درمان افتادگی رحم

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

افتادگی رحم عارضه ای است که در برخی از زنان به دلیل زمینه وراثت یا زایمان طبیعی سخت ممکن است اتفاق بیافتد. این عارضه که به دلیل جابه جایی رحم اتفاق می افتد، منجر به بروز مشکلاتی نظیر کشیدگی در لگن و واژن، خونریزی واژن، مقاربت دردناک، عفونت مجاری ادراری و … می گردد. درمان افتادگی رحم در صورتی که در زمان مناسب انجام نگردد می تواند در بارداری و کیفیت زندگی بیمار تاثیرات منفی داشته باشد. بنابراین در این مقاله اقدام به توضیح روش درمان افتادگی رحم، مزایا و عوامل ایجاد افتادگی رحم پرداخته شده است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

درمان افتادگی رحم

رحم یکی از اعضا بدن بانوان می باشد که دارای عضلات و بخش های مختلفی می باشد. این عضلات و اندام ها وظیفه حمایت و نگه داری از این عضو مهم، در جایگاه اصلی خود را به عهده دارند. دستگاه تناسلی زنان از پیچیدگی و حسایت خاصی برخوردار می باشد، به همین منظور لازم است درمان بیماری های زنان جدی گرفته شود. در نتیجه ی کاهش توان عضلات لگنی و عضلات اطراف رحم، افتادگی رحم و خارج شدن رحم از محل اصلی خود و پیشروی آن تا دهانه واژن ممکن است اتفاق بیافتد. در این مقاله به بررسی روش های مختلف برای درمان افتادگی رحم و عوامل ایجاد کننده آن می پردازیم.

دلایل ایجاد افتادگی رحم

همانطور که در بخش قبلی گفتیم رحم در اثر علل و عوامل مختلفی دچار افتادگی می شود. مهم ترین و شایع ترین علل بروز افتادگی رحم از این قرار است:

  • افزایش سن و شروع سن یائسگی از جمله عللی است که در این عارضه اثر بخش خواهد بود. در دوران یائسگی به دلیل اینکه زنان با کاهش هورمون استروژن روبرو می شوند تمامی بخش های رحمی با افت شدیدی روبرو شده و افتادگی رحم از جمله نشانه هایی است که بدن زنان با مشکلات روبرو شده است.
  • بارداری و زایمان طبیعی؛ زایمان طبیعی از دیگر عواملی است که در بسیاری از زنان افتادگی رحم به همراه خواهد داشت و موجب می شود که رحم از محل اصلی خود خارج شده و افتادگی پیدا کند.
  • افزایش وزن در خانم های متاهل نیز موجب وارد آمدن فشارهایی به نواحی لگنی و رحمی است که می تواند افتادگی رحم به همراه داشته باشد.
  • زنان ورزشکاری که به انجام فعالیت های سنگین و حرفه ای می پردازند. مثلا زنانی که وزنه برداری کار می کنند بیش از دیگر زنان در معرض ای ن آسیب جسمانی هستند.
دلایل-افتادگی-رحم
مزایای-درمان-افتادگی-رحم

بهترین روش های درمان افتادگی رحم

روش های درمانی مختلفی به منظور درمان افتادگی رحم موجود می باشد، که در زیر به توضیح و شرح این روش ها پرداخته شده است.

درمان دارویی یا هورمون‌درمانی

یکی از روش های درمان افتادگی رحم، درمان دارویی می باشد. در این روش از استروژن درمانی برای تقویت عضلات بدن و ناحیه واژن استفاده می‌گردد. این روش درمان که بیشتر در بانوان با سن بالا و به منظور پیشگیری از سرطان ایجاد می گردد.

وسایل محافظ (Vaginal Pessary)

این وسیله از طریق واژن زیر دهانه رحم قرار می‌گیرد. با کمک این روش می توان افتادگی رحم را درمان نموده و رحم در جای مناسب قرار می گیرد.

درمان بیوفیدبک

این روش درمانی جدید منجر به تقویت عضلات لگن می گردد. این درمان برای کنترل عملکرد عضلات لگن و واژن استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها پس از قرار گیری در جای مناسب به پزشک این اقدام را می دهد که با انقباض عضلات لگن، عامل اصلی بیماری را تشخیص داده و بافت‌های آسیب‌دیده را درمان نماید.

تحریک عصبی عضلانی یا ویبره و درمان افتادگی رحم

 این روش با استفاده از شوک‌های کوچک الکتریکی اقدام به انقباض اعصاب ناحیه لگن، اسفنکتر و مقعد می‌شوند و کمک به تقویت عضلات و درمان افتادگی رحم می شود.

 صندلی‌های مغناطیسی

در این روش با استفاده از جریان الکتریکی و مغناطیسی  اقدام به تقویت عضلات ماهیچه واژن و لگن می گردد.  این روش تنها در کلینیک‌ها و مراکز دارای مجوز وزارت بهداشت انجام می‌شود.

استفاده از لیزر

در طول سال های اخیر روش های متعدد و مختلفی برای درمان افتادگی رحم بکار گرفته شده است. اما لیزر درمانی از جمله نوین ترین و کارآمد ترین روش هایی است که در چند ساله اخیر بکار گرفته شده و اثرات مثبت شایانی را از خود به جای گذارده است.

لیزر های مختلف از جمله ابزار هایی هستند که در طول یک دهه اخیر در بخش های مختلفی از پزشکی، درمانی و زیبایی ورود کرده و توانستند اثرات مثبت خود را داشته باشند.

درمان افتادگی رحم یکی از حوزه هایی است که بهترین متخصص زنان توانستند با کمک لیزر ها تا حد قابل توجهی به درمان زنان بپردازند. برای کسب آگاهی یا درمان افتادگی رحم می توانید با مطب دکتر سهیلا نانکلی تماس بگیرید یا از طریق سامانه مشاوره آنلاین از خدمات استفاده بفرمایید.

لیزر درمانی برای درمانی افتادگی رحم چگونه انجام می شود؟

در این روش با بکار گیری لیزر های مختلف می توانند به تقویت عضلات کف لگن و نواحی رحمی بپردازند و در نتیجه از افتادگی مجدد رحم جلوگیری کنند.

در واقع به بیانی دیگر همانطور که در بخش علل افتادگی رحم مطرح شد ضعف عضلات ناحیه لگنی از جمله عللی است که در افتادگی رحم نقش دارد. از این رو زمانی که لیزر ها بکار گرفته می شوند می توانند این عضلات را تقویت کرده در نهایت به قرار گیری رحم در محل اصلی خود کمک می کنند.

لیزر ها تاثیرات قابل توجهی در محکم کردن بافت نواحی مختلف واژینال و رحمی دارد از این رو افتادگی رحم درمان می شود.

هزینه-درمان-افتادگی-رحم

لیزر درمانی برای درمان افتادگی رحم چه مزایایی دارد؟

مهم ترین مزیتی که لیزر ها دارند این است که زنان را از انجام جراحی رحم بی نیاز می کنند. در واقع لیزر درمانی از جمله روش هایی است که بدون خطر و با بالاترین کیفیت درمانی می تواند به درمان افتادگی رحم بپردازد بدون این که عارضه ای خاص به همراه داشته باشد.

این روش درمانی بدون درد و خونریزی خواهد بود و مدت زمان تاثیر گذاری این روش درمانی طولانی است. درمان افتادگی رحم در مواردی منجر به درمان نازایی می گردد.

در تمامی مواردی که برای درمان افتادگی رحم زنان از این روش درمانی استفاده شده نتایج مثبت قابل توجهی در پی داشته است.

عوارض درمان افتادگی رحم

علیرغم تاثیرات قابل توجهی که لیزر درمانی برای درمان افتادگی رحم در پی دارد اما اگر از سوی متخصصین این حوزه انجام نشود نمی توان به نتایج درمانی این روش امیدوار بود. بسیاری از بهترین متخصص زنان در بکار گیری لیزر های مختلف مهارت کافی را داشته و نمی توانند بهترین نتایج درمانی را رقم بزنند. از این رو توصیه مان این است که همان طور که برای انجام زایمان سزارین یا درمان نازایی در زنان در انتخاب مخصص زنان و زایمان دقت می شود، برای درمان سایر بیماری های زنان یا جراحی های زیبایی زنان به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه بفرمایید.

روش-های-درمان-افتادگی-رحم

هزینه درمان افتادگی رحم

هزینه درمان افتادگی رحم، بسته به حاد بوده عارضه، دستمزد پزشک و روش درمانی انتخابی متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق ضروری است که به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

اقدامات پس از درمان افتادگی رحم

ضروری است که تا زمان التیام موضع تحت درمان از مصرف دخانیات و الکل خودداری گردد و مصرف آنتی بیوتیک و مسکن های تجویزی از سوی پزشک متخصص مطابق برنامه انجام شود.

ضروری است که پس از درمان افتادگی رحم از برقرای رابطه جنسی تا زمانی که پزشک اعلام نماید،خودداری گردد.

کلام آخر

افتادگی رحم یکی از عارضه هایی است که ممکن است در بسیاری از بانوان اتفاق بیافتد. این عارضه در صورت عدم درمان به موقع ممکن است مشکلات و خطرات زیادی را در پی داشته باشد. بنابراین درمان به موقع و موثر افتادگی رحم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
از تشخیص تا درمان آتروفی واژن

از تشخیص تا درمان آتروفی واژن

آتروفی واژن (که واژینیت آتروفیک نیز نامیده می شود) وضعیتی است که در آن پوشش واژن خشک و نازک می شود. این عارضه منجر به خارش، سوزش و درد در حین رابطه جنسی می گردد. این وضعیت همچنین عوارضی نظیر مشکلات...

همه چیز در مورد جراحی میومکتومی

همه چیز در مورد جراحی میومکتومی

در این مقاله به بررسی جراحی میومکتومی، مواقع لزوم و تجویز آن توسط جراحان و متخصصان زنان و زایمان و عوارض و هزینه های این جراحی پرداخته می شود.

بررسی علل و درمان چسبندگی رحم

بررسی علل و درمان چسبندگی رحم

چسبندگی رحم یکی از بیماری های زنان است که در مراحل پیشرفته ممکن است مشکل ناباروری را در پی داشته باشد. لذا درمان چسبندگی رحم به نوع و شدت آن بسیار مربوط است. عوامل متعددی در بروز این عارضه نقش دارد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.