دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های جنسی / تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تعیین جنسیت قبل از بارداری

با توجه به اینکه در حوزه پزشکی پیشرفت های زیادی رخ داده است بسیاری از مسائلی که در گذشته جزء محالات و غیر ممکن ها می نمود این روزها به اقداماتی ساده و رایج تبدیل شده است.

 • یکی از موضوعاتی که در گذشته بسیار بعید بود تعیین جنسیت فرزند قبل از بارداری است .
 • اما این روزها این اقدام پزشکی تا حد زیادی توانسته است مثمر ثمر واقع شود.
در مقاله ای که در پیش رو دارید  قصد داریم که در خصوص تعیین جنسیت قبل از بارداری مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

مهم ترین بخش هایی که در ادامه خواهد آمد از این قرار است:

 • روش تعیین جنسیت قبل از بارداری
 • چگونگی روند انجام روش آی وی اف برای تعیین جنسیت
 • خطراتی که روش آی وی اف دارد
تعیین جنسیت نوزاد قبل بارداری

تعیین جنسیت نوزاد قبل بارداری

نحوه تعیین جنسیت قبل از بارداری

برای توضیح این مطلب باید از این مقدمه شروع کرد؛ واقعیتی که وجود دارد این است که برخی از زوجین به طور طبیعی نمی توانند بارداری را تجربه کنند. از این رو باید تحت روش های کمک باروری قرار گیرند تا بارداری برایشان ممکن گردد.

 • از جمله روش هایی که به عنوان روش کمک باروری انجام می پذیرد روش آی وی اف ivf می  باشد. ( در ادامه توضیحات مفصلی در باب این روش خواهد آمد).
 • در طی این روش کمک باروری پزشکان امکان این را پیدا می کنند که بعد از اینکه لقاح انجام شد جنسیت جنین تشکیل شده، تشخیص داده شود. در این مواد می توان با انتقال جنین هایی با جنسیت خاص به رحم زنان به نوعی تعیین جنسیت انجام گردد.
 • حال در برخی از موارد زنان و مردانی هستند که به طور عادی توانایی بارداری دارند اما علاقه زیادی به یکی از جنسیت های خاص دارند. برای مثال دختر دوست دارند یا پسر.
 • در این موارد نیز می توان با بکار گیری همین روش به تعیین جنسیت جنین آنها کمک کرد.

روش آی وی اف ivf

این روش در روزهای ابتدایی که در ایران بکار گرفته می شد، بسیار با عدم پذیرش و عدم رغبت زنان و مردان مواجه شد. اما خوش بختانه در طول سال های اخیر توانسته است مورد قبول زوج های مختلف قرار گیرد.

فرهنگ سازی و گسترش بکار گیری از این روش موجب شده است بسیاری از زنان و مردان با این روش ارتباط بگیرند و در صورتی که نیاز دارند به راحتی از این روش کمک بگیرند.

 

آی وی اف چگونه انجام می شود؟

روند انجام آی وی اف بدین شکل است که اسپرم های مردان به عنوان نمونه هایی برداشت می شود. در مرحله دوم این اسپرم ها باید شسته شود. درواقع عملیات شست شو به نحو مخصوص و دقیقی انجام می شود.

 • بعد از این مراحل در محیط آزمایشگاهی و کاملا کنترل شده اسپرم ها با تخمک زنان ترکیب می شوند. بعد از اینکه لقاح صورت گرفت جنین تشکیل می شود.
 • سپس با یکسری آزمایشات و بررسی های لازم می توانند جنسیت جنین هایی که شکل گرفته است را تعیین کنند.
 • بعد از اینکه جنسیت ها تعیین شد می توانند هرکدام از آنها که مورد نظر زوجین است وارد رحم شود.

پیشنهاد مطلب: احتیاط های دوران باردرای

مزایای انجام روش آی وی اف

 • یکی از مهم ترین مزیت هایی که روش آی وی اف دارد این است که در طی روند انجام آی وی اف تمامی مشکلات احتمالی کروزموزومی جنین نیز بررسی می شود. از این رو اگر جنین مشکلی احتمالی داشته باشد کاملا قابل پیش بینی خواهد بود. درنهات می توان اقدامات درمانی لازم را برای بهبود وضعیت جنین انجام داد.
 • دومین مزیتی که روش آی وی اف دارد این است که درصد موفقیت این روش بسیار بالاست. بنابراین کسانی که از این روش کمک می گیرند به راحتی می توانند به نتیجه دهی و ثمر بخشی این روش امیدوار باشند.

یکی از مهم ترین نکاتی که در این زمینه وجود دارد این است که بسیاری از پزشکان ادعا دارند که این روش ( یعنی آی وی اف) در تعیین جنسیت، بیش از نود درصد موفق عمل می کند. این درصد بسیار قابل توجه است و می توان به این روش درمانی تکیه کرد.

نکاتی در زمینه تعیین جنسیت به روش آی وی اف ivf

 • یکی از سوالاتی که از سوی بسیاری از افراد پرسیده می شود این است که روش برداشت نمونه های اسپرم در آی وی اف چگونه است؟. در واقع برای اینکه اسپرم برداشت شود و در محیط آزمایشگاه با تخمک ها ترکیب شود باید از روش استمنا ( خودارضایی) این کار انجام شود.
 • در روش آی وی اف برای اینکه تخمک ها از زنان گرفته شود اقداماتی باید صورت گیرد. از جمله راه هایی که در این مسیر باید طی شود این است که زنان قرص هایی باید مصرف کنند تا میزان تخمک ها در آنان افزایش داشته باشد. در انتها می توانند با مراجعه به مرکز درمانی این تخمک ها از داخل رحم برداشت شود.
 • از جمله مهم ترین نکاتی که آقایان باید مورد نظر قرار دهند این است که تا پنج روز قبل از اینکه نمونه های اسپرم از آنها گرفته شود نباید هیچ گونه رابطه جنسی داشته باشند. علاوه بر این خروج منی نیز نباید اتفاق بیفتد. بعد از این دوره می توانند با مراجعه به مرکز درمان ناباروری برای تحویل نمونه های آزمایشگاهی اقدام کنند.
 • بعد از اینکه اسپرم ها دریافت شدند و لقاح با تخمک ها انجام شد وارد رحم می شوند. بعد از انجام چنین اقدامی زنان می توانند به منزل مراجعت کنند.

آیا روش آی وی اف خطرات و پیامد های ناگواری در پی دارد؟

واقعیت این است که این روش درمان و کمک باروری در تمامی کشورهای جهان انجام می شود و درصد موفقیت این روش بسیار قابل توجه است.

 • در تمامی سال هایی که زنان و مردان از این روش درمانی کمک گرفتند تا حد زیادی توانستند به بهبود وضعیت خود کمک کنند. علاوه بر این که این روش پیامدهای خاصی در پی نداشته است موفقیت های زیادی را نیز نصیب زنان و مردان کرده است.
 • بنابراین می توانیم با قطعیت بگوییم که این روش درمانی بسیار موفق، بی خطر و ایمن است.

نتیجه گیری

یکی از مهم ترین اتفاقاتی که وجود دارد این است که در کشور ما در سال های اخیر تعداد پزشکانی که در حوزه روش های کمک باروری تخصص فراوانی دارند بسیار زیاد است. بنابراین با کمک گرفتن از بهترین متخصص زنان در کرمانشاه، می توان تا حد زیادی از شدت نگرانی و دغدغه مندی ما کاست. زیرا که تجربه و مهارت متخصص مجرب و حاذق تا حد زیادی می تواند موفقیت نتیجه درمان را تضمین کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲۵ میانگین: ۴]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان نازایی در زنان

درمان نازایی در زنان

برای درمان نازایی در زنان روش های متفاوتی وجود دارد که با توجه به علت ناباروری فرد توسط پزشک متخصص زنان و زایمان تشخیص داده می شود.

علائم هشدار دهنده زایمان زودرس

علائم هشدار دهنده زایمان زودرس

علائم هشدار دهنده زایمان زودرس یکی از چالش های دوران بارداری احتمال بروز زایمان زودرس است. در حال حاضر امار این نوع زایمان ها به دلایل مختلف سیر صعودی خود را می پیماید، بنابراین اطلاع دقیق از این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *