دکتر سهیلا نانکلی / زایمان طبیعی / آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

آنچه باید درباره جراحی زیبایی پرینورافی بدانید

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

بسیاری از بانوان به دلیل زایمان های طبیعی و افزایش سن دچار ضعف و شلی دیواره واژن می شوند. آسیب یا گشادی واژن در اثر زایمان، یکی از دلایل اصلی عدم رضایت زنان از فعالیت های جنسی محسوب می شود که در پی آن عدم اعتماد به نفس و افسردگی را ایجاد می کند. جراحی زیبایی پرینورافی یکی از بهترین روش های درمان یا جراحی تنگ کردن مدخل واژن است که در ادامه به معرفی و مراقبت های پس از آن خواهیم پرداخت.

عمل پرینورافی چیست؟

پرینورافی یکی از جراحی های شایع ترمیمی و زیبایی واژن است. در جراحی زیبایی پرینورافی ورودی یا مدخل واژن موسوم به پرینه را جمع یا تنگ می کنند. ترمیم بافت پرینه که بین مقعد و مهبل قرار دارد، نقش اساسی در گشادی یا تنگی واژن خواهد داشت. در این جراحی بیمار تحت بیهوشی کامل یا بی حسی موضعی قرار گرفته و بخش های پرینه جمع و تنگ خواهد شد، البته در برخی از موارد جراحی های تکمیلی مانند لابیاپلاستی توسط متخصص انجام می شود. جراحی پرینورافی، کف لگن و داخل رحم را تقویت کرده و با بازسازی پرینه، واژن را جمع می کند. همچنین در این عمل نقایص محفظه خلفی واژن اصلاح شده و به رسیدن ارگاسم کمک می کند.

پرینورافی برای چه افرادی مناسب است؟

همان طور که اشاره شد، جراحی زیبایی پرینورافی به منظور ترمیم پرینه و تنگ کردن واژن انجام می شود، بنابراین افرادی که دچار آسیب پرینه شده اند گزینه مناسبی برای این جراحی هستند. معمولا زنانی که دارای زایمان های متعدد، زایمان طبیعی نوزادان درشت اندام، فشار بیش از حد در حین زایمان و عدم بهبود اپیزیوتومی (برشی در ناحیه پرینه برای بازکردن دهانه رحم هنگام زایمان طبیعی) دچار آسیب پرینه و گشادی دیواره های واژن می شوند.

علاوه بر زایمان طبیعی، افزایش سن، چاقی، یبوست، ضعف عضلات لگن و بی اختیاری ادرار می تواند سبب شل شدن واژن و گشادی مدخل واژن شود. به طور کلی زنانی که دارای مشکلاتی نظیر پارگی پرینه، مستعد عفونت های واژنی، افتادگی دهانه رحم، کشش دهانه واژن و ناتوانی در ارگاسم هستند، برای جراحی پرینورافی مناسب خواهند بود.

توجه داشته باشید که زایمان طبیعی و حتی سزارین می تواند تاثیر منفی بر عمل جراحی زیبایی پرینورافی بگذارد، لذا این عمل جراحی برای بانوانی که قصد بارداری مجدد را دارند، توصیه نمی شود.

جراحی پرینورافی چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

پرینورافی علاوه بر برطرف کردن شلی دهانه واژن که می تواند باعث کاهش حس جنسی و ارگاسم شود، مشکلات و بیماری هایی مانند خارش و عفونت واژن، احساس کشیدگی واژن، بی اختیاری خفیف در ادراری، افتادگی رحم را نیز بر طرف کند.

تفاوت پرینورافی و پرینوپلاستی

اگرچه در هر دو جراحی زیبایی پرینورافی و پرینوپلاستی، ناحیه پرینه اصلاح و ورودی واژن تنگ می شود، اما تفاوتی هایی در این دو جراحی وجود دارد. جهت عمل پرینوپلاستی، بیمار در بیمارستان بستری شده و باید به مدت یک ساعت بیهوش شود. در حالی که در پرینورافی، عمل با بی حسی موضعی با استفاده از نخ واژینال در کلینیک هم امکان پذیر است. علاوه بر این، مدت زمان بهبودی و بازگشت به فعالیت های گذشته در عمل پرینوپلاستی طولانی تر از جراحی پرینورافی است.   

تفاوت پرینورافی و لابیاپلاستی

با اینکه عمل جراحی پرینورافی و لابیاپلاستی هر دو از جراحی های ترمیمی و زیبایی واژن محسوب می شوند، اما کاملا متفاوت هستند. همان طور که اشاره شد در جراحی زیبایی پرینورافی، پارگی و آسیب های وارده به ناحیه پرینه (ناحیه بین مقعد و مهبل) برطرف شده و مدخل واژن تنگ می شود. اما در عمل لابیاپلاستی لبه های داخلی و بیرونی واژن که با افزایش سن تغییر کرده اند، اصلاح می شوند. به بیان ساده تر لابیاپلاستی به عنوان یک عمل زیبایی زنان شناخته می شود، با این حال که در برخی زنان به دلیل عفونت های مکرر ناشی از بزرگی لبه های واژن، این عمل انجام می شود. در حالی که در جراحی پرینورافی علاوه بر زیبایی، تنگ کردن واژن به منظور درمان انجام می شود. لازم به ذکر است که برخی از پزشکان به هنگام جراحی زیبایی پرینورافی به طور هم زمان عمل لابیاپلاستی را نیز انجام می دهند.

تفاوت پرینورافی و واژینوپلاستی

جراحی پرینورافی و واژینوپلاستی هر دو به منظور تنگ کردن واژن انجام می شود، اما تفاوت های عمده ای بین این دو جراحی وجود دارد. در عمل پرینورافی، ناحیه پرینه و ورودی واژن تنگ می شود. در حالی که در عمل واژینوپلاستی عضلات دیواره یا همان کانال واژن که بر اثر زایمان های متعدد، افزایش سن، یائسگی و … دچار ضعف و شلی شده اند، تنگ می شوند. برخی از متخصصان به هنگام جراحی واژینوپلاستی با توجه به نیاز بیمار، جراحی پرینورافی را به صورت همزمان انجام می دهند.

مراقبت های بعد از پرینورافی

به منظور دریافت نتیجه بهتر پس از جراحی زیبایی پرینورافی علاوه بر معاینات منظم زیر نظر پزشک رعایت نکات زیر بسیار ضروری است.

  • استراحت برای بانوان بین یک تا دو هفته پس از جراحی الزامی است.
  • ناحیه تحت درمان را همیشه تمیز و خشک نگاه دارید.
  • به مدت ۶ تا ۸ هفته از نزدیکی و برقراری روابط جنسی اجتناب کنید.
  • از بلند کردن اجسام سنگین یا حرکات کششی اجتناب کنید.
  • از انجام فعالیت های سنگین و ورزش هایی مانند دوچرخه سواری، دویدن، ورزش های هوازی و قدرتی تا ۳ ماه خودداری کنید.
  • برای پیشگیری از یبوست، مصرف مواد غذایی خشک را به حداقل برسانید. همچین، مایعات و موادغذایی حاوی فیبر بیشتری مصرف کنید.
  • از به کار بردن تامپون خودداری کنید.

عوارض عمل پرینورافی

جراحی زیبایی پرینورافی مانند هر عمل دیگری دارای عوارض موقتی است که پس از گذشت طول درمان برطرف می شود. برای مثال درد در ناحیه تحت درمان، سرگیجه و بی حالی از عوارض رایج و البته موقتی این جراحی است که پس از رفع بی حسی موضعی یا بیهوشی اتفاق می افتد. وجود ترشحات نیز شایع است، اما در برخی موارد ترشحات بد بو می تواند نشان از عفونت باشد. لازم به ذکر است در صورت مشاهده خونریزی شدید و غیر طبیعی، علائم عفونت مانند التهاب، خارش و … به پزشک خود مراجعه نمایید.

خلاصه مطلب

جراحی زیبایی پرینورافی یکی از روش های ترمیمی و درمانی برای تنگ کردن مدخل واژن است. در این روش ناحیه پرینه (فاصله بین  مقعد و مهبل) که دچار آسیب و کشیدگی شده است، اصلاح شده و مشکلاتی مانند گشادی واژن، بی اختیاری خفیف ادراری، کاهش ارگاسم و … را بر طرف می کند.

دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
آگاهی های لازم قبل از واژینوپلاستی

آگاهی های لازم قبل از واژینوپلاستی

واژینوپلاستی یکی از جراحی های زیبایی زنان می باشد. این جراحی به منظور رفع گشادی کانال واژن و افزایش کیفیت رابطه زناشویی و ... استفاده می گردد. گشادی واژن معمولا در اثر زایمان طبیعی، رابطه جنسی مکرر،...

همه چیز در مورد زایمان بریچ

همه چیز در مورد زایمان بریچ

زایمان طبیعی ابتدایی ترین روش به دنیا آوردن نوزادان می باشد. در این زایمان اقدام به متولد نمودن نوزاد از واژن مادر می گردد. برای اینکه زایمان طبیعی بدون خطر و با روال طبیعی خود انجام شود، نیاز است...

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان شایع در خانم ها می باشد. این سرطان امروزه با تشخیص به هنگام قابل درمان می باشد. یکی از آزمایش هایی که برای تشخیص سرطان یا عواملی که منجر به سرطان دهانه رحم خواهند شد...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.