن نوزاد در کانال تولد، گریبان گیر مادر و فرزندش شود که اصطلاحاٌ به این شرایط دیستوشی هم می گویند.

نکته نهایی

به شما پیشنهاد می کنیم برای انجام زایمان خود به بهترین پزشک محل سکونت خود مراجعه کنید زیرا از صرف وقت و هزینه های گزاف خلاص می شوید. پیشنهاد ما به شما انتخاب بهترین متخصص زنان در کرمانشاه است تا با آسودگی خاطر دوران باردرای خود را بگذرانید و زایمانی راحت و موفق در پیش رو داشته باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۳]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

بسیاری از بانوان به دلیل زایمان های طبیعی و افزایش سن دچار ضعف و شلی دیواره واژن می شوند. آسیب یا گشادی واژن در اثر زایمان، یکی از دلایل اصلی عدم رضایت زنان از فعالیت های جنسی محسوب می شود که در پی...

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان شایع در خانم ها می باشد. این سرطان امروزه با تشخیص به هنگام قابل درمان می باشد. یکی از آزمایش هایی که برای تشخیص سرطان یا عواملی که منجر به سرطان دهانه رحم خواهند شد...

درمان ناباروری در کرمانشاه

درمان ناباروری در کرمانشاه

ناباروری نتیجه یک بیماری (قطع ، توقف یا اختلال در عملکردهای بدن ، سیستم ها یا اندام ها) دستگاه تولید مثل مرد یا زن است که از بارداری کودک یا توانایی حاملگی تا زایمان جلوگیری می کند. مدت زمان رابطه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *