دکتر سهیلا نانکلی / زایمان سزارین / همه چیز در مورد زایمان بریچ

همه چیز در مورد زایمان بریچ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

زایمان بریچ

چه اطلاعاتی در مورد زایمان بریچ دارید؟

یکی از مشکلات و خطراتی که در طول دوران بارداری احتمال بروز و ظهور برای مادران حامله را دارد این است که؛ جنین در وضعیت بریچ قرار بگیرد و تاپایان دوره بارداری در همین وضعیت باقی مانده تا جایی که زایمان بریچ را ایجاب کند.

وضعیت بریچ چیست؟

زایمان بریچ چه نوع زایمانی است؟

چه زمان نیاز به زایمان سزارین بریچ است؟

عکس زایمان بریچ

عکس زایمان بریچ

زایمان بریچ چیست؟

به طور عادی و در شرایط کاملا نرمال وضعیت قرار گیری جنین در رحم مادر بدین قرار است که سر جنین به دهانه رحم نزدیکتر است و پاها از کانال خروج جنین هنگام زایمان دورتر است به همین جهت در زمان زایمان معمول؛ ابتدا سر جنین خارج می شود سپس بدن جنین.

 • در مورد زایمان بریچ مشاهده می شود که این اتفاق کاملا متفاوت اتفاق می افتد. بدین شکل که پاهای جنین اولین نقاطی از بدن وی است که از کانال زایمان خارج می شود.

یکی از موضوعاتی که بسیار خطرساز و مستلزم دقت فراوان پزشکان و مادران است؛ اتفاق افتادن چنین پدیده ای است که در صورت رعایت تمامی نکات مراقبتی می توان جنین را بدون خطر و آسیب خاصی متولد نمود. اما هنگامی که شرایط به درستی مهیا نشود و یا اینکه پزشک معالج نتواند از پس چنین اقدامی برآید، خطرات بسیاری در کمین مادر و جنین می باشند.

زایمان سزارین بریچ

با توجه به مطالب درج شده در بالا، در برخی موارد بسته به شرایط جنین و مادر می توان جنینی که وضعیت بریچ دارد را به صورت طبیعی به دنیا آورد.

ولی گاها پزشکان به مادرانی که با این مساله مواجه اند و نیز شرایط خاصی برای زایمان دارند پیشنهاد می کنند که جنین خود را از روش زایمان سزارین به دنیا بیاورند تا احتمال خطر به صفر درصد برسد.

وضعیت بریچ جنین

وضعیت بریچ جنین

نکات کلی در خصوص زایمان سزارین بریچ

 • خوش بختانه وضعیت بریچ در نوزادان، کمتر از پنج درصد از کل زایمان ها را تشکیل می دهد و مابقی شامل زایمان هایی می شوند که به طور عادی و از ناحیه سر متولد می شوند.
 • گاها مشاهده شده است؛ جنین در طول دوران بارداری در حالت بریچ بوده است ولی به مرور چرخش داشته و در زمان زایمان به وضعیت عادی رسیده است و مادر توانسته زایمانی طبیعی را پشت سر بگذارد.
 • چرخش جنین و بیرون آمدن از وضعیت بریچ تا هفته سی و ششم، باید اتفاق بیفتد در غیر این صورت دیگر نمی توان به تغییر وضعیت امیدوار بود. درنتیجه محتملا جنین به طور بریچ به دنیا می آید.
 • زایمان بریچ بسیار خطرساز تر از زایمان عادی است زیرا که؛ احتمال دارد جنین در کانال زایمان گیر کند و روند زایمان و کار را برای مادر و پزشک زنان قدری پیچیده تر سازد.
 • بریچ چندین نوع دارد که هرکدام اسامی و اصطلاحات پزشکی مخصوص به خود دارد و پزشکان هرکدام از این ها را به روش خود برای مادران و پدران نگران توضیح می دهند.
 • نکته جالبی که وجود دارد این است که پزشکان در اولین ماه های بارداری مادر حتی با دست و لمس کردن ناحیه شکمی زن می توانند به طور کلی وضعیت قرار گیری جنین را توصیف کنند. باید گفت ۲۵ درصد نوزاد در این زمان در وضعیت بریچ قرار دارند ولی پس از آن احتمال اینکه به حالت عادی بازگردند بسیار زیاد است.

چه عللی باعث می شود زایمان بریچ اتفاق بیفتد؟

 1. زمانی که کودک وضعیت مناسب را برای به دنیا آمدن نداشته باشد. (سر به سمت بالا قرار گرفته باشد.)
 2. زمانی که خانمی چند قلو باردار باشد، احتمال دارد که؛ همه ی جنین ها یا یکی از آن ها، در حالت بریچ قرار بگیرند.
 3. زمانی که جنین دسر بزرگی داشته باشد.
علت بریچ شدن جنین

علت بریچ شدن جنین

بهترین متخصص سزارین

زایمان طبیعی، زایمان سزارین، زایمان بریچ همگی علیرغم خطراتی که می توانند برای مادر و جنین ایجاد کنند می توانند بدون هیچ عارضه ای، تحت نظر و با دخالت بهترین متخصص سزارین یا بهترین متخصص زایمان طبیعی انجام شود و کمترین خطر را برای مادر بوجود آورد. این نکته ای است که در گذشته کمتر شاهد آن بوده ایم و نگرانی ها برای چنین زایمان هایی بیش تر از زمان حاضر بود.

ولی به لطف پیشرفت هایی که در عرصه پزشکی وجود دارد و نیز تلاش هایی که انواع متخصصین زنان دارند این نگرانی و دغدغه کاملا بر طرف شده است و جای خود را به ایجاد اتفاقات خاطره انگیز در طول دوران بارداری و نیز حین زایمان داده است. 

نتیجه

در پایان به عنوان خاتمه بحثمان این نکته را خدمت تمامی عزیزانی که  از ابتدا همراهمان بودند ذکر می کنیم که زایمان یکی از مهمترین اتفاقاتی است که هر زنی ممکن است در زندگی خود تجربه کند.

از همین رو برای آنکه این تجربه شیرین با هیچ نوع خطری مواجه نباشد، بهتر است که زنان باردار بهترین متخصص زنان در کرمانشاه را ناظر و حامی خود  در تمامی مراحل بارداری و زایمان نمایند و تمام اطلاعات مورد نیاز را از وی دریافت کنند.
 • امید است که این مقاله توانسته باشد با بالاترین کیفیت و دقت، اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهد تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری بعمل آید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۲.۸]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

مقالات مرتبط
آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

بسیاری از بانوان به دلیل زایمان های طبیعی و افزایش سن دچار ضعف و شلی دیواره واژن می شوند. آسیب یا گشادی واژن در اثر زایمان، یکی از دلایل اصلی عدم رضایت زنان از فعالیت های جنسی محسوب می شود که در پی...

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان شایع در خانم ها می باشد. این سرطان امروزه با تشخیص به هنگام قابل درمان می باشد. یکی از آزمایش هایی که برای تشخیص سرطان یا عواملی که منجر به سرطان دهانه رحم خواهند شد...

درمان ناباروری در کرمانشاه

درمان ناباروری در کرمانشاه

ناباروری نتیجه یک بیماری (قطع ، توقف یا اختلال در عملکردهای بدن ، سیستم ها یا اندام ها) دستگاه تولید مثل مرد یا زن است که از بارداری کودک یا توانایی حاملگی تا زایمان جلوگیری می کند. مدت زمان رابطه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *