دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز

علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کیست آندومتریوز یک عارضه ی رایج و اغلب دردناک در خانم هاست، که بافتی شبیه به بافت پوشش داخلی رحم (آندومتر) در خارج از رحم شما رشد می کند. آندومتریوز معمولاً تخمدان ها، لوله های فالوپ و لگن شما را درگیر می کند. این عارضه می تواند باعث قاعدگی های دردناک و سنگین و همچنین مشکلات باروری شود. امروز می‌خواهیم در مورد علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز و علائم آن با شما صحبت کنیم.

کیست آندومتریوز تخمدان چیست؟

آندومتریوز شرایطی است که در آن بافتی شبیه به پوشش رحم در سایر قسمت‌های بدن شما رشد می‌کند. هنگامی که این بافت در مکان های نامناسب رشد می کند، می تواند باعث شود که علائم ناراحت کننده ای را تجربه کنید، که می تواند بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. برخی از افراد مبتلا به آندومتریوز نیز مشکلاتی برای باردار شدن دارند.

آندومتر پوشش داخلی رحم شماست. این بافت همان چیزی است که در طول دوره قاعدگی می ریزید. اندومتر را به عنوان لایه هایی از بافت در نظر بگیرید، که در امتداد پوشش داخلی رحم شما ایجاد می شود. وقتی پریود می‌شوید، این لایه‌ها از دیواره‌های رحم می‌افتند و بدنتان را ترک می‌کنند.

هنگامی که شما آندومتریوز دارید، بافت مشابه آندومتر روی سایر اندام ها یا ساختارها رشد می کند. این بافت می تواند در شکم و لگن شما رشد کند. این بافت از نظر هورمونی حساس است و می تواند در طول چرخه قاعدگی شما ملتهب شود. هنگامی که آندومتریوز تخمدان ها را درگیر می کند، کیست هایی به نام آندومتریوز تخمدان ایجاد شود. بافت اطراف ممکن است تحریک شود و در نهایت بافت اسکار و چسبندگی ایجاد شود، که می تواند باعث چسبیدن بافت ها و اندام های لگن به یکدیگر شود.

چند ناحیه از بدن که می تواند به اندومتریوز مبتلا شوید عبارتند از:

 • خارج و پشت رحم شما
 • لوله های فالوپ
 • تخمدان ها
 • واژن
 • صفاق (پوشش داخلی شکم و لگن)
 • مثانه روده ها
 • رکتوم
 • دیافراگم
کیست آندومتریوز تخمدان چیست؟

چه کسانی ممکن است به کیست اندومتریوز مبتلا شوند؟

اندومتریوز عارضه‌ای است که بیشتر افراد بین ۲۵ تا ۴۰ سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین ممکن است در سنین نوجوانی برای افراد جوان‌تر نیز اتفاق بیفتد. اگرچه بسیاری از افراد پس از یائسگی علائم آندومتریوز کاهش می یابد اما همچنان می تواند باعث ناراحتی و درد شود.

علائم کیست آندومتریوز

علامت اولیه کیست آندومتریوز درد لگن است، که اغلب با دوره های قاعدگی همراه می باشد. اگرچه بسیاری از افراد در طول دوره قاعدگی خود گرفتگی عضلات را تجربه می کنند، افرادی که آندومتریوز دارند معمولاً درد قاعدگی را توصیف می کنند که بسیار بدتر از حالت طبیعی آن است. همچنین درد ممکن است با گذشت زمان بدتر شود.

اگرچه اندومتریوز یک بیماری شایع است، اما همه افراد علائم را تجربه نمی کنند. گاهی اوقات، ممکن است آندومتریوز داشته باشید و تا زمانی که در طی یک روش دیگر یا بررسی ناباروری مشخص نشود، ندانید.

افرادی که علائم آندومتریوز را تجربه می کنند ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • دردهای قاعدگی بسیار دردناک
 • درد شکم یا کمردرد در طول قاعدگی یا در بین قاعدگی
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی شدید در طول قاعدگی یا لکه بینی (خونریزی خفیف) بین پریودها
 • ناباروری (مشکل باردار شدن)
 • حرکات روده دردناک

هیچ ارتباطی بین علائم آندومتریوز و شدت بیماری وجود ندارد. برخی از افراد ممکن است اندومتریوز بسیار خفیفی داشته باشند و همچنان درد شدیدی را تجربه کنند. افراد دیگر ممکن است اندومتریوز شدید داشته باشند، اما درد زیادی را تجربه نکنند.

علائم کیست آندومتریوز

عوامل خطر ایجاد کیست آندومتریوز

عوامل متعددی شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به آندومتریوز قرار می دهد، مانند:

 • کسانی که هیچوقت زایمان نمی کنند.
 • شروع قاعدگی از سنین پایین
 • یائسگی در سنین بالاتر
 • چرخه های قاعدگی کوتاه، به عنوان مثال، کمتر از ۲۷ روز
 • دوره های پریودی سنگین که بیش از هفت روز طول می کشد.
 • داشتن سطوح بالای استروژن در بدن یا قرار گرفتن بیشتر در معرض استروژنی که بدن شما تولید می کند.
 • یک یا چند بستگان (مادر، خاله یا خواهر) مبتلا به کیست آندومتریوز
 • هر شرایطی که مانع از خروج خون از بدن در طول دوره های قاعدگی شود.
 • اختلالات دستگاه تناسلی

اندومتریوز معمولا چندین سال پس از شروع قاعدگی اتفاق می افتد. علائم و نشانه های اندومتریوز ممکن است به طور موقت با بارداری بهبود یابد و ممکن است با یائسگی به طور کامل از بین برود، مگر اینکه استروژن (هورمون درمانی) مصرف کنید.

علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز چیست؟

اگرچه علت دقیق آندومتریوز مشخص نیست، احتمالات زیرممکن در ایجاد آن دخیل باشند:

۱-قاعدگی رتروگراد: در این وضعیت خون قاعدگی حاوی سلول‌های آندومتر به جای خارج شدن از بدن، از طریق لوله‌های فالوپ و به داخل حفره لگن جریان می‌یابد. این سلول‌های آندومتر به دیواره‌های لگن و سطوح اندام‌های لگن می‌چسبند، جایی که رشد می‌کنند و در طول هر چرخه قاعدگی به ضخیم شدن و خونریزی ادامه می‌دهند.

۲- کاشت اسکار جراحی: پس از جراحی، مانند هیسترکتومی یا سزارین، سلول های آندومتر ممکن است به یک برش جراحی متصل شوند. انتقال سلول های آندومتر رگ های خونی یا سیستم مایع بافتی (لنفاوی) ممکن است سلول های آندومتر را به سایر قسمت های بدن منتقل کند.

۳- اختلال سیستم ایمنی: یک مشکل در سیستم ایمنی بدن ممکن است باعث شود که بدن نتواند بافت مشابه آندومتر را که در خارج از رحم رشد می کند، تشخیص دهد و از بین ببرد.

عوارض کیست آندومتریوز

۱-ناباروری

عارضه اصلی اندومتریوز ایجاد اختلال در باروری است. تقریباً یک سوم تا نیمی از زنان مبتلا به اندومتریوز برای باردار شدن مشکل دارند.

برای اینکه حاملگی اتفاق بیفتد، یک تخمک باید از تخمدان آزاد شود، از لوله فالوپ مجاور عبور کند، توسط یک سلول اسپرم بارور شود و برای شروع رشد خود را به دیواره رحم بچسباند. آندومتریوز ممکن است لوله را مسدود کند و از اتصال تخمک و اسپرم جلوگیری کند.

با این حال، بسیاری از مبتلایان به کیست اندومتریوز خفیف تا متوسط ​​هنوز هم می توانند باردار شوند و حاملگی را به پایان برسانند. پزشکان گاهی اوقات به مبتلایان به اندومتریوز توصیه می کنند که بچه دار شدن را به تاخیر نیندازند زیرا ممکن است با گذشت زمان این وضعیت نیز بدتر شود.

۲-سرطان

سرطان تخمدان در افراد مبتلا به آندومتریوز بیشتر از حد انتظار رخ می دهد. اما خطر کلی سرطان تخمدان در طول زندگی کم است. برخی از مطالعات نشان می دهد که اندومتریوز این خطر را افزایش می دهد، اما هنوز این احتمال نسبتاً کم است. اگرچه نادر است، اما نوع دیگری از سرطان  آدنوکارسینوم مرتبط با اندومتریوز می تواند در مراحل بعدی زندگی در افرادی که آندومتریوز داشته اند، ایجاد شود.

کلام آخر

کیست آندومتریوز می تواند باعث شود که شما درد طولانی مدت (مزمن)، پریودهای سنگین و مشکلات باردار شدن را تجربه کنید. شما می توانید این علائم را با پزشک متخصص زنان در کرمانشاه مدیریت کنید. اگر متوجه علائم آندومتریوز شدید یا دوره های پریودی غیرعادی یا دردناکی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. گزینه های درمانی وجود دارد که می تواند به بهبود زندگی روزمره و مدیریت آندومتریوز در طولانی مدت کمک کند.

دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تفاوت کیست سینه و سرطان سینه چیست؟

تفاوت کیست سینه و سرطان سینه چیست؟

کیست سینه در زنان پر از مایع درون سینه ای هست، که معمولا غیر سرطانی (خوش خیم) می باشند و با سرطان سینه فرق دارند. ممکن است شما یک یا چندین کیست در یک یا هر دو سینه داشته باشید. کیست سینه در زنان در...

آیا کیست شکلاتی خطرناک است؟

آیا کیست شکلاتی خطرناک است؟

آندومتریوم تخمدان یا "کیست های شکلاتی" کیست هایی هستند، که با خون قاعدگی پر شده اند. کیست شکلاتی می تواند در یک یا دو تخمدان ظاهر شود و ممکن است به صورت منفرد یا چندتایی ایجاد شوند. دلیل این نام...

علائم سرطان سینه

علائم سرطان سینه

سرطان سینه یکی از رایج ترین سرطان زنان است، که زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سینه شما جهش پیدا می کند و به روشی کنترل نشده تقسیم می‌شوند و توده‌ای از بافت به نام تومور ایجاد می‌کنند. علائم سرطان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *