دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / درمان نازایی در زنان

درمان نازایی در زنان

مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

یکی از مراحل مهم زندگی یک زن مادر شدن است. و بدن زنان از سن بلوغ هر ماه طی چرخه ی قاعدگی برای باروری احتمالی خود را آماده می کند. امروزه نازایی برای خانواده هایی که تولد اولین فرزند خود را برنامه ریزی می کنند، به یک دغدغه تبدیل شده است. نازایی گاهی به علت ناباروری زن و گاهی ناباروری مرد ایجاد می شود. زنان برخلاف مردان با تمامی تخمک هایی که درطول زندگی خود آزاد می کنند، به دنیا می آیند. درحالی که در مرد ها روزانه تعداد زیادی اسپرم جدید تولید می شود. بدیهی است تخمک های زنان به علت مدت زمان طولانی که تحت عوامل محیطی قرار دارند به نسبت اسپرم مردان احتمال آسیب دیدگی بیشتری داشته باشند..در این مقاله به شرح روش های درمان ناباروری در زنان می پردازیم.

هنگامی که پس از داشتن رابطه جنسی بدون هیچگونه پیشگیری بعد از مدتی باردار نشوید اصطلاح نازایی به شما اطلاق می شود.

به طور کلی  در یک سوم موارد ، مشکلات ناباروری از سوی مرد است و در یک سوم موارد از سوی زن. در موارد بسیاری هم دیده می شود که مشکل از سمت هر دو است. در نتیجه نهایی فرقی نمی کند که مشکل از کیست ،  مساله مهمی که باید به آن توجه شود پیدا کردن علت ناباروری و درمان ناباروری است.

دلایل زیادی برای ناباروری وجود دارد که در این مقاله به بررسی علت های ناباروری زنان و راه های درمان ناباروری می پردازیم.

علت نازایی در زنان

نازایی در زنان به دلایل مختلفی ایجاد می شود که این دلایل گاهی ریشه ژنتیکی دارد. البته ژنتیک تنها دلیل نازایی نیست و در برخی شرایط ناباروری بر اثر عوامل محیطی ایجاد می شود. علت نازایی در زنان برای انتخاب روش درمان ناباروری بسیار حائز اهمیت است و پزشک با تشخیص دلیل ناباروری بهترین روش درمان را در نظر می گیرد.

یکی از علل شایع نازایی در زنان بیماری های زنان است، که روند تخمک گذاری را مختل می کنند. برای مثال تنبلی تخمدان، عفونت یا کیست های تخمدان از جمله مسائلی است. که در صورت امتناع از اقدام به درمان، منجر به نازایی می شود.

عفونت رحم باعث می شود روند رشد جنین مختل شود. و گاهی با بروز علائم هشدار دهنده زایمان زودرس، نوزاد به طور نارس متولد می شود. عفونت واژن می تواند به رحم منتقل شود و در بارداری و زایمان مشکل جدی ایجاد کند. به همین دلیل لازم است علائمی مانند خارش، سوزش، لک بینی و ترشحات بد بو با رنگ های غیر عادی جدی گرفته شود. مراجعه به بهترین متخصص عفونت زنان حامی و ضامن سلامت شما است.


دلایل مهم ناباروری در زنان


به طور کلی برخی از مهمترین عوامل شایع نازایی شامل موارد زیر است :

 • داشتن مشکل ژنتیکی : این مشکل در موارد نادری اتفاق می افتد. که می تواند در زن یا مرد یا هردو  وجود داشته باشد.
 • مشکلات دهانه رحم : این نوع از مشکلات باعث نرسیدن اسپرم به تخمک می شوند. عفونت واژن که می تواند به رحم منتقل شود و ایجاد بروز مشکل کند. عفونت رحم که روند رشد جنین را مختل می کند. تنبلی تخمدان ، عفونت زنان ، کیست تخمدان برخی از مشکلات رحم نیز می تواند باعث ناباروری شود. مثل وجود پولیپ یا فیبروئید در رحم .
 • افزایش سن : با افزایش سن شانس بچه دار شدن کاهش می یابد. این روند از ۳۰ سالگی به بعد آغاز می شود و از ۴۰ سالگی به بعد با سرعت بیشتری ادامه می یابد.
 • آسیب دیدن لوله های رحم : تخمک ها به وسیله لوله های رحم از تخمدان به رحم منتقل می شوند مشکلاتی مثل عفونت لگن ، آندومتریوز و جراحی می تواند منجر به آسیب دیدگی لوله های رحم شود.
 • تغییرات هورمونی : وجود اختلال هورمونی منجر به مشکل فرآیند تخمک گذاری ، لقاح و لانه گزینی میشود. اختلال هورمونی با تغییراتی در عادت ماهانه زنان ایجاد می شود.
 • وجود برخی بیماری ها : برخی از بیماری ها همچون دیابت ، تیروئید منجر به ناباروری در فرد می شوند. در این موارد ابتدا سعی بر درمان بیماری است سپس به درمان نازایی پرداخته می شود. که در موارد زیادی با بهبود علائم بیماری مشکلات باروری به حداقل می رسد.

جالب است بدانید در درصد زیادی از زوج ها علت ناباروری قابل تشخیص نیست . در این موارد ناباروری با علت نامشخص رخ می دهد. شما باید تمام آزمایش های مربوط به ناباروری را انجام دهید و آنها را به پزشک بدهید. اگر بعد از بررسی های لازم توسط پزشک دلیل مشخصی برای ناباروری مشخص نشود ممکن است به یکی از این دلایل باشد:

 • عوامل ایمونولوژیک
 • ناهنجاری‌های مربوط به لوله‌های رحم و آندومتریوز
 • غیرطبیعی بودن تخمک مثل پیری زودرس
 • به دام افتادن تخمک
 • علل روان‌شناختی

روش های مختلف درمان نازایی در زنان

همان طور که پیش تر اشاره شد برای درمان نازایی در زنان تشخیص علت آن بسیار مهم است .در برخی از بیماری ها ابتدا سعی بر درمان بیماری است که منجر به ناباروری شده است. پس از بروز علائم و نشانه های حاصل از بهبودی ، می توان وارد مرحله درمان نازایی شد.


– درمان دارویی
– اهدا کردن تخمک یا رحم جایگزین
– تلقیح داخل رحمی اسپرم
– لقاح خارج از رحم ivf
– میکرواینجکشن
– لاپاراسکوپی
– هیستروسکوپی
– روش gift و zift


استفاده از روش gift و zift درموارد زیر تجویز می شود:

 • مشکلات تخمک گذاری
 • کم بودن اسپرم های مرد
 • ناباروری با علت نامشخص

 
دکتر سهیلا نانکلی _ متخصص زنان و زایمان در کرمانشاه

درمان نازایی در زنان با استفاده ازدارو:

اگر نازایی بر اثر اختلال در تخمک گذاری رخ دهد، عموما مصرف داروهایی که موجب تحریک تخمدان ها و فرآیند تخمک گذاری می شود. به عنوان بهترین درمان نازایی تشخیص داده می شود.
کسانی که به علت مشکل تخمک گذاری یا تنبلی تخمدان دچار نازایی شده اند را می توان با تجویز دارو درمان کرد. حتی در مواردی که علت نازایی مشخص نیست می توان از دارو درمانی استفاده کرد.
با استفاده از داروهای تجویز شده عمل تحریک تخمک گذاری انجام میگیرد ، تعداد تخمکهای آزاد شده افزایش می یابد و شانس باروری در فرد بالا می رود

ارتباط نازایی در زنان و سندرم پلی کیستیک

سندرم پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان ها یکی از بیماری های شایع در زنان است. که درمان قطعی ای ندارد و با علائمی مانند چاقی در ناحیه مرکزی شکم، رشد موهای زائد در صورت و غبغب و قاعدگی های نامنظم همراه است در صورتی که اقدامی جهت درمان این عارضه انجام نشود، به مرور زمان می تواند موجب بروز نازایی و ناباروری شود. بهتر است فرد تحت نظر متخصص زنان و زایمان قرار بگیرد. تا با مصرف دارو، تخمدان را تحریک و تخمک گذاری را امکان پذیر کند. در ویدئو زیر دکتر سهیلا نانکلی بهترین متخصص زنان در کرمانشاه توضیحاتی درباره سندرم پلی کیستیک ارائه می دهند.

 

درمان نازایی در زنان با تخمک یا رحم اهدایی

در زنانی که سن بالایی دارند و در معرض آسیب های محیطی بودند. امکان آزادسازی تخمک های نابارور وجود دارد که در این صورت پزشک استفاده از روش تخمک های اهدایی را برای درمان در نظر می گیرد.

در مواردی پیش می آید که زنان با وجود داشتن تخمک های سالم و با کیفیت قادر به باروری نیستند. گاهی دلیل این عارضه اختلال در امکان ترکیب اسپرم با تخمک است و گاهی جایگزینی سلول تخم حاصل از لقاح به دلیل مشکلاتی در رحم امکان پذیر نیست.

اگر رحم قادر به حفظ و تغذیه ی سلول تخم نباشد از رحم فرد دیگری جهت جایگزینی سلول تخم استفاده می شود.

در صورتی که اسپرم ها به دلیل مشکلات دهانه رحم قادر به ترکیب با تخمک نباشند. از روش آی یو آی استفاده می شود. که اسپرم های سالم را با لوله هایی باریک و استریل به رحم زن منتقل می کنند، تا لقاح و تشکیل سلول تخم صورت پذیرد.

درمان نازایی در زنان با لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یکی دیگر از روش های درمان نازایی در زنان است. که با برشی در ناحیه شکم و استفاده از دوربین های دقیق عارضه های رحم و تخمدان را معاینه و برطرف می کند. بافت زخم یا کیست های تخمدان خارج می شود و آندومتریوز درمان شده و لوله های مسدود شده باز می شود. و از این طریق نازایی را قابل درمان می سازد. این روش معمولا برای بیمارانی که دچار مشکل لوله های رحم یا دستگاه تناسلی هستند تجویز می شود. امکان دارد بعد از انجام لاپاراسکوپی با تشخیص پزشک بارداری به روش ivf پیشنهاد شود.

نداشتن استرس یکی از مهمترین فاکتورهای درمان ناباروری

در ادامه این مقاله توجه شما عزیزان رو به ویس خانم دکتر جلب میکنیم که توضیحات دقیقی رو در این باره اعلام می کنن.

سخن پایانی :

در نتیجه با توجه به اهمیت بیماری های زنان در پروسه بارداری و زایمان موفق، پاسخ این پرسش که “چرا باید به دنبال انتخاب بهترین متخصص زنان باشیم؟” قابل درک است.
از جمله مشکلاتی است که قبل از پریودی یا در حین آن برای خانم ها ایجاد می شود، برخی از این اختلالات شامل خونریزی های غیر طبیعی رحم، دیسمنوره، سندروم پیش از قاعدگی می باشند.

دستگاه تناسلی زنان با توجه به نقشی که در باروری و حفظ و تغذیه جنین ایفا می کند. بسیار حائز اهمیت است و باید بیماری های زنان جدی گرفته و در اسرع وقت درمان شود. دغدغه ی ساکنین شهرهای مختلف ایران برای یافتن بهترین متخصص زنان و زایمان قابل درک است. ساکنان شهرکرمانشاه می توانند برای کسب اطلاعات کافی، معاینه و درمان نازایی به مطب دکتر سهیلا نانکلی مراجعه نمایند.

سوالات متداول


دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

مقالات مرتبط
از تشخیص تا درمان آتروفی واژن

از تشخیص تا درمان آتروفی واژن

آتروفی واژن (که واژینیت آتروفیک نیز نامیده می شود) وضعیتی است که در آن پوشش واژن خشک و نازک می شود. این عارضه منجر به خارش، سوزش و درد در حین رابطه جنسی می گردد. این وضعیت همچنین عوارضی نظیر مشکلات...

همه چیز در مورد جراحی میومکتومی

همه چیز در مورد جراحی میومکتومی

در این مقاله به بررسی جراحی میومکتومی، مواقع لزوم و تجویز آن توسط جراحان و متخصصان زنان و زایمان و عوارض و هزینه های این جراحی پرداخته می شود.

بررسی علل و درمان چسبندگی رحم

بررسی علل و درمان چسبندگی رحم

چسبندگی رحم یکی از بیماری های زنان است که در مراحل پیشرفته ممکن است مشکل ناباروری را در پی داشته باشد. لذا درمان چسبندگی رحم به نوع و شدت آن بسیار مربوط است. عوامل متعددی در بروز این عارضه نقش دارد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.