دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / عوارض بعد از یائسگی

عوارض بعد از یائسگی

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

یکی از دغده های خانم های میانسال قطع پریود و یا همان یائسگی زودرس است، که ممکن است این سوال پیش آید که، زمانی که خانمی با یائسگی زودرس مواجه شود چه مشکلاتی ممکن است برایش به وجود آید؟ به هر حال یائسگی یکی از بخش های مهم زندگی بانوان است که همه آن را تجربه خواهند کرد. با داشتن اطلاعات کافی می توانید با این دوره از زندگی راحت تر مواجه شوید. در این مقاله یکی از اهداف ما این است که به بحث یائسگی بپردازیم و آن را از منظرهای مختلفی مورد بررسی قرار دهیم. مباحثی که در ادامه همین مقاله مطالعه خواهید کرد از این قرار است:

 • علائم و نشانه های زنان یائسه
 • پیامد های منفی یائسگی در زنان
 • سن یائسگی
 • مشکلات یائسگی
 • راه حل و با نحوه مواجهه با مساله یائسگی

مفهوم یائسگی

یائسگی را می توان همچون دوره ای از بلوغ زنان دانست که در مسیر طبیعی رشد آنها اتفاق می افتد. این دوره تقریبا از سن ۵۵ به بعد اتفاق می افتد. البته دلایلی نیز در زودتر یا دیرتر رخ دادن یائسگی نیز دخیل است. اما به طور معمول سن یائسگی از همین حدود آغاز می شود.

 • در این دوره زنان با تغییرات هورمونی، جسمی، و نیز بروز اختلالاتی در خلق و رفتار مواجه می شوند.
 • یکی از مهم ترین مسائلی که از سوی پزشکان مطرح می شود این است که هر چقدر زنان در خصوص یائسگی و علائم و مشکلات آن آشنایی بیشتری داشته باشند، در هنگام رویارویی با این مسائل می توانند به نحو مثبت و بهتر با آنها کنار بیایند و آنها را مدیریت کنند.
 • همواره آگاهی از پیامد ها باعث می شود مواجهه ای عاقلانه و نیز ثمر بخشی داشته باشیم.
عوارض بعد از یائسگی

از کجا بدانم یائسه شدم یا خیر؟

در حالت کلی زنان یائسه با علائمی روبرو هستند که  اگر آنها را در خود مشاهده می کنید به احتمال زیاد شما نیز به دوره یائسگی وارد شده اید.

علائم مهم یائسگی

 • گر گرفتن و افزایش میزان حرارت بدن که در اصطلاح زنان یائسه می گویند بدنم به طور ناگهانی داغ می شود.

اولین نشانه هایی که در دوره یائسگی برای زنان رخ می دهد همین مساله داغ شدن و گر گرفتن بی دلیل و مکرر است. در مواقعی این مساله باعث می شود تا مدتی کوتاه زنان با بی حالی مواجه شوند و نتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند. تا اینکه این مساله حل شود.

 • افزایش تعریق در زنان یائسه یکی از طبیعی ترین علائم است که گاها آنها از کلافگی خود از این مساله گزارش می دهند. مساله تعریق شاید عادی و طبیعی باشد اما زمانی که دائما و پیوسته بدن ما حرارت داشته باشد و موجب عرق کردن های مکرر شود باعث بروز اختلال در روابط عادی زندگی می شود. از همین رو این مساله برایشان بسیار مشکل ساز خواهد بود.
 • افزایش سطح اضطراب و بی قراری در زنان یائسه از جمله مهم ترین علائمی است که می توانید این نشانه را در رفتار و نیز تغییرات خلقی آنها مشاهده کنید.

*در حالت کلی باید این نکته را در پیش چشم و نظر خود داشته باشید که زنان در دوره یائسگی تغییرات هورمونی بسیار گسترده ای را تجربه می کنند که در ابعاد مختلفی تاثیر گذار خواهد بود. در واقع این تغییرات هورمونی هم در سطح جسمی و هم در سطح روانی قابل مشاهده است.

مهم ترین علائم یائسگی
مهم ترین علائم یائسگی

عوارض بعد از یائسگی 

 1. از مهم ترین عارضه هایی که در پی دوره یائسگی برای زنان ایجاد می شود قطع شدن پریود است. درواقع زنان بعد از دوره یائسگی دیگر خونریزی های عادت ماهیانه را نخواهند داشت.
 2. دیگر عارضه ای که در دوران یائسگی پیش می آید این است که زنان توان باروری و بارداری را از دست می دهند. در واقع زنان بعد از این دوره دیگر نمی توانند باردار شوند زیرا که رحم و تخمدان ها دیگر قادر به تولید و نگهداری از جنین نیستند.
 3. خشکی واژن نیز از جمله عارضه هایی است که در اثر تغییرات هورمونی ایجاد می شود. در واقع زنان در دوره یائسگی با کاهش ترشح هورمون های زنانه مواجه می شوند که این موضوع یعنی کاهش سطح هورمون استروژن مستقیما بر اندام اتناسلی و خشکی واژن تاثیر می گذارد.
 4. بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی یا مشکلاتی از قبیل پوکی استخوان و عدم مقاومت استخوان ها در برابر ضربه ناشی از کاهش هورمون هایی که در بدن وظیفه بالا بردن ایمنی و مقاومت بدنی را داشتند.
 5. از بین رفتن اختیار و اراده در خصوص دفع ادرار و مدفوع نیز از دیگر عارضه های مهم این دوره است که به علت کم شدن میزان هورمون استروژن در بدن زنان ایجاد می شود. (برای درمان بی اختیاری ادرار در زنان نیز راهکارهایی وجود دارد)

مقابله با عوارض یائسگی

واقعیتی که وجود دارد این است که زنان و مردان در سنین مختلف و نیز در دوره های مختلف رشدی، بحران هایی را تجریه می کنند که اگر آگاهی های لازم را در خصوص مرحله رشدی ای که در آن سپری می کنند، داشته باشند می توانند از بحران ها به سلامت عبور کنند و زندگی بهتر و با کیفیت تری را تجربه کنند. از جمله راه حل هایی که برای گذر از بحران های یائسگی وجود دارد این است که :

 • آگاهی کاملی از این دوره داشته باشید.
 • آگاهی موجب می شود که تمامی علائم و عوارض این دوره را بپذیرید. در واقع پذیرش مهم ترین اصل در ایجاد سلامت روان است.
 • ایجاد سرگرمی ها و نیز دغدغه های مفید و موثر برای اینکه احساس بهتر و نیز ارزشمند تری داشته باشید.
 • دریافت مشاوره هایی برای اینکه به لحاظ روانی آرامش بیشتری را تجربه کنید. یکی از توصیه های ما این است که حتما در این دوره از بهترین متخصص زنان در کرمانشاه کمک بگیرید. زیرا که متخصص زنان با آگاهی از تغییرات جسمی و روحی زنان در دوره یائسگی می توانند راه کارهایی مفید ارائه کنند تا با بکارگیری آنها نتایج مثبتی را شاهد باشید.

نتیجه گیری

در این مقاله مهم ترین نکاتی که در خصوص یائسگی و نیز علائم آن وجود داشت را مطرح ساختیم. یکی از مهم ترین بخش های این مقاله نحوه رویارویی با مسائل و مشکلات دوران یائسگی بود که قدری می تواند در بهبود رفتار بانوان با این تغییرات اثر گذار باشید. یکی از مهم ترین توصیه های ما این است که همواره برای مراقبت های پزشکی و نیز روانی از متخصص زنان کمک بگیرید تا این دوره را هم همچون سایر دوره های زندگی به خوبی پشت سر بگذارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

امروزه جراحی های زیبایی واژن مورد توجه بسیاری از خانم ها قرار گرفته است. خانم هایی که تجربه زایمان به خصوص زایمان طبیعی را داشته اند ممکن است از ظاهر ناحیه تناسلی خود راضی نباشند و به دنبال اصلاح آن...

انسداد لوله های رحمی و نازایی!

انسداد لوله های رحمی و نازایی!

تخمک هایی که بارور شده اند در لوله های رحمی قرار دارند و از طریق لوله های رحمی وارد رحم می شوند پس لوله های رحمی نقش بسیار مهمی درباروری دارند و هرگونه انسداد و آسیب به لوله های رحمی سبب می شود که...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *