دکتر سهیلا نانکلی / جراحی زیبایی واژن / عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

امروزه جراحی های زیبایی واژن مورد توجه بسیاری از خانم ها قرار گرفته است. خانم هایی که تجربه زایمان به خصوص زایمان طبیعی را داشته اند ممکن است از ظاهر ناحیه تناسلی خود راضی نباشند و به دنبال اصلاح آن باشند.

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

همانطور که می دانید زایمان طبیعی روند کمی دردناک برای همه خانم هایی است که این نوع عمل زایمان را تجربه کرده اند. زیرا بافت واژن ممکن است در اثر کشیدگی ها و فشار های وارده در حین زایمان، دچار پارگی و حتی دفورمیتی شود.

  • در اغلب موارد حدود سه تا ۸ هفته زمان صرف می شود تا این آسیب دیدگی ها به طور طبیعی التیام یابند (این روند بسته به روند زایمان، جثه و وزن جنین، وضعیت مادر و سن او در هر فرد مختلف می باشد).
  • در خیلی از موارد بعد از طی شدن دوران بهبودی حالت ارتجاعی بافت واژن مانند قبل می شود. زیرا میزان شدت آسیب به حدی بوده که عضلات دیواره واژن و بافت پرینه دچار تغییرات ناخوشایندی شده اند و قادر نیستند به طور کامل خود را ترمیم نمایند.

دلایل ذکر شده باعث می شوند که بسیاری از زنان بعد از زایمان طبیعی نیاز به انجام عمل ترمیم واژن داشته باشند تا به کیفیت و کمیت رابطه جنسی شان افزوده شود. روش های درمانی متنوعی برای رفع عوارض مذکور وجود دارند که هر کدام بنا به مزایای منحصر به فرد شان و نوع نیاز متقاضی، انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرند.

عوارض زایمان طبیعی برای واژن

گشادی واژن

گشادی واژن از جمله عوارض بسیار شایع زایمان طبیعی است. قطر دهانه واژن در حالت طبیعی بین ۲.۱ تا ۳.۵ سانتی متر باز می شود. اما برای خروج جنین در حین زایمان طبیعی لازم است دهانه واژن بیش از این اندازه باز شود. به همین دلیل ممکن است در حین زایمان طبیعی بنا به صلاحدید متخصص زنان و زایمان کمی دهانه واژن به واسطه ابزار جراحی باز تر شوند تا خروج جنین از رحم مادر سریع و راحت تر صورت پذیرد.

بی اختیاری ادراری

بعد از زایمان طبیعی در بسیاری از خانم ها این اتفاق شایع است که در مواقع هیجانی از شدت خنده یا عطسه های بلند، کمی نشت ادرار داشته باشند. این امر به دلیل کاهش توان عضلات کف لگن اتفاق می افتد. (این امر در افرادی بیشتر دیده می شود که سابقه ی چندین زایمان طبیعی داشته اند و یا به سن یائسگی نزدیک هستند.)

خشکی واژن

بعد از زایمان طبیعی میزان تولید و ترشح هورمون استروژن در بدن مادر کاهش می یابد. این کاهش می تواند باعث کمتر شدن رطوبت ناحیه تناسلی مادر شود. همین امر می تواند زمینه ی مناسبی برای خشک شدن واژن را فراهم بیاورد. خانم می توانند از روش های درمان خشکی واژن استفاده کنند.

چه راه های برای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی وجود دارند؟

انواع عمل های جراحی در حوزه ی جوانسازی واژن می توانند به ترمیم ناحیه تناسلی بعد از زایمان طبیعی کمک نمایند (هر کدام بنا به مزیت های مختص به خود و تشخیص متخصص زنان و زایمان انتخاب خواهند شد.)

در ادامه به معرفی تکنیک های شایع و مطرح در حوزه ی عمل های ترمیمی بعد از زایمان طبیعی، پرداخته ایم:

  1. عمل جراحی لابیاپلاستی

در اغلب موارد در زایمان طبیعی در هنگام بیرون آمدن نوزاد از کانال تولد، لابیا ها بزرگ و کشیده می شوند. پیشنهاد ما به شما این است که می توانید؛ پس از گذشت مدت زمان مشخصی از زایمان طبیعی و متعادل شدن نوسانات هورمونی بدن، عمل زیبایی لابیاپلاستی را به منظور حذف پوست های اضافی و ایجاد تقارن و یکسان سازی لابیا ماژور های واژن انجام دهید.

  1. عمل پرینورافی

پرینورافی به پیوند و ترمیم بافت آسیب دیده پرینه که در قسمت بین واژن و مقعد قرار دارد می پردازد. این عمل به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی صورت می گیرد، قابل ذکر است که این عمل به طور همزمان با عمل واژینوپلاستی هم قابل انجام است.

  1. عمل واژینوپلاستی

این عمل جراحی به منظور تقویت و سفت کردن عضلات جداره واژن و کف لگن خانم ها بعد از زایمان طبیعی انجام می شود و بر لذت جنسی آن ها حین برقراری نزدیکی می افزاید.

عکس عمل لابیاپلاستی
عکس عمل لابیاپلاستی

روش های غیرتهاجمی برای ترمیم واژن بعد از زایمان

علاوه بر جراحی های زیبایی واژن، می توان از مزایای یک سری تکنیک های غیر تهاجمی و ساده تر برای جبران جوانی و ترمیم بافت آسیب دیده ی واژن بعد از زایمان، بهره مند شد. این تکنیک ها عبارتند از:

  • تغذیه مناسب:

در دوران بعد از زایمان طبیعی بهتر است در مواد غذایی که مصرف می کنید بسیار دقت کنید و از خوراکی های مقوی و حاوی انواع ویتامین ها و پروتئین ها تغذیه کنید. این پروتئین ها انرژی لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده بدن را تامین و فراهم می کنند. البته برای مقدار مصرف این غذا باید از متخصص تغذیه کمک بگیرید تا بر اساس میزان وزن و سایر شرایط فیزیولوژیکی شما، رژیم غذایی مناسبی را برایتان برنامه ریزی نماید.

  • تمرینات ورزشی به نام کگل:

این نوع تمرین ورزشی برای مادرانی که زایمان طبیعی پشت سر گذاشته اند بسیار مفید خواهد بود. به گونه ای است که عضلات دستگاه تناسلی را تقویت و منقبض می کند. این ورزش به شکل تمرین ۱۰ ثانیه انقباض و سپس شل کردن عضلات است. انجام این تمرینات بسیار ساده است و می توانید آن ها را روزانه به طور مرتب چندین مرتبه انجام دهید تا به نتیجه مطلوبی دست یابید.

لیزرتراپی در درمان عوارض بعد از زایمان طبیعی و طب زیبایی زنان تا کنون بسیار موفق بوده است. این روش درمانی، غیر تهاجمی است و در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین نتیجه را برای شما رقم می زند.

بدین ترتیب که؛ انرژی و اشعه این لیزر از طریق وسیله مخصوص به جداره های واژن انتقال می یابد و بر روی تحریک کلاژن سازی پوست و افزایش هورمون استروژن تاثیر می گذارد.

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان
عمل ترمیم واژن بعد از زایمان

عمل زیبایی واژن حین زایمان امکان پذیر است؟

با توجه به میزان حساسیت و پیچیدگی روند زایمان انجام هیچ کدام از اعمال زیبایی و جوانسازی واژن در هنگام زایمان طبیعی امکان پذیر نیست.

انجام بی موقع این اعمال جراحی می توانند نتایج معکوس به دنبال داشته باشند و نه تنها باعث جوانسازی و ترمیم ناحیه تناسلی نشوند، بلکه بر شدت عوارض موجود نیز بیافزایند.

مراقبت های بعد از عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

  • به طور مرتب و روزانه ناحیه تناسلی و واژن را خشک و تمیز نگه دارید. توجه داشته باشید که برای شست شوی واژن از مواد شوینده معتبر و تجویز شده توسط پزشک زنان استفاده کنید و از سشوار برای خشک کردن واژن استفاده نکنید.
  • می توانید بعد از پشت سر نهادن دوران نقاهت به انجام تمرینات ورزشی و پیاده روی بپردازید تا عضلات ناحیه تناسلی درگیر شوند.
  • برای جلوگیری از ابتلا به عفونت تمامی موارد بهداشتی را رعایت کنید.

کلام نهایی

همانطور که تولد فرزند حس ناب و دلپذیری است در کنار آن صدماتی هم به مادر وارد می شود که با انواع عمل های ترمیم واژن جبران می شوند. به شما پیشنهاد می دهیم برای انجام هر کدام از روش های مذکور از بهترین جراح زیبایی زنان در کرمانشاه کمک بگیرید تا بیش از این دچار عوارض احتمالی بعد از عمل نشوید و سلامت خود را تضمین نمایید.

البته باید توجه داشته باشید برای اقدام به درمان و انجام جراحی های ترمیم واژن لازم است تا حدود ۳ الی ۶ ماه از زایمان طبیعی گذشته باشد. این محدوده ی زمانی برای نرمال شدن نوسانات هورمونی و تثبیت عوارض بعد از زایمان طبیعی لازم است.

همچنین لازم به ذکر است؛ ورزش در دوران بارداری و رعایت صحیح مراقبت های این دوره، تاثیرات شایان ذکری در تسهیل روند زایمان طبیعی و کاهش چشمگیر عوارض بعد از آن دارند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

مقالات مرتبط
بهترین روش جراحی لابیاپلاستی

بهترین روش جراحی لابیاپلاستی

یکی از جراحی های زیبایی واژن که به منظور زیبایی و جوانسازی ناحیه تناسلی بانوان انجام می گیرد لابیاپلاستی نام دارد. این روش جراحی امروزه بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته است. در این مقاله قصد...

عوارض بعد از یائسگی

عوارض بعد از یائسگی

یکی از دغده های خانم های میانسال قطع پریود و یا همان یائسگی زودرس است، که ممکن است این سوال پیش آید که، زمانی که خانمی با یائسگی زودرس مواجه شود چه مشکلاتی ممکن است برایش به وجود آید؟ به هر حال...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *