دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / عفونت لگن و التهاب در زنان چگونه درمان می شود؟

عفونت لگن و التهاب در زنان چگونه درمان می شود؟

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

یکی از انواع بیماری های زنانه بیماری التهاب لگنی می باشد. این بیماری منجر به ایجاد عفونت در اندام های داخلی تولید مثلی مانند رحم، لوله های رحمی و نیز لگن می گردد. در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد و از بروز خطرات مختلف از جمله وارد شدن عفونت در داخل خون جلوگیری کرد. وارد شدن این عفونت ها به داخل خون، می تواند، عوارض جبران ناپذیری نظر مرگ را به همراه داشته باشد. بنابراین جلوگیری، تشخیص و درمان بیماری های زنان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در این مقاله در مورد درمان عفونت های رحمی و مزایای آن پرداخته شده است. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بیماری التهاب لگن

بیماری التهاب لگنی به عفونت نواحی رحمی از جمله لوله های رحم و سایر بخش های اندام تولید مثلی در زنان اشاره دارد که با درد هایی در بخش های تحتانی شکم همراه است. این بیماری ناشی از بیماری هایی است که با عنوان بیماری های آمیزشی شناخته می شوند. بیماری هایی مثل عفونت همراه سوزاک یا کلامیدیا می توانند سبب بروز بیماری التهابی لگن شوند.

اندام های تناسلی تحت تاثیر عفونت لگن (Pelvic inflammatory disease) شامل رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ است.

اغلب عفونت لگن و التهاب آن زمانی رخ می دهد که باکتری ها از طریق رابطه جنسی کنترل نشده به واژن و رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان ها وارد می‌شوند. این بیماری می تواند توسط انواع مختلفی از باکتری ها ایجاد شود.گاهی اوقات این عفونت توسط باکتری های طبیعی موجود در واژن ایجاد می شود.

علائم و نشانه های بیماری التهابی لگن می تواند شدید یا خفیف باشد. برخی از زنان هیچ علامت یا نشانه ای را تجربه نمی کنند. در نتیجه، ممکن است تا زمانی که برای باردار شدن مشکلی نداشته باشید یا دچار درد مزمن لگنی نشوید متوجه ابتلا به آن نشوید.

عوارض بیماری التهابی لگن

مهم ترین عارضه ها و پیامد های منفی ای که در نتیجه بیماری التهابی لگن ایجاد می شوند موارد زیر هستند:

 • حاملگی خارج از رحم:‌ گاهی لوله های رحمی به طور ناقص مسدود می شوند در این شرایط تخمک ها در خارج از رحم و در لوله های رحمی جای می گیرند و رشد می کنند. به این شرایط حاملگی خارج از رحم گفته می شود. حاملگی خارج از رحم می تواند باعث خونریزی شدید شود و فرد نیاز به مراقبت های پزشکی اورژانسی دارد. در بعضی از مواقع ممکن است سبب مرگ فرد شود.
 • ناباروری: عفونت های داخل لوله های رحمی می توانند موجب انسداد کامل لوله های رحمی شوند. در نتیجه مسیر انتقال اسپرم ها به داخل رحم و انجام لقاح طبیعی غیرممکن است و در نهایت موجب ناباروری زنان می شود. هر چه تعداد دفعات بیشتری به PID مبتلا شده باشید، خطر ناباروری شما بیشتر است. تأخیر در درمان این بیماری نیز به طور چشمگیری خطر ناباروری را افزایش می دهد.
 • ایجاد آبسه در نواحی داخلی لگن: معمولاً آبسه ها بر لوله های فالوپ و تخمدان ها تأثیر می گذارند، اما می توانند در رحم یا سایر اندام های لگنی نیز ایجاد شوند.
 • ایجاد دردهای مزمن لگنی: بیماری التهابی لگن می تواند باعث درد لگنی شود که ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد. جای زخم در لوله های فالوپ و سایر اندام های لگنی می تواند باعث درد در حین رابطه ی جنسی و تخمک گذاری شود.

این عوارض می توانند باعث آسیب دائمی به اندام های تولید مثل شود.

علائم و نشانه های بیماری التهاب لگن

در بعضی از مواقع فرد نمی داند که التهاب لگن دارد زیرا هیچ علامت یا نشانه ای ندارد. زمانی که علائم ظاهر می شوند، می توانند خفیف یا شدید باشند.

از نشانه های بیماری التهاب لگن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت لوله های رحمی
 • درد در بخش های تحتانی شکم: این علامت شایع ترین نشانه بروز این بیماری است که اغلب زنان آن را تجربه می کنند.
 • تب
 • ترشحات عفونی با بوی ناطبوع
 • رابطه جنسی دردناک
 • احساس سوزش و درد در حین ادرار کردن
 • تجربه پریودی های نامنظم
 • درد در اطراف لگن یا پایین شکم
 • ناراحتی یا احساس درد در حین رابطه جنسی که در عمق لگن
 • تب، گاهی همراه با لرز
 • پریودی های شدید و طولانی مدت

زمانی که علائم فوق را مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. زیرا به تعویق انداختن درمان این بیماری بسیار خطرناک است و اگر عفونت وارد خون شود می تواند کشنده باشد.

مزایای-درمان-التهاب-رحمی

علل زمینه ساز بروز بیماری التهاب لگن

عواملی که باعث می شود خطر و احتمال ابتلا زنان را به این بیماری افزایش دهند:

 • دچار شدن به بیماری سوزاک یا کلامیدیا
 • رابطه جنسی در سنین پیش از ۲۵ سالگی
 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • روابط جنسی پر خطر و بدون کاندوم
 • شستشوی واژن غیر بهداشتی
 • تجربه بیماری التهاب لگن

بیشتر افراد معمولاً از طریق رابطه جنسی محافظت نشده به التهاب و عفونت لگن مبتلا می شوند، اما ۱۵ درصد از این عفونت ها از طریق جنسی منتقل نمی شوند. رابطه جنسی ممکن است به باکتری ها اجازه ورود به سیستم تولید مثل را بدهد، جایی که می‌توانند اندام ها را آلوده کنند.

باکتری ها به ندرت در دوران قاعدگی و بعد از زایمان، سقط جنین وارد رحم شوند. همچنین می‌توانند در حین قرار دادن دستگاه داخل رحمی برای کنترل بارداری طولانی‌مدت، یا هر روش پزشکی که شامل قرار دادن ابزار در رحم باشد، وارد دستگاه تناسلی شوند.

سوزاک و کلامیدیا درمان نشده در ۹۰ درصد موارد باعث عفونت و التهاب لگن می شود.

آیا می توانم از بیماری التهابی لگن جلوگیری کنم؟

گاهی اوقات، التهاب لگن به دلیل عفونت های مقاربتی نیست. می تواند در اثر باکتری های طبیعی واژن باشد که به اندام های تناسلی شما وارد شده اند. اجتناب از دوش واژینال ممکن است خطر را کاهش دهد.

با این حال، اغلب اوقات این بیماری به دلیل رابطه جنسی محافظت نشده اتفاق می افتد. برای جلوگیری از این اتفاق باید اقداماتی بهداشتی و لازم را برای انجام رابطه جنسی انجام دهید به طور مثال:

 • شرکای جنسی را محدود کنید. اگر چندین شریک داشته باشید، خطر شما افزایش می یابد.
 • روش های جلوگیری از بارداری را انتخاب کنید. این نوع پیشگیری از بارداری شامل کاندوم است.
 • در صورت مشاهده علائم به دنبال درمان باشید. اگر متوجه علائم PID یا سایر بیماری های مقاربتی شدید، فوراً درمان را انجام دهید. علائم شامل ترشحات غیرمعمول واژن و درد لگن است.
 • معاینات منظم داشته باشید. معاینات و غربالگری های زنان را به طور منظم انجام دهید. پزشک متخصص عفونت های دهانه رحم را قبل از گسترش به اندام های تناسلی شناسایی و درمان می کنند.

آیا بیماری التهاب لگنی از راه جنسی قابل واگیر است؟

بیماری التهاب لگنی از طریقه رابطه جنسی، به راحتی منتقل می گردد. بنابراین در صورت وجود التهاب در زن، مرد نیز حتما به این عفونت مبتلا می باشد.

جراحی-درمان-التهاب-رحمی

روش های تشخیص بیماری التهاب لگن

به دلیل این که علائم و نشانه های بیماری التهاب لگن بسیار خفیف هستند روند تشخیص قدری دشوار و پیچیده است. به منظور تشخیص بیماری رحمی، پزشک اقدام به معاینه لگن و بررسی نشانه های ظاهری عفونت می نماید. پزشک متخصص در صورت تشخیص به وجود عفونت در ناحیه لگن ممکن است، اقدام به نمونه برداری و کشت سلول های دهانه رحمی نماید. همچنین آزمایش ادرار کمک شایانی به تشخیص بیماری های لگنی دارد. در صورت تشخیص قطعی وجود عفونت در لگن پزشک ممکن است آزمایش هایی نظیر سونوگرافی، نمونه برداری از آندومتر و لاپاراسکپی را تجویز نماید. سونوگرافی از جمله روش هایی است که می تواند در مسیر تشخیص دقیق این بیماری به متخصصین زنان کمک کند. در صورت نیاز نیز می توانند از آندومتر نمونه برداری کنند.

درمان بیماری التهاب لگن

درمان این بیماری اساسا با مصرف انواع قرص های آنتی بیوتیک انجام می شود. نوع استفاده از آنتی بیوتیک ها به شکل خوراکی و وریدی است که در زنان مختلف بسته به شرایطی که تجربه می کنند و بسته به وخامت بیماری شان یکی از این دو نوع روش درمانی بکار گرفته می شوند.

در مواردی که آبسه در لگن دچار پارگی شده باشد باید زن تحت عمل جراحی قرار گیرد. البته این روش درمانی در موارد نادری برای زنان انجام می شود و در اغلب موارد استفاده از آنتی بیوتیک ها روند بهبودی عفونت ها را در نواحی داخلی رحمی تسهیل می کند.

انجام جراحی بیماری لگن

بیماری التهاب لگن از بیماری هایی است که معمولا با دارو درمان می گردد. لیکن در موارد بسیار نادری ممکن است به روش جراحی توصیه گردد. در مواردی نظیر پارگی آبسه در لگن و یا عدم پاسخ عفونت های لگنی به درمان دارویی درمان جراحی توصیه می گردد.

مراجعه به بیمارستان به جهت درمان التهاب لگن

در صورت بارداری یا وجود آبسه در ناحیه لگنی ضروری است که بیمار به بیمارستان مراجعه نماید. سایر موارد درمان التهاب لگنی، با مراجعه ساده به مطب پزشک قابل درمان می باشد.

هزینه-درمان-التهاب-رحمی

مراقبت های پس از درمان التهاب لگنی

به منظور درمان التهاب لگنی، معمولا داروهایی متناسب با نوع عفونت تجویز می گردد. بنابراین لازم است که از مصرف داروهای خودسرانه اکیدا خودداری شود. همچنین ضروری است که به منظور عدم بازگشت التهاب دوره مصرف داروها تکمیل شود. در جریان درمان التهاب لگنی ضروری است که شریک جنسی نیز تحت درمان قرار بگیرد. زیرا در صورت عدم درمان یکی از طرفین، احتمال ایجاد التهاب مجدد بسیار بالا می باشد.

آیا می توانم دوباره به بیماری التهابی لگن مبتلا شوم؟

بله، ممکن است دوباره آلوده شوید. یک بار گرفتن التهاب شما را از دریافت مجدد آن محافظت نمی کند. اگر شما مراقبت های بهداشتی هنگام رابطه جنسی و سایر موارد را رعایت نکنید تا هر تعداد امکان ایجاد این بیماری وجود دارد.

هزینه درمان بیماری التهاب لگن

هزینه درمان التهاب لگن بسته به نوع التهاب و تخصص پزشک متفاوت می باشد. به منظور اطلاع دقیق ضروری است که تحت معاینه پزشک متخصص قرار گرفته شود.

کلام آخر

در این مقاله شما را به یکی از انواع بیماری های زنانه یعنی التهاب لگن آشنا کردیم. یکی از مهم ترین توصیه هایی که داریم این است که در صورتی که با علائم و نشانه های غیر طبیعی ای مواجه هستید حتما در اولین فرصت با یکی از بهترین متخصصین زنان و زایمان مشورت کنید و معاینات لازم را انجام دهید. در صورتی که بیماری التهاب لگن به موقع تشخیص داده شود می توان درمان موفقی را پیش بینی و از بروز خطرات احتمالی پیشگیری کرد.

دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز

علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز

کیست آندومتریوز یک عارضه ی رایج و اغلب دردناک در خانم هاست، که بافتی شبیه به بافت پوشش داخلی رحم (آندومتر) در خارج از رحم شما رشد می کند. آندومتریوز معمولاً تخمدان ها، لوله های فالوپ و لگن شما را...

تفاوت کیست سینه و سرطان سینه چیست؟

تفاوت کیست سینه و سرطان سینه چیست؟

کیست سینه در زنان پر از مایع درون سینه ای هست، که معمولا غیر سرطانی (خوش خیم) می باشند و با سرطان سینه فرق دارند. ممکن است شما یک یا چندین کیست در یک یا هر دو سینه داشته باشید. کیست سینه در زنان در...

آیا کیست شکلاتی خطرناک است؟

آیا کیست شکلاتی خطرناک است؟

آندومتریوم تخمدان یا "کیست های شکلاتی" کیست هایی هستند، که با خون قاعدگی پر شده اند. کیست شکلاتی می تواند در یک یا دو تخمدان ظاهر شود و ممکن است به صورت منفرد یا چندتایی ایجاد شوند. دلیل این نام...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *