دکتر سهیلا نانکلی / زایمان سزارین / زایمان سزارین با بی حسی

زایمان سزارین با بی حسی

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

زایمان سزارین با بی حسی

چه اطلاعاتی در مورد زایمان سزارین با بی حسی دارید؟
عوارض زایمان سزارین با بیحسی چیست؟
علت کمردرد بعد از زایمان سزارین با بی حسی چیست؟

هر مادری بعد از تحمل ۹ ماه بارداری و مراقبت از دلبند خود، تمایل دارد با زایمان صحیح و راحت وضع حمل کند و فرزند خود را در آغوش بکشد.

زایمان سزارین یک روش مناسب برای افرادی است که شرایط وضع حمل به صورت زایمان طبیعی را ندارند. در این روش با استفاده از مواد بی حسی، مادر احساس درد یا ناراحتی در حین زایمان، ندارد.

با این حال مادران عزیز در طول بارداری دغدغه های بسیار زیادی در مورد انتخاب روش صحیح و مفید برای زایمان خود می باشند و همواره نسبت به این دغدغه استرس و اضطراب دارند، مخصوصا اگر برای بار اول باشد که طعم شیرین مادر بودن را تجربه می کنند!!

همچنین مقوله ی ترس از زایمان دغدغه ای مهم برای مادران می باشد. شاید همین امر باعث شده است که مادران زیادی با ورود به ماه های انتهایی بارداری، دچار استرس و دلهره شوند و در انتخاب روش زایمان و وضع حمل تردید پیدا کنند.

 

هدف از زایمان سزارین

همانطور که در مباحث قبل به آن اشاره کرده ایم؛ بهترین و اصولی ترین روش برای وضع حمل مادران عزیز، زایمان طبیعی می باشد. با این حال مادرانی هستند که شرایط این زایمان را ندارند و نمی توانند به صورت طبیعی دلبند خود را به دنیا بیاورند.

به همین منظور امروزه؛ انواع زایمان سزارین متناسب با شرایط مادر و جنین و صلاحدید متخصص زنان و زایمان، مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت زایمان سزارین با سایر اعمال جراحی، سرو کار داشتن با یک جسم زنده (یعنی همان جنین) می باشد. زایمان سزارین باید راهی برای وضع حمل راحت و بدون عارضه برای مادر ایجاد نماید.

دلیل انتخاب زایمان سزارین

همانطور که به آن اشاره کردیم برخی از مادران واجد شرایط زایمان به صورت طبیعی نیستند!!! عوامل مختلفی مثل: نامساعد بودن وضعیت لگنی مادر، وضعیت نامناسب جنین در رحم مادر، بیماری های زمینه ای مادر و… می توانند توانایی مادر برای وضع حمل به صورت طبیعی را کاهش دهند.

با این حال لازم به ذکر است؛ انتخاب بهترین روش برای زایمان باید بعد از انجام معاینات لازم، بررسی شرایط مادر و جنین، مد نظر قرار دادن دوران بارداری و اتفاقات آن توسط بهترین متخصص زنان در کرمانشاه صورت پذیرد.

بهترین مشاور و حامی شما برای سپری نمودن دوران بارداری موفق و وضع حمل آسان و بدون عارضه، متخصص زنان و زایمان مجرب و حاذق می باشد.

اگر متخصص زنان بعد از انجام معاینات و بررسی های دقیق و لازم، شما را کاندید مناسبی برای زایمان سزارین با بی حسی بداند، می توانید اطلاعات مورد نیاز در مورد نحوه این نوع زایمان و مراقبت های بعد از آن را از پزشک خود دریافت کنید.

درد زایمان سزارین با بی حسی

با ورود مواد بی حسی به نخاع، قدرت لامسه ی مادر کاهش یافته و هیچ احساس ناراحتی و درد (از کمر به پایین) در حین زایمان ندارد. این امر باعث می شود تا مادر با هوشیاری بتواند مراحل زایمان را شاهد باشد و اولین صدای گریه ی دلبند خود را بعد از تولد، گوش نماید.

  • همین عامل باعث تقویت روحیه ی مادر و افزایش توانایی و تحمل او برای زایمان خواهد شد.
  • همچنین به دلیل هوشیاری مادر حین زایمان، مادر می تواند صدای دلبند خود را به محض تولد بشنود و او را ببیند. همین امر منجر به آرامش و اطمینان خاطر مادر خواهد شد.
آمپول بی حسی زایمان سزارین

آمپول بی حسی زایمان سزارین

خطرات زایمان سزارین

به دلیل وارد شدن مواد شیمیایی (بی حسی) به بدن مادر در حین زایمان، ریسک فاکتورهایی ممکن است وضعیت سلامتی مادر و جنین را تهدید نمایند. موارد زیر جزء خطرات شایع و مطرح در زایمان سزارین با بی حسی می باشند:

  • ورود ماده بی حسی یا بیهوشی به بدن جنین

اگر پزشک متخصص؛ جنین را در زمان مناسب از رحم مادر خارج نکند، امکان ورود مواد شیمیایی به بدن جنین وجود دارد. (در زایمان سزارین با بیهوشی عمومی)

این مواد می توانند تاثیرات نامطلوبی مثل: ظهور درجاتی از بیهوشی در جنین، تضعیف سیستم ایمنی و یا سایر اختلالات ایمنی و ذهنی برای او داشته باشند.

با این حال ورود ماده شیمیایی در روش زایمان سزارین با بی حسی نخاعی، حداقل است و به دلیل وارد شدن ماده بی حسی به مقدار کم و در داخل نخاع، احتمال رسیدن این ماده به بدن جنین در حین عمل سزارین (هرچند طولانی) وجود ندارد و از این طریق می تواند جلوی ایجاد عوارض نامطلوب ذکر شده را گرفت.

  • عدم برقراری تماس پوستی با مادر به محض تولد جنین

تماس پوستی جنین و مادر به محض تولد نوزاد، می تواند در تنظیم حرارت بدن جنین و جلوگیری از افت حرارت بدن او، نقش بسزایی داشته باشد.

همچنین طبق آمار به دست آمده و تحقیقات انجام شده در این زمینه؛ این تماس علاوه بر فواید و مزایای فیزیولوژیکی، باعث تقویت ابعاد روحی و روانی جنین می شود و می تواند تاثیرات شایان ذکری در مسائل اجتماعی، روحی و روانی نوزاد در آینده و سنین بالاتر وی داشته باشد.

  • خونریزی و درد زیاد بعد از وضع حمل به روش سزارین

زایمان سزارین روش های مختلفی دارد که متناسب با شرایط مادر و جنین از آن ها استفاده می شود. احتمال عوارضی همچون خونریزی و درد بعد از زایمان سزارین با بی حسی نسبت به زایمان سزارین با بیهوشی عمومی، بسیار کم می باشد.

مراقبت های بعد از سزارین

مراقبت های بعد از سزارین

عوارض سزارین با بی حسی نخاعی

به دلیل ورود مواد بی حسی به بدن مادر ممکن است یک سری عوارض جزئی بعد از وضع حمل با این روش وجود داشته باشند.

این عوارض عبارتند از:

  • سردرد وضعیتی

معمولا مادرانی که به روش سزارین وضع حمل می کنند، دچار سردرد وضعیتی بعد از زایمان می شوند. شدت این سردرد با دراز کشیدن کمتر می شود.

استفاده از مایعات به مقدار کافی و همچنین نوشیدنی های کافئین دار مثل: قهوه، می تواند در کاهش سردرد بعد از زایمان، موثر واقع شوند. (مادرانی که سابقه ی میگرن دارند بهتر است طبق تجویز پزشک از مواد کافئین دار استفاده کنند.)

  • کمر درد

مادر ممکن است در طول بارداری دستخوش تغییر و تحولات زیادی شود. رشد و حجیم شدن رحم می تواند به عضلات مجاور خود فشار وارد کند. این امر می تواند باعث کمر درد نیز شود.

کمر درد بعد از زایمان سزارین، با اصلاح وضعیت خوابیدن و رعایت مراقبت های لازم و گوشزد شده از سوی پزشک متخصص، برطرف می شود و جای نگرانی ندارد.

  • خونریزی

خونریزی جزئی بعد از زایمان، طبیعی است و جای نگرانی ندارد. با این حال اگر شدت خونریزی و حجم خون دفع شده زیاد باشد، لازم است سریعا به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد تا وضعیت مادر به طور دقیق بررسی شده و اقدامات لازم برای متوقف نمودن این خونریزی، صورت پذیرد.

  • عفونت در محل برش

در زایمان سزارین جنین به واسطه ی ایجاد برش از رحم مادر خارج می شود. محل برش در زایمان سزارین به واسطه ی بخیه، بسته خواهد شد.

سهل انگاری در رعایت بهداشت فردی و عدم توجه به مراقبت های بعد از زایمان سزارین، می تواند باعث تجمع میکروارگانیسم های عفونت زا در محل برش های زایمان سزارین شده، و عوارض نامطلوبی را به مادر تحمیل کند.

 فیلم زایمان سزارین با بی حسی

مطمئنا مادرانی که به ماه های آخر بارداری خود نزدیک می شوند تمایل دارند با مادرانی که تجربه زایمان سزارین داشته اند مشورت کنند و با دیدن فیلم زایمان سزارین بتوانند تصویر سازی مناسبی از این نوع زایمان در ذهن خود ایجاد کرده و برای آن آمادگی لازم را پیدا کنند.

در این قسمت فیلمی از زایمان سزارین با بی حسی توسط دکتر سهیلا نانکلی (جراح و متخصص زنان در کرمانشاه) را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم. باشد که نقش مثمرثمری در ایجاد تصویر سازی مناسب از این نوع زایمان و نتایج حاصل از آن، در ذهن شما عزیزان داشته باشد.

 

گزیده کلام

بررسی همه جانبه زایمان سزارین با بی حسی به مادران عزیز این امکان را می دهد که با آسودگی خاطر و آمادگی بیشتر پذیرای این نوع زایمان باشند و بتوانند حاصل ۹ ماه بارداری و تلاش برای حفظ سلامت دلبند خود را شاهد باشند و فرزند خود را در آغوش بگیرند.

متخصص زنان وظیفه دارد با مشخص شدن صلاحیت مادر برای زایمان سزارین با بی حسی، اطلاعات لازم و کافی در مورد مزایا و معایب این روش زایمان را به اطلاع مادر برساند و از نظر روحی آمادگی و آرامش خاطر مناسب را در مادر ایجاد نماید.

اگر روند زایمان با موفقیت سپری شود، احتمال ایجاد مشکلات ناگوار برای جنین و یا ابتلای مادر به عوارض ناخوشایند و نامطلوب بعد از زایمان به کمترین حد ممکن می رسد. نوع بی حسی با استناد به وضعیت و شرح حال مادر و جنین از سوی پزشک متخصص تعیین می شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۲]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

مقالات مرتبط
درد زایمان سزارین

درد زایمان سزارین

درد زایمان سزارین بارداری یکی از چالش برانگیز ترین مراحل زندگی زنان محسوب می شود که علاوه بر فشار های جسمانی ناشی از سازگاری اجباری فیزیولوژیک بدن، تحت فشار های روحی بر اثر تغییر در هورمون های بدن...

زمانی که مجاز به انتخاب زایمان سزارین هستید…

زمانی که مجاز به انتخاب زایمان سزارین هستید…

زایمان سزارین زایمان سزارین که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است، روش زایمانی است که نوزاد به روش جراحی و از طریق برش زده شده بر روی شکم مادر به دنیا می آید. زمان زایمان سزارین می تواند از قبل...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *