دکتر سهیلا نانکلی / زایمان طبیعی / سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

برخی از بیماری ها مختص به زنان است و  زنان برا ی تشخیص بیماری  های ناحیه تناسلی و تولید مثل خود باید به پزشک زنان مراجعه کنند.

پزشک زنان با معاینه و یا انجام برخی ازمایش ها و تست ها مانند سونوگرافی یا سونوگرافی واژینال به تشخیص بیماری ها و مشکلات  می پردازد.

در  واقع پزشک با تشخیص بیماری در زنان می تواند روند درمانی را برای رفع مشکلات شروع کند.

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص سونوگرافی ترانس واژینال، شیوه انجام این سونوگرافی و مواردی که توسط این سونوگرافی تشخیص داده می شوند صحبت کنیم.

سونوگرافی وآزینال - تصویر ثبت شده

سونوگرافی واژینال در کرمانشاه

سونوگرافی واژینال چیست؟

در واقع سونوگرافی واژینال یا ترانس واژینال یکی از روش های تشخیص و عکس برداری توسط اموج صوتی  از اندام های داخلی زنان است.

در طی این سونوگرافی دستگاه تناسلی زنان توسط دستگاهی عکسبرداری و تصویر برداری می شود و پزشک با مشاهده تصویر می تواند بیماری یا مشکل موجود را تشخیص دهد.

این سونوگرافی اغلب توسط پزشک زنان و رادیولوژیست انجام می شود. در سونوگرافی ترانس واژینال اندامی مانند تخمدان ها ، رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ، لوله های رحم و دهانه واژن مشاهده و معاینه می شود.

همانطور که از نام این روش معاینه مشخص است این سونوگرافی از طریق واژن انجام می شود. می توان گفت که این سونوگرافی یک روش معاینه داخلی نیز است.

همچنین این سونوگرافی یکی از روش های معاینه لگن نیز به شمار می رود.

این سونوگرافی اغلب هیچگونه خطر و عوارضی را به دنبال ندارد. تنها ممکن است در هنگام انجام سونوگرافی احساس کمی درد داشته باشید که این درد ناشی از وارد شدن دستگاه سونوگرافی داخل واژن است که این درد به سرعت رفع می شود.

در برخی مواردی نیز که فرد دچار سقط جنین شده باشد و دارای مشکلاتی مانند خونریزی و یا باقی ماندن جفت در اثر بارداری باشد سونوگرافی ترانس واژینال برای فرد انجام می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال در دختران باکره انجام نمی شود. زیرا که این سونوگرافی از طریق وارد شدن دستگاه به داخل واژن است و به پرده بکارت آسیب وارد می کند.  اغلب در دختران باکره از سونوگرافی های شکم برای تشخیص بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی استفاده می شود.

یک تصویر ثبت شده از سونوگراف6ی وآژینال

سونوگرافی واژینال در کرمانشاه

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می شود؟

 1. در این سونوگرافی با وارد کردن دستگاه و مبدلی داخل واژن، واژن و اندام های دیگر داخلی و تناسلی  توسط پزشک مشاهده می شود. این سونو گرافی با ارسال امواجی تصویر را نشان می دهد.
 2. اگر بخواهیم به طور دقیق تر بگوییم در طی این سونوگرافی فرد بیمار باید بر روی تخت دراز کشیده و  پاهای خور را بر روی تخت و یا پایه های تخت قرار دهد. که پزشک بتواند راحت تر به واژن دسترسی داشته باشد و دستگاه را وارد واژن کند.
 3. سپس پزشک با وارد کردن دستگاهی به نام پروب داخل واژن، سونوگرافی را انجام می دهد.
 4. سونوگرافی واژینال بر عکس سونوگرافی شکم است. در سونوگرافی شکم دستگاه پروب بر روی شکم قرار می گیرد اما در سونوگرافی واژینال دستگاه پروب باید به طول ۶الی ۸ سانتیمتر وارد واژن شود.
 5. دستگاه پروبی که در این سونوگرافی استفاده می شود میله ای شکل است. دلیل آن این این است که به راحتی وارد واژن بیمار شود. پزشک برای وارد کردن آن به داخل واژن آن را باید به ژل مخصوص آغشته کند.
 6. مدت زمان انجام این سونوگرافی واژینال اغلب بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه است.
 7. در اثر وارد شدن دستگاه پروب فرد دچار احساس فشار می شود.
 8. ممکن است فرد دچار فشار شدیدی شود ونتواند آن را تحمل کند که در برخی موارد از بیهوشی با تشخیص پزشک استفاده می شود.
سونوگرافی واژینال

عکس ثبت شده از سونوگرافی

سونوگرافی واژینال برای تشخیص چه مواردی استفاده می شود؟

سونوگرافی واژینال برای تشخیص برخی از بیماری های دستگاه تناسلی زنان انجام می شود.

اغلب در صورت بروز برخی علائم و بیماری ها، پزشک زنان انجام این سونوگرافی را توصیه می کند.

مواردی که انجام سونوگرافی واژینال توصیه می شود:

 • خونریزی غیر طبیعی واژن
 • درد لگن
 • عفونت لگن
 • کیست های تخمدان
 • سرطان دستگاه تناسلی
 • سقط جنین
 • فیبروم رحم
 • ناباروری
 • برای کنترل دستگاه IUD (دستگاه پیشگیری از بارداری)
 • وجود تومور ها

سونوگرافی ترنس واژینال در زنان باردار

این سونوگرافی حتی در زنان باردار نیز برای معاینه و چکاب برخی موارد توصیه و استفاده می شود.

شاید برخی از افراد تصور کنند که  انجام این سونوگرافی در زمان  بارداری، ممکن است جنین و مادر را در معرض خطر قرار دهد.

اما در واقع سونوگرافی ترانس واژینال هیچگونه خطری برای جنین و مادر ندارد.

 

در زمان بارداری سونوگرافی ترنس واژینال برای معاینه موارد زیر انجام می شود:

 • مشاهده دهانه رحم و بررسی عدم اختلال در دهانه رحم که موجب سقط جنین می شود.
 • بررسی ضربان قلب جنین
 • معاینه جفت به منظور تشخیص ناهنجاری ها
 • معاینه و تشخیص خونریزی های غیر طبیعی در بارداری
 • تشخیص احتمال خطرات سقط جنین
 • تایید بارداری
 • بارداری خارج از رحم

تصویر شماتیک برای سونوگرافی واژینال

نکات کلی

 • قبل از انجام سونوگرافی فرد باید برخی اقدامات را انجام دهد که در هنگام مراجعه به پزشک برای انجام سونوگرافی دچار مشکل نشود.
 • از انجام سونوگرافی واژینال احساس ترس نکنید. سونوگرافی وازینال بسیار آسان است و هیچ خطری فرد را تهدید نمی کند و به طور کلی مدت زمان کمی طول می کشد و نتیجه سونوگرافی پس از گذشت ۲۴ ساعت مشخص می شود.
 • برای انجام این سونوگرافی حتما به پزشک زنان و یا رادیولوژلیست مراجعه کنید.
 • قبل از سونوگرافی حتما مثانه خود را خالی کنید؛ زیرا که این جراحی باید با مثانه خالی انجام شود. اما در مواردی ممکن است پزشک توصیه کند که مثانه تان پر باشد پس قبل از انجام این سونوگرافی آب بنوشید.

 

 • ممکن است هنگام انجام این سونوگرافی احساس کمی درد کنید که طبیعی است و این درد به سرعت رفع می شود اما اگر این درد بسیار شدید بود حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر انجام این سونوگرافی برای شما دشوار است به پزشک خود بگویید.
 • اگر در دوران قاعدگی هستید یا دارای لکه بینی هستید حتما قبل از انجام سونوگرافی نوار بهداشتی،تامپون یا کاپ قاعدگی را بردارید.
 • برای انجام سونوگرافی واژینال، در هنگام سونوگرافی باید لباس های مخصوص سونوگرافی را بپوشید و لباس های خود را در بیاورید.

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

بسیاری از بانوان به دلیل زایمان های طبیعی و افزایش سن دچار ضعف و شلی دیواره واژن می شوند. آسیب یا گشادی واژن در اثر زایمان، یکی از دلایل اصلی عدم رضایت زنان از فعالیت های جنسی محسوب می شود که در پی...

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان شایع در خانم ها می باشد. این سرطان امروزه با تشخیص به هنگام قابل درمان می باشد. یکی از آزمایش هایی که برای تشخیص سرطان یا عواملی که منجر به سرطان دهانه رحم خواهند شد...

درمان ناباروری در کرمانشاه

درمان ناباروری در کرمانشاه

ناباروری نتیجه یک بیماری (قطع ، توقف یا اختلال در عملکردهای بدن ، سیستم ها یا اندام ها) دستگاه تولید مثل مرد یا زن است که از بارداری کودک یا توانایی حاملگی تا زایمان جلوگیری می کند. مدت زمان رابطه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *