تست پاپ اسمیر

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان شایع در خانم ها می باشد. این سرطان امروزه با تشخیص به هنگام قابل درمان می باشد. یکی از آزمایش هایی که برای تشخیص سرطان یا عواملی که منجر به سرطان دهانه رحم خواهند شد آزمایش پاپ اسمیر می باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه به جزئیات این آزمایش بپردازیم.

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر برای تشخیص زود هنگام سرطان دهانه رحم صورت می گیرد تا فرد زمان کافی برای درمان را داشته باشد. در این تست سلول های جمع آوری شده از دهانه رحم مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد.

با استفاده از این آزمایش می توان تغییراتی که در سلول های دهانه رحم ایجاد شده و یا ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود تشخیص داده شود.

تشخیص به موقع این سلول ها با آزمایش پاپ اسمیر تاثیر به سزایی در توقف پیشرفت سرطان دهانه رحم دارد.

این تست یک تست سریع و ساده در تشخیص سرطان دهانه رحم و رحم می باشد.

چه زمانی باید تست پاپ اسمیر انجام شود؟

به طور کلی خانم های بالای ۲۱ سال که دارای فعالیت جنسی هستند باید به طور مرتب تست پاپ اسمیر را انجام دهند. پزشکان توصیه می کنند که تست پاپ اسمیر هر سه سال یکبار برای خانم های ۲۱ تا ۶۵ سال انجام گیرد. زمانی که این تست همراه با تست HPV انجام شود بانوان می توانند هر ۵ سال یکبار این آزمایش را انجام دهند. در برخی موارد که بیمار دارای علائم خطرناک می باشد پزشک بدون در نظر گرفتن سن بیمار انجام آزمایش پاپ اسمیر را توصیه می کند. این علائم شامل موارد زیر می باشد:

  • سابقه استعمال دخانیات
  • ضعیف شدن سیستم ایمنی به دلایلی مانند شیمی درمانی و یا پیوند اعضا
  • ابتلا به HIV 
  • تشخیص سلول های پیش سرطانی و یا سرطان دهانه رحم 
  • قبل از تولد، زمان بارداری مادر شما در معرض دی اتیل استیل بسترول قرار گرفته باشد 
  • ترشحات غیر طبیعی واژن
  • احساس درد و خونریزی در واژن بعد از هر بار رابطه جنسی 

شرایط لازم و بهترین زمان تست پاپ اسمیر

۱- روز قبل از انجام این تست از رابطه جنسی، استفاده از داروهای واژنی و دوش گرفتن خودداری کنید.

۲- این تست نباید در زمان قاعدگی انجام شود.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر:

انجام این تست بسیار سریع می باشد. در این تست بر روی تخت معاینه خوابیده، زانوها را خم کرده، پاها را باز می کنید و کف پاها را بر روی تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می دهید. در این مرحله پزشک از ابزاری به اسم اسپکولوم استفاده می کند و آن را به آرامی داخل واژن قرار می دهد تا با استفاده از آن دیواره های واژن باز شوند و پزشک به راحتی بتواند دهانه رحم را مشاهده کند. پزشک از دهانه رحم نمونه برداری می کند. برای گرفتن نمونه پزشک از یک برس نرم و دستگاهی به نام اسپاتول استفاده می کند. در این بخش ممکن است کمی احساس فشار در ناحیه لگن حس شود. این نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شود تا مورد بررسی قرار گیرند.

اقدامات پس از انجام تست پاپ اسمیر:

پس از انجام تست پاپ اسمیر می توانید به راحتی به فعالیت های روز مره خود ادامه دهید. ممکن است بعد از انجام این آزمایش به دلیل خراشیدگی کمی احساس ناراحتی کنید و یا ممکن است بلافاصله بعد از آزمایش درز واژن خونریزی کمی دیده شود که این مورد طبیعی می باشد.

تست پاپ اسمیر
تست پاپ اسمیر

جواب تست پاپ اسمیر:

این آزمایش دارای دو نتیجه طبیعی و غیر طبیعی می باشد که می تواند پزشک را از وجود موارد مشکوک آگاه کند.

نتیجه طبیعی آزمایش پاپ اسمیر:

اگر در نتیجه آزمایش تنها سلول های طبیعی دیده شده باشد نتیجه آزمایش شما طبیعی بوده و نیاز به اقدامات و آزمایشات دیگذر نمی باشد.

نتیجه غیر طبیعی آزمایش پاپ اسمیر:

در صورت وجود سلول های غیر طبیعی در آزمایش نتیجه آزمایش فرد غیر طبیعی بوده است. این به معنای وجود قطعی سرطان در بیمار نمی باشد. بلکه بدین معنی است که سلول های غیر طبیعی که ممکن است سلول های پیش سرطانی باشند بر روی دهانه رحم شما وجود دارد و نیازمند آزمایشات و مراقبت های بعدی هستید. تفسیر دقیق این نتایج نیازمند بررسی سلول های کشف شده هستند. که برخی از این سلول ها عبارتند از:

-سلول های سنگفرشی آتیپیک:

این سلول ها نازک و مسطح هستند و در دهانه رحم رشد می کنند. در آزمایشاتی که این سلول ها دیده شود پزشک بررسی می کند که آیا در آزمایش سلول های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که عامل ایجاد سرطان هستند وجود دارد یا خیر. در صورت عدم مشاهده این سلول ها جای نگرانی وجود ندارد ولی در صورت مشاهده این ویروس های خطرناک باید آزمایشات و مراقبت های بعدی جهت بررسی بیشتر انجام شود.

ضایعه داخل اپیتلیال سنگفرشی:

این ضایعه نشان دهنده احتمال وجود سلول های پیش سرطانی در نتیجه تست می باشد.در این صورت اگر تغییرات کم باشد به معنی این است که سلول های پیش سرطانی راه زیادی تا ایجاد سرطان دارند و هر چقدر این تغییرات زیادتر باشد احتمال ابتلا سریعتر به سرطان بیشتر می شود.

مشاهده سلول های غده ای غیر طبیعی:

سلول های غیر طبیعی در دهانه رحم و داخل رحم رشد می کنند و برای تشخیص بهتر اینکه آن ها سرطانی هستند و یا خیر نیاز به آزمایشات بیشتری می باشد.

سلول آدنوکارسینوما:

زمانی که سلول ها در تست به قدری غیر طبیعی باشند که تقریبا پزشک از ابتلا به سرطان در بیمار مطمئن باشد این اصلاح به کار می رود. به سرطان های ایجاد شده در سلول غده آدنوکارسینوما گفته می شود.

نتیجه گیری:

همانطور که گفته شد خانم های بالای ۲۱ سال که از نظر جنسی فعال هستند بهتر است هر ۳ سال یکبار تست پاپ اسمیر را برای اطمینان از عدم وجود سلول های غیر طبیعی انجام دهند. به طور کلی خانم ها در طول زندگی خود برای معاینات و چکاپ باید تحت نظر بهترین متخصص زنان قرار بگیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

بسیاری از بانوان به دلیل زایمان های طبیعی و افزایش سن دچار ضعف و شلی دیواره واژن می شوند. آسیب یا گشادی واژن در اثر زایمان، یکی از دلایل اصلی عدم رضایت زنان از فعالیت های جنسی محسوب می شود که در پی...

درمان ناباروری در کرمانشاه

درمان ناباروری در کرمانشاه

ناباروری نتیجه یک بیماری (قطع ، توقف یا اختلال در عملکردهای بدن ، سیستم ها یا اندام ها) دستگاه تولید مثل مرد یا زن است که از بارداری کودک یا توانایی حاملگی تا زایمان جلوگیری می کند. مدت زمان رابطه...

بهترین جراح لابیاپلاستی در کرمانشاه

بهترین جراح لابیاپلاستی در کرمانشاه

به طور حتم خانم هایی که متقاضی انجام جراحی زیبایی لابیاستی هستند سوالاتی برایشان ایجاد خواهد شد از جمله این سوالات می توان به موارد زیر اشاره کرد: بهترین جراح لابیاپلاستی کیست؟ بهترین جراح...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *