دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / معرفی بهترین راه برای درمان قطعی تنبلی تخمدان

معرفی بهترین راه برای درمان قطعی تنبلی تخمدان

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

درمان قطعی تنبلی تخمدان

بهترین راه برای درمان قطعی تنبلی تخمدان کدام است؟

در جهان پیشرفته ی حاضر که هر روزه در معرض بسیاری از تشعشعات ماهواره ای و سایر امواج دیگر هستیم که ارمغان مدرنیته و صنعتی شدن جوامع بشری است، بروز و ظهور طیف گسترده ای از بیماری ها جزء عارضه هایی است که بدان مبتلا هستیم .

امروزه ما با بسیاری از بیماری های شایع زنانه مواجه هستیم که علت دقیقی نمی توان برای آن ها در نظر گرفت!!! بلکه ما صرفا فرآیند بعدی یعنی؛ زمانی که بیماری رخ داد و علائم ناشی از آن را می توانیم توصیف کنیم.

یکی  از این بیماری های شایع زنان که در دهه اخیر شاهد رشد و گسترش آن هستیم؛ تنبلی تخمدان یا همان تخمدان پلی کیستیک است.

در این مقاله تمام تلاش ما  به سمتی سوق دارد که در پایان بتوانیم اطلاعاتی اجمالی ولی کاربردی را به سمع و نظر همراهان عزیز در مورد تنبلی تخمدان، علائم و عوارض آن؛ برسانیم.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

در زنان و مردان مقادیری هورمون تستوسترون ترشح می شود. این هورمون در مردان ترشح بیشتری دارد ولی در خانم ها اگر این هورمون بیش از میزان طبیعی و نرمال تولید و ترشح گردد باعث اختلالاتی در عملکرد تخمدان ها خواهد شد. در واقع ترشح بیش از حد این هورمون در تخمدان ها؛ منجر به ایجاد زواید کیست مانند می شود.

این موضوع در بسیاری از زنان مشاهده می شود و متاسفانه عامل بسیاری از نازایی هایی که بانوان تجربه می کنند؛ همین بیماری است. البته خوشبختانه باید نوید دهیم که مقابله و مهار اثرات ناشی از این بیماری آنقدر ها هم دشوار نیست و کسانی که دچار این نشانگان هستند؛ نگران و مضطرب نشوند.

تنها لازم است؛ افرادی که علائم این عارضه را در خود می یابند در اولین فرصت با پزشکی با تجربه مشورت کرده و تجویر های لازم را دریافت کنند.

نشانه های تخمدان پلی کیستیک

نشانه های تخمدان پلی کیستیک

از کجا بفهمیم تنبلی تخمدان داریم؟

از جمله علائم مشهود این بیماری عبارتند از:

۱.. عدم ترتیب و نظم قاعدگی بانوان

زنانی که به تنبلی تخمدان دچارند معمولا در طول مدت یک سال؛ بیش از هشت بار دوره عادت ماهیانه را تجربه نمی کنند.

۲. رویش موهای زائد در نواحی شکم و صورت

یکی از نشانه هایی که در بدن زنان مبتلا ظهور می یابد، رشد موهای ضخیم و زائد در نقاطی از صورت مثل: پشت لب بالایی، چانه، کناره های گوش (بخشی که خط ریش خوانده می شود،) و نیز ناحیه سینه و شکم، است.

۳. جوش هایی چرکی

۴. چرب شدن پوست صورت

۵. ریزش موهای سر

در برخی افراد نیز ممکن است شدت تنبلی تخمدان به قدری کم باشد که عارضه و نشانه ی مشهودی را از خود بروز ندهد و فرد متوجه ابتلا به این بیماری نشود.

علائم تخمدان پلی کیستیک

علائم تخمدان پلی کیستیک

عوارض تخمدان پلی کیستیک در بانوان

در ادامه به بیان نکاتی اساسی و مهم در  خصوص تخمدان پلی کیستیک پرداخته ایم:

۱.      یکی از مهم ترین عوارضی که تخمدان تنبل  یا  پلی کیستیک دارد این است که شانس بارداری را در بانوان متاهل کاهش می دهد.

در این مورد اگر خانمی با مشکل اضافی وزن مواجه باشد توصیه ای که می شود این است ابتدا باید وزن خود ر کاهش دهد در بسیاری از موارد چنین اقدامی توانسته در رفع این بیماری موثر باشد.

ولی اگر باز هم عادت ماهیانه منظم نشد و نشانگان دیگری از تنبلی تخمدان برقرار بود؛ پزشک معالج از طریق تجویز داروهای مخصوص، پروسه ی درمان دارویی را آغاز می کند. نقش داروهای تجویز شده توسط متخصص زنان و زایمان، تحریک عمل تخمک گذاری و افزایش شانس باروری فرد می باشد.

۲.      این بیماری به خودی خود خطرناک نیست و ابدا زندگی عادی و طبیعی کسی را دچار اختلال نمی کند.

اما باید در جهت درمان و کاهش عوارض آن اقدامات لازم انجام شود که؛ مبادا این بیماری مقدمه ای برای ابتلا به سایر مشکلات و بیماری های زنانه شود.

دکتر سهیلا نانکلی (متخصص زنان و زایمان در کرمانشاه)، با استفاده از نوین ترین تجهیزات روز دنیا به درمان بیماری های زنان می پردازد. ایشان با بهره گیری از دانش و مهارت بالا آماده ی ارائه خدمات درمانی و زیبایی به شما عزیزان می باشند.
برای برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید:
شماره تماس: ۰۹۹۰۲۲۶۱۶۰۵
صفحه اینستاگرام دکتر سهیلا نانکلی

درمان تنبلی تخمدان

راهکارهای درمانی مختلفی بسته به شدت این بیماری قابل استفاده می باشند. به یاد داشته باشید بهترین روش درمان از سوی پزشک متخصص و بعد از ارزیابی های دقیق، انتخاب خواهد شد. بنابراین توصیه ی ما به شما عزیزان این است که از اقدامات خود سرانه ی درمانی صرف نظر کنید.

از جمله روش های درمانی مطرح برای رفع تنبلی تخمدان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • دارو درمانی

     

در درمان قطعی تنبلی تخمدان، رایج ترین قرص هایی که از سوی پزشکان تجویز می شود؛ قرص های ضد بارداری است. البته باید گفت این قرض ها راه قطعی درمان نیستند بلکه صرفا باعث می شوند نشانگان تنبلی تخمدان که موجب آزار زنان می شود، بهبود پیدا کند. مثلا عارضه هایی مثل رشد موهای زائد در ناحیه صورت که ممکن است ظاهری ناخوشایند ایجاد کند، را رو به بهبودی می برند.

* دومین فایده ای که قرص های ضد بارداری دارند این است که؛ در برابر سرطان رحم بانوان را مورد حفاظت قرار می دهد.

  • هورمون درمانی

دومین روشی که پزشکان برای درمان تخمدان پلی کیستیک بکار می گیرند؛ تجویز قرص های ضد هورمون تستوسترون که هورمونی مردانه است، می باشد.

این داروها نیز همچون قرص های ضد بارداری، بیشترین تاثیر را در بهبود علائم و نشانه هایی مانند: آکنه های چرکی و جوش روی صورت و تخفیف در رشد موهای زائد، دارند.

علاوه بر این ها قرص های دیگری هم هستند که می تو انند صرفا در جهت کاهش علامات تنبلی تخمدان به ما کمک کنند. در واقع اینها هیچ کدام راه درمانی قطعی نیستند. بدین معنا که ممکن است پس از مدتی بعد از قطع مصرف داروها مجددا نشانه های این بیماری ظاهر گردد.

  • جراحی کیست تخمدان

در مواقعی که روش های فوق الذکر پاسخگوی مناسبی برای درمان تخمدان پلی کیستیک نباشند، پزشک متخصص عمل جراحی را برای درمان این عارضه پیشنهاد می دهد.

این جراحی می تواند به صورت نیمه تهاجمی و با استفاده از تجهیزات مدرنی مانند لاپاراسکوپ، صورت پذیرد و یا به صورت جراحی باز.

نحوه ی جراحی متناسب با شدت بیماری، سن بیمار و تشخیص و تجویز متخصص زنان و زایمان، انتخاب خواهد شد.

جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان

جراحی لاپاراسکوپی کیست تخمدان

سخن پایانی

در پایان می خواهیم به این نکته بپرادازیم که خانم ها باید در رابطه با بیماری های شایع زنان مانند تخمدان پلی کیستیک؛ مطالعاتی هرچند ابتدایی، داشته باشند.

لزوم این آگاهی زمانی مشخص می شود که ممکن است هر زنی با آگاهی ابتدایی نسبت به هر نوع بیماری؛ بتواند سریعا علائم بیماری را در خود تشخیص داده و هرچه سریع تر پیش از آنکه وضع وخامت پیدا کند؛ در جهت رفع و بهبود آن با پزشکی متخصص مشورت کرده و در صورت نیاز روند درمانی را شروع کنند. 

توصیه ی ما به شما عزیزان جستجو برای یافتن بهترین متخصص زنان در کرمانشاه است. زیرا پزشک حاذق و توانمند بهترین نیروی کمکی شما برای گذراندن پروسه ی درمان موفقیت آمیز خواهد بود.

دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

مقالات مرتبط
از تشخیص تا درمان آتروفی واژن

از تشخیص تا درمان آتروفی واژن

آتروفی واژن (که واژینیت آتروفیک نیز نامیده می شود) وضعیتی است که در آن پوشش واژن خشک و نازک می شود. این عارضه منجر به خارش، سوزش و درد در حین رابطه جنسی می گردد. این وضعیت همچنین عوارضی نظیر مشکلات...

همه چیز در مورد جراحی میومکتومی

همه چیز در مورد جراحی میومکتومی

در این مقاله به بررسی جراحی میومکتومی، مواقع لزوم و تجویز آن توسط جراحان و متخصصان زنان و زایمان و عوارض و هزینه های این جراحی پرداخته می شود.

بررسی علل و درمان چسبندگی رحم

بررسی علل و درمان چسبندگی رحم

چسبندگی رحم یکی از بیماری های زنان است که در مراحل پیشرفته ممکن است مشکل ناباروری را در پی داشته باشد. لذا درمان چسبندگی رحم به نوع و شدت آن بسیار مربوط است. عوامل متعددی در بروز این عارضه نقش دارد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.