دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / پولیپ رحم چگونه درمان می شود؟

پولیپ رحم چگونه درمان می شود؟

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

یکی از بیماری های شایع در زنان پولیپ رحم است که در دستگاه تناسلی و تولید مثل زنان به وجود می آید و مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد.

پولیپ های رحمی اغلب با خونریزی های غیر طبیعی همراه است و باعث بروز عوارض دیگری نیز می شوند. به طور کلی یک چهارم زنان به این پولیپ های رحمی دچار می شوند.

اگر که می خواهید در مورد پولیپ رحم و علل ایجاد، نحوه درمان و تشخیص آن بیشتر بدانید به شما پیشنهاد می کنیم با ما همراه باشید.

پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم

پولیپ رحم چیست 

پولیپ های رحمی، توده هایی نرم و کوچکی هستند و قطر آنها  معمولا یک سانتی متر است که داخل حفره های رحم وجود دارند. این توده ها به دیواره داخلی رحم چسبیده اند و بافت آنها از بافت رحم که آندومتر نام دارد تشکیل شده است. به همین دلیل به پولیپ های رحمی آندومتریال نیز گفته می شود. یکی از شایع ترین علائم این پولیپ های رحمی خونریزی های غیر طبیعی از ناحیه دستگاه تناسلی زنان است.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم حفره های رحم به صورت یک فضای خالی است که در حالت عادی به صورت روی هم خوابیده هستند و همانطور که گفته شد این فضا  از بافتی به نام آندومتر تشکیل شده است. در واقع این بافت مربوط به قسمتی است که لانه گزینی جنین در آن اتفاق می افتد و در هر ماه این حفره ها به دلیل تغییرات هورمونی تخمک آزاد می کنند.

با تغییر هورمون های استروژن و پروژسترون، آندومتر ساخته شده و این بافت ضخیم می شود؛ در هنگامی که قاعدگی و سیکل ماهیانه رخ می دهد این بافت ریزش می کند.

زمانی که بافت رحم در طی ساخته شدن و رشد از بیش از حد معمول خود رشد کند توده هایی گوشتی به وجود می آید؛ در اصطلاح به این توده های گوشتی به وجود آمده پولیپ رحم گفته می شود. این پولیپ ها در نزدیکی لوله های فالوپ به وجود می آیند که باعث مسدود شدن لوله های فالوپ می شوند و در نتیجه باروری فرد را دچار اختلال می کنند.

به بیان ساده تر در واقع این پولیپ ها در اثر تولید بیش از حد سلول های بافت رحم، که آندومتر نام دارد به وجود می آیند. در  مواردی نادر ممکن است این پولیپ ها سرطانی شوند.

درمان پولیپ رحم در کرمانشاه

درمان پولیپ رحم در کرمانشاه

علل به وجود آمدن پولیپ رحم  

به وجود آمدن پولیپ های رحمی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد اما می توان گفت که یکی از شایع ترین دلایل به وجود آمدن آنها دلیل هورمونی باشد؛ زیرا که پولیپ های رحم نسبت به هورمون های  استروژن بسیار حساس هستند.

دلیل دیگر به وجود آمدن این پولیپ های رحمی افزایش سن است که منجر به بروز این پولیپ ها می شود.

عوامل زمینه ساز شکل گیری پولیپ رحم

یکسری از علل و عوامل هستند که در بروز پولیپ های رحمی نقش اثر گذاری خواهند داشت:

 • سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی
 • چاقی
 • اختلالات هورمونی
 • نزدیک شدن به یائسگی و یا بعد از آن
 • فشار خون بالا
 • مصرف داروی تاموکسیفن برای سرطان سینه

علائم پولیپ رحم چیست؟

پولیپ های رحم با علائم گوناگونی همراه هستند که برخی از این علائم عبارتند از:

 • خونریزی های غیر طبیعی دستگاه تناسلی
 • خونریزی های شدید قاعدگی
 • اختلال در قاعدگی و نامنظم بودن آن
 • لکه بینی
 • ناباروری
 • لکه بینی و خونریزی بعد از نزدیکی و یا هنگام ادرار کردن
 • خونریزی بعد از دوران یائسگی
 • ترشحات غیر طبیعی

علائم پولیپ رحم در زنان

نحوه تشخیص پولیپ رحم چگونه است؟

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید اگر پزشک به داشتن پولیپ رحم مشکوک شود یکی از روش های زیر را برای تشخیص پولیپ استفاده می کند.

 

 • سونوگرافی ترنس واژینال: در این نوع سونوگرافی پزشک دستگاهی میله ای شکل را داخل واژن قرار می دهد ؛ این دستگاه امواجی را منتشر می کند که  توسط آن تصویر قسمت داخلی رحم دیده می شود. پزشک با توجه به تصویر می تواند پولیپ و بافت ضخیم شده آندومتر را مشاهده کند و آن را تشخیص دهد.
 • هیستروکوپی: گاهی ممکن است در سونوگرافی پولیپ به خوبی تشخیص داده نشود و تنها بافت ضخیم آندومتر دیده شود که در این حالت از روش هیستروکوپی استفاده می شود. در این روش ازطریق یک لوله که آن را داخل واژن قرار می دهند، آب و نمک را داخل رحم تزریق می کنند. این مایع باعث بزرگتر شدن رحم می شود و باعث می گردد که رحم به خوبی دیده شده و تشخیص پولیپ دقیق تر و راحت تر انجام شود.
 • نمونه برداری: در این روش برای بررسی بافت آندومتر رحم، پزشک با استفاده از یک وسیله پلاستیکی نرم از بافت رحم نمونه برداری می کند و سپس نمونه را در آزمایشگاه برای آگاهی از نظر بدخیمی و سرطان، آزمایش می کنند.

 

درمان پولیپ رحم

امروزه با پیشرفت علم پزشکی درمان پولیپ رحم با استفاده از روش های گوناگون امکان پذیر است و پزشک بر اساس اندازه و نوع پولیپ رحم روش های درمانی مختلفی توصیه می کند.

روش های درمانی پولیپ رحم شامل موارد زیر است:

 • درمان بدون استفاده از داروی خاص و مراقبت: در این روش به دلیل کوچک بودن پولیپ نیازی به درمان نیست و این نوع پولیپ ها با انجام مراقبت ها خود به خود برطرف می شوند.
 • درمان با استفاده از دارو: در این نوع درمان با استفاده از داروهای هورمونی که باعث کوچک شدن پولیپ های رحم می شوند می توان آن را درمان کرد. برای پولیپ های متوسط درمان با استفاده از داروهای خاص، مانند پروژسترون ها انجام می شود.
 • کورتاژ: در این روش درمانی با استفاده از یک میله بلند فلزی که یک حلقه در انتهای آن است و وسیله کورتاژ کردن است دیواره های رحم را می تراشند و پولیپ را بر می دارند.
 • جراحی: این روش هنگامی انجام می شود که در هیستروسکوپی و یا نمونه برداری، پولیپ رحم دارای سلول سرطانی باشد.در این صورت برای برداشتن آن نیاز به عمل جراحی و برداشتن کل رحم است.

بنابراین برای تشخیص پولیپ رحم و درمان آن حتما باید به بهترین متخصص زنان مراجعه کنید و پزشک با انجام آزمایشات نوع و اندازه آن را تشخیص می دهد. در نهایت روش های درمانی مناسب را به شما توصیه می کنند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض بعد از یائسگی

عوارض بعد از یائسگی

یکی از دغده های خانم های میانسال قطع پریود و یا همان یائسگی زودرس است، که ممکن است این سوال پیش آید که، زمانی که خانمی با یائسگی زودرس مواجه شود چه مشکلاتی ممکن است برایش به وجود آید؟ به هر حال...

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

امروزه جراحی های زیبایی واژن مورد توجه بسیاری از خانم ها قرار گرفته است. خانم هایی که تجربه زایمان به خصوص زایمان طبیعی را داشته اند ممکن است از ظاهر ناحیه تناسلی خود راضی نباشند و به دنبال اصلاح آن...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *