دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / علل های موثر در اختلال قاعدگی را بشناسید

علل های موثر در اختلال قاعدگی را بشناسید

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

علت اختلال در قاعدگی چیست

در مورد اختلال قاعدگی چه می دانید؟

آیا اختلال در قاعدگی می تواند منجر به ناباروری شود؟

اختلالات قاعدگی از جمله مشکلاتی است که قبل از پریودی یا در حین آن برای خانم ها ایجاد می شود، برخی از این اختلالات شامل خونریزی های غیر طبیعی رحم، دیسمنوره، سندروم پیش از قاعدگی می باشند.

با توجه به شرایط جسمی و روحی بیمار و میزان تخصص و مهارت متخصص زنان با استفاده از روش های مختلف، بیمار می تواند روند درمانی موفقیت آمیزی را طی کند.

اختلال قاعدگی چیست؟

چه دلایلی منجر به اختلال در قاعدگی خانم ها می شوند؟

راه کار درمانی این اختلال چیست؟

چه راهی می تواند از بروز چنین اختلالی پیشگیری کند؟

از جمله پرسش هایی است که تا کنون توسط مراجعین، مکرراٌ پرسیده شده اند و ما قصد داریم در حد امکان به سوالات فوق پاسخ دهیم و در خصوص این اختلال که یکی از بیماری های شایع زنان است؛ بیشتر توضیح دهیم.

علت قطع شدن پریود

علت قطع شدن پریود

 سیکل و اختلال قاعدگی چیست؟

عادت ماهانه بین ۲۸-۳۵ روز به صورت مرتب در خانم ها اتفاق می افتد. اگر چرخه پریودی منظم طی شود دوره خون ریزی خانم ها در ماه از ۳-۷ روز طول می کشد و به طور معمول حجم خونی که هر زنی در این دوران از دست می دهد بیش از ۸۰ سی سی نیست.

اختلالات قاعدگی زمانی اتفاق می افتد که چرخه عادت ماهیانه در خانم ها نامنظم شود، این اختلالات در دوران بارداری هم مشاهده شده است که باعث کورتاژ یا سقط جنین می شود.

انواع اختلالات قاعدگی در خانم ها

همانطور که در قسمت بالا مختصر اشاره ای به انواع اختلالات قاعدگی شد، در این مقوله به بحث و تفصیل بیشتر آن می پردازیم.

برخی از اختلالات قاعدگی عبارت اند از:

 • خون ریزی های غیر طبیعی و شدید از رحم:

در این شرایط که ممکن است در طول پریودی یا قبل از شروع پریودی خون ریزی های شدید و سنگینی از رحم اتفاق بیافتند که با دوره های دیگر پریودی کاملاٌ متفاوت خواهند بود.

 • دیسمنوره: به درد های شدید در حین قاعدگی؛ اختلال دیسمنوره می گویند.
 • سندرم پیش از قاعدگی:

این اختلال از طریق رفتار های غیر عادی فرد قبل از شروع دوره عادت ماهانه قابل تشخیص است و بر روی خلق و خو و روان تاثیر می گذارد.

 • دسته ای دیگر از اختلالات قاعدگی، زمانی اتفاق می افتند که بین عادت ماهانه ها فاصله زیادی ایجاد می شود که در این صورت خانم مشکوک به تنبلی تخمدان می شود.
 • حالت دیگر آن: هنگامی که فاصله پریودها کم می شود و خانم در طول ماه مدام عادت ماهانه را تجربه می کند. این اختلال هم ممکن است ناشی از نارسایی های تخمدان باشد.
علت اختلال در قاعدگی

علت اختلال در قاعدگی

دلیل اختلال در قاعدگی چیست؟

با در نظر گرفتن شرایط سنی، جسمی و روحی فرد می توان به علت بروز چنین اختلالی پی برد.

 1. عوامل و نوسانات هومورنی

یکی از علل شایع بروز چنین اختلالی در میان خانم ها است. این تغییرات هورمونی می تواند باعث اختلال در چرخه قاعدگی شوند؛ به ویژه در خانم هایی که در سنین باروری هستند (که ممکن است ناشی از تخمدان پلی کیستیک باشد) یا خانم های که اضافه وزن دارند و ظاهری با پوست سفید و چشم رنگی دارند و موهای زائد آن ها بیشتر از خانم های دیگر است.

 1. عوامل ژنتیکی و وراثت

می تواند در بروز چنین اختلالی دخیل باشند، اما در تمام موارد نمی توان ژنتیک را به عنوان عامل اصلی بروز بیماری دانست.

 1. قرار گرفتن در محیط های استرس زا

این موارد می توانند به عنوان عامل دیگر در بروز چنین اختلالی شناخته شوند.

 1. حاملگی خارج از رحمی

علتی دیگر از ایجاد اختلال قاعدگی می تواند سابقه ی حاملگی خارج از رحم یا استفاده از روش های جلوگیری از بارداری باشد.

 1. سقط مکرر جنین
 2. تغییرات آب و هوایی
 3. استفاده از قرص یا انواع روش های جلوگیری از بارداری
 4. عفونت های رحمی

میکروارگانیسم های عفونت زا می توانند چرخه ی قاعدگی را تحت تاثیر قرار دهند و از این رو باعث مختل شدن دوران پریودی در فرد مبتلا شوند.

 1. کمبود انواع ویتامین در بدن
 2. کیست تخمدان یا فیبروم های رحمی
 3. وجود انواع بیماری های هورمونی و زنانه

(مانند: سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان و…)

 1. برخی از درمان های ناباروری
 2. کمبود کلیسم
 3. مصرف دارو های ضد انعقاد خون

نکات مهم در خصوص اختلال قاعدگی

 • این نا منظمی های قاعدگی اگر در طولانی مدت اتفاق بیافتند و درمان نشوند، ممکن است منجر به نارسایی های تخمدان ها و در نهایت نازایی شوند.
 • اگر این اختلال در نظم قاعدگی را بیش از یک یا دو بار تجربه کردید، جای نگرانی نیست. اما در صورتی که باز هم این اتفاق افتاد باید حتما به یک متخصص زنان متبحر و کارآمد مراجعه کنید و انواع آزمایش ها و تصویر برداری های مورد نیاز را انجام دهید تا با استفاده از نتایج حاصله از آن ها و گرافی های سونوگرافی تان تشخیص به موقع انجام شود. با این کار روند درمانی راحت تری را پشت سر خواهید گذاشت و احتمال موفقیت در پروسه ی درمانتان بیشتر خواهد بود.
 • هر کدام از انواع اختلالات قاعدگی ممکن است درمان مختص به خودش را داشته باشند و در برخی از خانم ها از نظر سایز تخمدان، نداشتن کیست یا توده در تخمدان ها و نوع عملکرد تیروئید، روش های درمانی متفاوت باشند.

 

درمان بی نظمی قاعدگی

درمان بی نظمی قاعدگی

روش های درمان اختلال قاعدگی

با توجه به شدت اختلالات و نوسانات قاعدگی، سن بیمار، وضعیت جسمانی بیمار، علت اختلال قاعدگی؛ روش های مختلفی برای درمان وجود دارند. از جمله روش های مهم در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تجویز قرص های آهن
 • تامین کلسیم و ویتامین های مورد نیاز بدن
 • درمان کیست تخمدان
 • مشاوره برای کاهش فشارهای استرسی و روحی
 • درمان عفونت
 • درمان مشکلات موجود (مثل در آوردن رحم در افرادی که به سرطان مبتلا هستند و یا دچار مشکلات جدی بعد از دوران یائسگی شده اند.)

پیشگیری از اختلال قاعدگی

چگونه می توان از بروز چنین اختلالی در خانم ها پیشگیری کرد؟

اولین اقدامی که در جهت جلوگیری از بروز انواع بیماری ها باید انجام داد، تغییر در سبک زندگی است. یعنی الگوی صحیح از زندگی را در پیش بگیریم. این الگو شامل رژیم غذایی سالم، ورزش کردن های منظم، کاهش وزن در افراد چاق، دوری از محیط های استرس زا، از جمله عواملی هستند که می توانند در پیشگیری از ابتلا به اختلال قاعدگی به خانم ها کمک کنند.

جمع بندی

لازم است در هنگام مواجه شدن با علائم اختلال قاعدگی به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت این عارضه تشخیص داده شود و متناسب با آن برنامه ی درمانی موثر و صحیحی پی ریزی شود.

به سلامت خود اهمیت دهید و سعی کنید قبل از وخیم شدن یک عارضه یا بیماری در صدد رفع آن برآیید. همچنین در انتخاب خود هوشمند عمل کنید و با انتخاب بهترین متخصص زنان در کرمانشاه، شانس خود را برای موفقیت در پروسه ی درمانی و کسب نتایج ایده آل را افزایش دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض بعد از یائسگی

عوارض بعد از یائسگی

یکی از دغده های خانم های میانسال قطع پریود و یا همان یائسگی زودرس است، که ممکن است این سوال پیش آید که، زمانی که خانمی با یائسگی زودرس مواجه شود چه مشکلاتی ممکن است برایش به وجود آید؟ به هر حال...

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

امروزه جراحی های زیبایی واژن مورد توجه بسیاری از خانم ها قرار گرفته است. خانم هایی که تجربه زایمان به خصوص زایمان طبیعی را داشته اند ممکن است از ظاهر ناحیه تناسلی خود راضی نباشند و به دنبال اصلاح آن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *