دکتر سهیلا نانکلی / بیماری های زنان / تفاوت کیست سینه و سرطان سینه چیست؟

تفاوت کیست سینه و سرطان سینه چیست؟

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کیست سینه در زنان پر از مایع درون سینه ای هست، که معمولا غیر سرطانی (خوش خیم) می باشند و با سرطان سینه فرق دارند. ممکن است شما یک یا چندین کیست در یک یا هر دو سینه داشته باشید. کیست سینه در زنان در هر سنی ممکن است مشاهده شود، اما در زنان قبل از یائسگی، معمولاً زیر ۵۰ سال، و بیشتر بین ۳۰ تا ۵۰ سال شایع تر است. شاید برایتان سوال پیش بیاید، که کیست های سینه با سرطان سینه چه تفاوتی دارند؟ یا اینکه آیا کیست های سینه می توانند سرطانی شوند؟ امروز می خواهیم به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

کیست سینه در زنان چیست؟

‎کیست سینه یک کیست خوش خیم پر از مایع در پستان می باشد. برخی از کیست‌ها بسیار کوچک هستند و به سختی می توانید متوجه آن ها شوید، در حالی که برخی دیگر می توانند بزرگ شوند، به اندازه‌ای که باعث احساس درد یا ناراحتی شما شوند. خوشه های از کیست سینه (چندین کیست باهم) می توانند در یک یا هر دو سینه تشکیل شوند.

‎کیست سینه اغلب شبیه دانه های انگور یا بادکنک پر از آب هست، اما گاهی اوقات این کیست ها ممکن است سفت شوند، این نوع کیست ها سریعا باید برداشته شوند. کیست های سینه معمولا نیازی به درمان ندارند مگر اینکه بزرگ شده و وجود آن ها دردناک یا ناراحت کننده شود. در این صورت، تخلیه مایع از کیست سینه می تواند علائم و درد شما را کاهش دهد.

‎همانطور که گفته شد، کیست‌ها در زنان در هر سنی مشاهده می‌شوند. اما گاهی در زنان یائسه‌ای که هورمون‌ درمانی می‌کنند نیز ممکن است ظهور کند.

‎کیست سینه در زنان چیست؟

علت ایجاد کیست های سینه در زنان

‎علت اصلی کیست سینه هنوز مشخص نیست. اما نوسانات هورمونی ممکن است باعث بروز آن ها شود. این کیست ها اغلب در زنان بعد از یائسگی، هنگامی که سطح استروژن کاهش می‌یابد، کمتر بروز می کنند.

‎سینه از لوبول ها (غدد تولید کننده شیر) و مجاری (لوله هایی که شیر را به نوک سینه هدایت می کنند)، همچنین چربی تشکیل شده اند. غدد شیر توسط بافت پشتیبان فیبری و چربی احاطه می شوند، که آن ها به بافت سینه معروف هستند، و به سینه ها اندازه و فرم می دهند. بعضی از اوقات، غدد شیری می توانند با مایع پر شوند. اینها کیست سینه هستند.

‎همانطور که گفته شد، کیست پستان ممکن است در یک سینه یا هر دو دیده شوند. نشانه های کیست سینه عبارتند از:

  • ‎توده ی صاف و گرد یا بیضی مانند، که به راحتی جابه جا می شوند. داشتن لبه های صاف معمولا نشان دهنده ی غیر سرطانی بودن آن ها است، اما این همیشه صدق نمی کند.
  • ‎ترشحات نوک سینه که ممکن است شفاف، زرد، بی رنگ یا قهوه ای رنگ باشد.
  • ‎ احساس درد و ناراحتی در سینه و حساسیت سینه به لمس
  • ‎افزایش اندازه ی توده سینه و حساسیت و درد سینه درست قبل از شروع دوره ی قاعدگی
  • ‎کاهش اندازه پستان و رفع سایر علائم مانند درد بعد از اتمام دوره ی پریودی

‎کیست پستان احتمال خطر ایجاد سرطان سینه را افزایش نمی دهد. اما داشتن کیست سینه ممکن است پیدا کردن توده های جدید پستان که امکان دارد سرطانی باشد و یا سایر تغییراتی که نیاز به ارزیابی پزشک متخصص زنان را دارد، را دشوارتر کند. پستان شما ممکن است در هنگام دوره های قاعدگی درد داشته باشند، بنابراین مهم است که با احساس درد سینه‌های خود در طول چرخه ی پریودی آشنا باشید تا از تغییرات سینه خود فورا مطلع شوید.

تفاوت کیست سینه و سرطان سینه

‎کیست های سینه حاوی مایع درون سینه ای هستند و در طول چرخه ی پریودی تغییر می کند و اغلب در این دوران بزرگ تر و در ناحیه سینه ایجاد درد می کنند. همچنین این کیست ها بعد از یائسگی ممکن است کوچک یا خود به خود محو شوند. ولی تومور سرطانی سینه اینگونه نیستند و علائم سرطان سینه متفاوت است. توده های سرطانی سینه به چرخه قاعدگی وابسته نیستند و معمولا شما در سینه خود دردی احساس نمی کنید. تومورهای سرطانی سینه سفت هستند و به راحتی کیست های سینه جابه جا نمی شوند.

‎چگونه کیست پستان را تشخیص دهیم؟

‎پزشکان متخصص زنان اغلب در طول ماموگرافی های معمولی و دوره ای که سرطان سینه را غربالگری می کنند، کیست های پستان را پیدا می کنند. این کیست ها می توانند کوچک یا بزرگ باشند.

‎در طول یک معاینه فیزیکی، پزشک متخصص زنان ممکن است بگوید که آیا این توده مانند یک کیست می باشد یا خیر. همچنین ممکن است نیاز به ماموگرافی یا سونوگرافی داشته باشید، احتمالا آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی پستان نیز توصیه می شود، تا ببیند توده داخل سینه جامد یا پر از مایع است.

‎چگونه آسپیراسیون کیست پستان انجام می شود؟

‎در طول بیوپسی سوزنی (آسپیراسیون نیز نامیده می شود)، پزشک متخصص زنان یک سوزن را وارد کیست سینه می کند. کیست زمانی کوچک می شود، که سوزن مایع را از آن خارج کند. امکان دارد بعد از آن مقداری کبودی و حساسیت جزیی در سینه داشته باشید. اگر مایع خونی به نظر برسد یا توده پستان سفت باشد و از بین نرود، پزشک شما ممکن است نمونه‌ای از این توده را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد.

‎درمان کیست سینه در زنان

‎برای کیست های ساده سینه آن هایی که پر از مایع هستند و هیچ نشانه ای و دردی را ایجاد نمی کنند و در سونوگرافی سینه یا پس از آسپیراسیون با سوزن ظریف همانطور که در بالا گفته شد، مطمئن شده اید، که سرطانی نیستند، معمولا هیچ درمانی لازم نیست و حتی بعضی از آن ها خود به خود محو می شوند. اما اگر کیست باقی ماند و ایجاد درد کرد، و یا احساس کردید سفت‌ می باشد و متوجه تغییرات پوستی روی پوست روی کیست سینه شدید، حتما به پزشک متخصص زنان در کرمانشاه مراجعه کنید.

‎آسپیراسیون با سوزن ظریف

‎در صورتی که در طول اتجام این روش تمام مایع از کیست خارج شود و سپس توده سینه ناپدید و علائم برطرف شد، نیاز به درمان نیست. ممکن است از آسپیراسیون با سوزن ظریف برای تشخیص و درمان کیست سینه نیز استفاده گردد.

‎با این حال، برای برخی از کیست‌های سینه، ممکن است نیاز به تخلیه بیش از یک بار داشته باشید. زیرا کیست های سینه عود کننده رایج هستند. اگر کیست سینه طی دو تا سه سیکل قاعدگی ادامه پیدا کرد و بزرگتر شد، برای ارزیابی بیشتر به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید

‎عمل جراحی کیست سینه

‎جراحی برای برداشتن کیست سینه فقط در شرایط ضروری لازم می باشد. اگر کیست پستان ناراحت کننده شود و ماه به ماه عود کند یا اگر کیست سینه حاوی مایع خونی باشد یا علائم نگران کننده دیگری مانند سرطان سینه را نشان دهد، ممکن است عمل جراحی برای برداشتن آن در نظر گرفته شود.

دکتر سهیلا نانکلی

دکتر سهیلا نانکلی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی (جراح زیبایی زنان)

من؛ دکتر سهیلا نانکلی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در استان عزیز کرمانشاه هستم. این جانب، دوره های لیزر و RF زیبایی را در کشورهای مطرحی مانند: کره، ایتالیا و برخی مراکز معتبر در کشور آمریکا، گذرانده ام. رتبه چهلمین دوره برد تخصصی زنان و زایمان ایران، از دانشگاه شهید بهشتی، را کسب کرده ام. برای انجام هر اموری مربوط به طب زنان مانند: زایمان، زیبایی، نازایی، لیزرتراپی، جوانسازی ناحیه تناسلی، درمان خشکی واژن، بی اختیاری ادرار و… در خدمت شما عزیزان هستم.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز

علت به وجود آمدن کیست آندومتریوز

کیست آندومتریوز یک عارضه ی رایج و اغلب دردناک در خانم هاست، که بافتی شبیه به بافت پوشش داخلی رحم (آندومتر) در خارج از رحم شما رشد می کند. آندومتریوز معمولاً تخمدان ها، لوله های فالوپ و لگن شما را...

آیا کیست شکلاتی خطرناک است؟

آیا کیست شکلاتی خطرناک است؟

آندومتریوم تخمدان یا "کیست های شکلاتی" کیست هایی هستند، که با خون قاعدگی پر شده اند. کیست شکلاتی می تواند در یک یا دو تخمدان ظاهر شود و ممکن است به صورت منفرد یا چندتایی ایجاد شوند. دلیل این نام...

علائم سرطان سینه

علائم سرطان سینه

سرطان سینه یکی از رایج ترین سرطان زنان است، که زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سینه شما جهش پیدا می کند و به روشی کنترل نشده تقسیم می‌شوند و توده‌ای از بافت به نام تومور ایجاد می‌کنند. علائم سرطان...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *