دکتر سهیلا نانکلی / مراقبت های بارداری / مشکلات دوران بارداری در کرونا

مشکلات دوران بارداری در کرونا

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

مشکلات دوران بارداری در کرونا

پرسش و پاسخ  درباره ی مشکلات دوران بارداری با دکتر سهیلا نانکلی _ متخصص زنان و زایمان در کرمانشاه.

 

آیا در این وضعیت کرونا بارداری صلاح است؟

در این شرایطی که ممکن است هر کسی دچار این بیماری شود و عده ی زیادی ناقل هستند و علائمی ندارند. ممکن است در ارتباط با آن ها ابتلا صورت گیرد و بارداری اگرچه وضعیتی است فیزیولوژیک و ساختار و طراحی  بدن به گونه ای است که با حاملگی تغییر می کند و می تواند تطابق پیدا کند اما این نکته لازم به ذکر است که حاملگی  بدن مادر را حساس تر و به نسبت آسیب پذیر تر می کند می کند. به خصوص که بیماری ها می توانند از طریق جریان خون به جفت و جنین منتقل شوند. بنابر این بهتر است برای رعایت جوانب احتیاط بارداری در این زمان اتفاق نیافتد ولی اگر حاملگی اتفاق افتاد، هدیه ی خداوند است و لازم است مطابق با شرایط پروسه لازم طی شود.

 خانم های باردار در شرایط کرونا چه کنند؟

کرونا یک مسئله همه گیر است چه برای زنان باردار و چه دیگر افراد جامعه اتفاق می افتد. و همانطور که می دانید درمانی مشخص ندارد و درمان هایی که بر اساس شدت بیماری انجام می شود به بهتر شدن وضعیت عمومی بیمار کمک می کند. اما ویروس درمان قطعی ندارد و اگر به اون حالت حاد برسد می تواند مشکل ساز شود به خصوص در زمان بارداری که بدن مادر حساس و آسیب پذیرتر است.

پس لطفا تمام اصول پیشگیری را رعایت بفرمایید، کمتر از خانه خارج شوید، با افراد کمتری در ارتباط باشید، از حضور در اجتماعات بزرگ، مراسم ختم، عروسی ها، جشن ها و … خودداری نمایید.

شستن مکرر دست ها مانند روز های اولیه جدی گرفته و انجام شود و ضد عفونی سطوح و دست ها مرتاب انجام شود. اعضای شاغل خانواده به محض ورود به خانه دست ها را شسته و لباس های خود را تعویض کنند.

برای خروج از خانه حتما ماسک بزنید و اصول ایمنی را در این شرایط رعایت کنید.

نوزادان حاصل از بارداری در شرایط کرونا، هنوز متولد نشده اند و مورد بررسی قرار نگرفته اند و مشخص نیست که چه عوارضی بر بیمار و جنین گذاشته است. به هر حال این یک ویروس است و در شرایط حاد می تواند باعث سقط جنین یا علائم هشدار دهنده زایمان زودرس شود.

آیا زنان مبتلا به کرونا می توانند به نوزاد خود شیر دهند یا خیر؟

کسانی که کرونای خفیف گرفتند می توانند با شستن دست ها و زدن ماسک به نوزاد خود شیر دهند چون کرونا از طریق شیر منتقل نمی شود اگر مادری گرفتاری شدید دارد که لازم است در بیمارستان بستری شود، شرایط کاملا متفاوت است.

ساعات حضور خانم دکتر نانکلی در مطب چه زمان هایی است؟

همراهان می توانند از طریق سامانه مشاوره آنلاین با دکتر سهیلا نانکلی در ارتباط باشند. نحوه استفاده از سامانه مشاوره آنلاین دکتر سهیلا نانکلی در ویدئو زیر آموزش داده شده است. عزیزان می توانند از این طریق به سادگی مشکلات خود را با پزشک در میان بگذارند.

 

در هفته ی دهم بارداری هستم و خونریزی دارم چه باید کرد؟

خونریزی در هفته ی دهم بارداری باید با سونو گرافی معاینه شود. گاهی یک هماتوم کوچک پشت جفت تشکیل می شود و با عث خونریزی می شود ممکن است به علت کاهش سطح هورمونال باشد که پس از اطمینان از زنده بودن جنین با کمک ضربان قلب، از طریق شیاف سطح هورمون ها تنظیم می شود. در واقع خونریزی در هفته ی دهم بارداری علامت هشدار برای احتمال سقط جنین است.

آی وی اف برای تعیین جنسیت جنین در کرمانشاه انجام می شود؟

کرمانشاه به طور کلی امکانات کافی و ست های خاص برای تعیین جنسیت به روش های مختلف را ندارند. اما در تهران مراکزی برای انجام وجود دارد که ممکن است هم اکنون در شرایط کرونا قابل رجوع نباشند.

قرص های لازم برای ماه هشتم بارداری چیست؟

در سه ماهه ی اول، دوم و سوم بارداری، مکمل هایی تجویز می شود برای بهتر شدن سطوح ایمنی و سلامت مادر و جنین. در سه ماهه اول که معمولا مادر علائم ویار و تهوع و … دارند و قرص های آهن درصدی حالت تهوع ایجاد می کنند، تجویز فولیک اسید یک میلی گرم شروع می شود و در سه ماهه دوم قرص آهن و مولتی ویتامین ها تجویز می شود. ولی چون باعث اضافه وزن می شود میزان مصرف آن به صورت هفته ای دو تا سه مرتبه توصیه می شود. قرص های کلسیم برای مادر و جنین خوب است برای رشد استخوانی جنین و دندان ها مفید است. در ماه ششم تا هشتم قرص آهن مولتی ویتامین های مخصوص دوران بارداری و قرص کلسیم برای زنان باردار تجویز می شود.

آیا در دوران بارداری لیزر تاثیر دارد؟

تاثیر لیزر بر حامگی شناخته شده نیست چون عمق نفوذ لیزر زیاد نیست ولی توصیه می شود در دوران بارداری انجام نشود با وجود این که عوارض شناخته شده ای ندارد.

علت و درمان خارش واژن

خارش واژن ممکن است در اثر عفونت های مختلف باکتریایی و عفونت های قارچی رخ دهد که با معاینه و تست پاپ اسمیر قابل تشخیص و درمان است. گاهی بر اثر حساسیت های غذایی نیز خارش واژن اتفاق می افتد. به هرحال برای تشخیص و درمان قطعی نیاز به معاینه است.عوامل مختلف مانند حساسیت گاهی باعث تشدید خارش واژن می شود. در کسانی که مبتلا به بیماری هایی هستند که سطح ایمنی بدن  پایین است یا قرص های هورمونی و ضد بارداری استفاده می کنند احتمال بروز عفونت های واژن بالا می رود.

در کرمانشاه شرایط لازم برای زایمان در آب وجود دارد؟

مدت ها قبل وجود داشت ولی با ایجاد مسائلی مانند عفونت و … فعلا انجام نمی شود.

علت ترشح در ماه دوم بارداری چیست؟

در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونالی که در بدن ایجاد می شود شانس عفونت های قارچی خیلی زیاد می شود به علاوه ممکن است مادر مستعد عفونت های دیگر هم باشد گاهی اوقات این ترشحات به دلیل تغییرات هورمونی دوران بارداری طبیعی است به خصوص ترشحات رقیق و بی رنگ ولی اگر ترشحات رنگی و بد بود باشد نیاز به درمان است. رعایت بهداشت و تغذیه به بهتر شدن وضعیت کمک می کند.

کسی که لوله های خود را بسته است می تواند لوله را باز کند و مجددا بارداری صورت می گیرد؟

بستگی به مدت زمان بسته بودن لوله ها دارد  هر چه زمان می گذرد چون دو سر لوله بریده  و به هم متصل می شود گاهی باز کردن مجدد لوله ها امکان پذیر نیست. برای مثال اگر طول لوله ها خیلی کوتاه شده باشد. در این مواقع می توان از روش آی وی اف (ivf) برای بارداری استفاده کرد.

زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی بدون درد راه های مختلفی دارد و روش های اپیدورال از این جمله روش ها است. در بیمارستان در مرحله ای از زایمان یک بی حسی اتفاق می افتد البته در زمانی که بیمار در فاز فعال زایمان است انجام می شود و  به این معنا نیست که اصلا دردی تحمل نمی کنند.

تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک یا پی سی او  حالتی است که به آن تنبلی تخمدان گفته می شود. افراد در این شرایط فولیکول های ریزی در تخمدان های بزرگ دارند. پریود نامنظم، چاقی در ناحیه سینه و تنه، اختلال هورمونی، آزاد نکردن تخمک و جوش و آکنه های پوستی از علائم تنبلی تخمدان است.

تنبلی تخمدان ریشه ی ژنتیکی دارد و درمان قطعی ندارد و همیشه همراه بیمار است. تنبلی تخمدان در موارد زیادی باعث نازایی می شود چون تخمک ها آزاد نمی شود. جهت درمان نازایی در زنان، باید تنبلی تخمدان با تغییر سبک زندگی کنترل شود در این افراد کاهش وزن و ورزش و تغییر رژیم غذایی به مصرف سبزیجات و امتناع از خوردن غذاهای چرب و شیرین می تواند تاثیر زیادی  در بهبودی داشته باشد. ادامه پرسش و پاسخ ها را در ویدئو صحبت های تخصصی دکتر سهیلا نانکلی ملاحظه بفرمایید.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان نازایی در زنان

درمان نازایی در زنان

برای درمان نازایی در زنان روش های متفاوتی وجود دارد که با توجه به علت ناباروری فرد توسط پزشک متخصص زنان و زایمان تشخیص داده می شود.

تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری با توجه به اینکه در حوزه پزشکی پیشرفت های زیادی رخ داده است بسیاری از مسائلی که در گذشته جزء محالات و غیر ممکن ها می نمود این روزها به اقداماتی ساده و رایج تبدیل شده است....

علائم هشدار دهنده زایمان زودرس

علائم هشدار دهنده زایمان زودرس

علائم هشدار دهنده زایمان زودرس یکی از چالش های دوران بارداری احتمال بروز زایمان زودرس است. در حال حاضر امار این نوع زایمان ها به دلایل مختلف سیر صعودی خود را می پیماید، بنابراین اطلاع دقیق از این...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *