دکتر سهیلا نانکلی / زایمان سزارین / درد زایمان سزارین

درد زایمان سزارین

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درد زایمان سزارین

بارداری یکی از چالش برانگیز ترین مراحل زندگی زنان محسوب می شود که علاوه بر فشار های جسمانی ناشی از سازگاری اجباری فیزیولوژیک بدن، تحت فشار های روحی بر اثر تغییر در هورمون های بدن قرار می گیرند و علم به این که رژیم غذایی، عادات ورزشی، آرامش و مراقبت های مادر تاثیر مستقیم بر رشد و سلامت جنین دارد، حساسیت و نگرانی هایی برای زنان باردار به وجودمی آورد. یکی از نگرانی هایی که اکثر زنان باردار، از زمان آگاهی از بارداری تا به دنیا آمدن نوزاد دارند، زایمان است. زایمان، نقطه ی عطف زندگی جنین محسوب می شود که با احتمال آسیب جدی به اندام های جنین یا خطر مرگ هنگام زایمان، اهمیت و لزوم این حساسیت قابل درک است. این مقاله قصد دارد اطلاعات مفیدی را درباره ی زایمان سزارین  و درد زایمان سزارین در اختیار مخاطبان قرار دهد.

زایمان سزارین با دکتر سهیلا نانکلی متخصص زنان و زایمان -نازایی در کرمانشاه
شماره تماس مطب دکتر سهیلا نانکلی
۰۹۹۰۲۲۶۱۶۰۵
آدرس اینستاگرام دکتر سهیلا نانکلی

 

زایمان سزارین در چه شرایطی انجام می شود؟

انتخاب زایمان سزارین یا طبیعی همیشه با بیمار نیست و گاهی شرایط وضعیت سلامتی امکان انجام زایمان طبیعی را از انتخاب های بیمار حذف می کند. البته زایمان طبیعی برای عده ای از زنان که اولین حاملگی خود را در پیش دارند یا تجربه ی زایمان طبیعی سختی داشته اند، هولناک است و ترس از عوارضی مانند مشکلات جنسی یا آسیب هایی به عضلات کف لگن به علاوه درد زایمان که از دوستان و آشنایان خود تجربیاتی نه چندان خوب راجع به آن شنیده اند، مانع از انتخاب زایمان طبیعی می شود.

زایمان سزارین در چند هفتگی بارداری انجام می شود؟

در صورتی که زایمان طبیعی جان مادر یا نوزاد را با خطر روبه رو کند و ریسک زایمان را بالا ببرد، پزشک تشخیص به انجام زایمان سزارین می دهد. البته عموما زنان به دلیل ترس از زایمان طبیعی، درخواست انجام زایمان سزارین را دارند. در زنانی که به صورت انتخابی مورد زایمان سزارین واقع می شوند زایمان در کمتر از ۳۸ هفتگی بارداری اصلا توصیه نمی شود. زایمان سزارین در زمانی که مادر در پروسه کامل بارداری قرار دارد که از لحاظ زمانی ۳۷ هفتگی تا ۴۲ هفتگی بارداری را شامل می شود، انجام می گیرد. زایمان سزارین در واقع یک جراحی است که با برش شکم و دیواره ی رحم مادر، نوزاد را خارج می کند. در مواقعی که جنین با مشکل تنفسی رو به رو باشد،  بند ناف گره خورده یا مادر دچار فشار خون بالا و تپش قلب باشد و… زایمان سزارین به تشخیص پزشک، به صورت اورژانسی انجام می شود و ممکن است در ۳۸ هفتگی جراحی سزارین انجام شود. ولی به صورت نرمال بهترین زمان ممکن برای انجام زایمان سزارین ۳۹ تا ۴۰ هفتگی بارداری (دوره کامل) است. هفته های پایانی بارداری برای مادر طاقت فرسا و برای  جنین بسیار تعیین کننده است و تفاوت چشمگیری در رشد فیزیکی و ذهنی نوزاد ایجاد می کند. پس به مادران توصیه می شود شکیبا باشند و برای تعجیل در زایمان سزارین به پزشک خود اصرار نورزند.

عوارض زایمان سزاراین

زایمان سزارین بیشتر سلامت مادر را تهدید میکند تا نوزاد و عوارضی به دنبال دارد که می توان به درد شدید پس از زایمان و لزوم استفاده از مسکن ها اشاره کرد مدت زمان لازم برای بهبودی پس از زایمان سزارین به نسبت طولانی تر از زایمان طبیعی است. در زایمان سزارین برای خروج جفت به صورت خود به خودی معمولا به زمان زیادی احتیاج است که این زمان دهی در سزارین به دلیل افزایش خونریزی خطرناک و غیر ممکن می باشد و بیماران زیادی به دلیل لزوم خروج جفت از رحم به وسیله ی دست در معرض ابتلا به عفونت رحم هستند.

شرایطی که باعث انجام زایمان سزارین می شود

عفونت رحم پس از سزارین از عوارض شایعی می باشد. احتمال باز شدن محل جراحی یا عفونت مادران تحت زایمان سزارین را ملزم به مراقبت و احتیاط می کند زیرا عفونت و باز شدن زخم پس از زایمان موجب بستری شدن و گاهی مرگ بیمار می شود.

 

زایمان طبیعی بهتر است یا زایمان سزارین؟

زایمان سزارین نسبت به زایمان طبیعی در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود و به دلیل بیهوشی، بیمار دردی حین جراحی احساس نمی کند. در حالی که در زایمان طبیعی بیمار کاملا هوشیار و موثر در تولد جنین است و به نسبت درد زیادی را تحمل می کند. احتمال مرگ و میر و بروز عفونت در زایمان سزارین به نسبت زایمان طبیعی بیشتر است و مراقبت های پس از زایمان بسیار حائز اهمیت می باشد. در زایمان طبیعی احتمال آسیب به مثانه و چسبندگی دیواره ی رحم کمتر است. انتخاب بین زایمان طبیعی و سزارین مفهوم بهتر یا بدتر ندارد و با توجه به وضعیت بیمار، پزشک بهترین راهی که سلامت مادر و جنین را به همراه دارد توصیه می کند و برای مواردی که دهانه ی رحم به اندازه کافی باز نمی شود یا سر جنین به نسبت بزرگ است، اکسیژن رسانی به جنین در حین زایمان با مشکل رو به رو می شود، مادران دارای بارداری چند قلو و در شرایطی که وضعیت قرارگیری جنین در رحم غیر عادی است، زایمان سزارین بهترین روش تولد نوزادان محسوب می شود.

 

در نتیجه مادر در دوران بارداری در شرایط آسیب پذیر جسمی و روحی قرار دارد و بودن تحت نظر بهترین پزشک متخصص زنان و زایمان، ضمن مشاوره های کافی پیش از زایمان و آگاهی کامل نسبت به وضعیت جسمی و روند احتمالی زایمان می تواند کمک شایانی به آرامش و سلامت مادر و جنین به حساب آید. برای آگاهی های پیش از بارداری، حین بارداری و زایمان به مطب دکتر سهیلا نانکلی مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

مقالات مرتبط
زایمان سزارین با بی حسی

زایمان سزارین با بی حسی

زایمان سزارین با بی حسی چه اطلاعاتی در مورد زایمان سزارین با بی حسی دارید؟ عوارض زایمان سزارین با بیحسی چیست؟ علت کمردرد بعد از زایمان سزارین با بی حسی چیست؟ هر مادری بعد از تحمل 9 ماه بارداری و...

زمانی که مجاز به انتخاب زایمان سزارین هستید…

زمانی که مجاز به انتخاب زایمان سزارین هستید…

زایمان سزارین زایمان سزارین که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است، روش زایمانی است که نوزاد به روش جراحی و از طریق برش زده شده بر روی شکم مادر به دنیا می آید. زمان زایمان سزارین می تواند از قبل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *